חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ה בסיון התשפ"ב, 24/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קריעת ים-סוף של מפקד הספינה
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1112 - כל המדורים ברצף
הגאולה כמציאות ממשית
יש חדש
הזמן לסיים את כל העבודה
שביעי-של-פסח
להתרומם ולראות
מלאכי הצלה
בקיעת הנהר
מציץ עלינו
קריעת ים-סוף של מפקד הספינה
ביעור מעשרות

מפקד היחידה בחיל-הים העיף מבט בבחור הישיבה העומד לפניו – צנום, עטור זקן, ציציות משתלשלות מעל מכנסיו – ולא הבין איך צנח לחדר הפיקוד. "כן?", פנה אליו בקשיחות. "שלום, אני ארז גוטליב, מפקד ספינת 'דבורה'. קיבלתי צו מילואים ליטול פיקוד בקורס הגיבוש", באה התשובה המפתיעה, מהאיש שבימים שבשגרה מכהן כר"מ במכינה לישיבה קטנה של ישיבת 'עטרת-ישראל' בירושלים.

"לוּ הייתי יודע שזה אתה, לא הייתי מזמן אותך", הפטיר המפקד, לא מאמין שהחרדי העומד לפניו הוא הקצין שאמור ליטול חלק פעיל בתרגילים המפרכים, לעקוב אחרי החניכים, למלא דוחות ולמיין את הראויים להתקבל כחובלים. אחרי הקורס, כשנפרדו זה מזה, אמר לו מפקד היחידה בחיוך: "עכשיו, אחרי שאני מכיר אותך, לא אוותר עליך".

בעקבות ההורים

ארז הגיע לשמירת המצוות דרך הוריו. אביו, יעקב גוטליב, היה סגן-אלוף בחיל הקשר. חצי יובל שירת בצה"ל במגוון תפקידים, ולפני שתים-עשרה שנים פרש לגמלאות. רעייתו, שהייתה בשנת שבתון מעבודתה בהוראה, הזמינה אותו לחופשת פסח בבית-הארחה שבגבעת וושינגטון. שם נחשפו להרצאות בנושאי יהדות, במסגרת סמינר שנערך במקום.

יעקב: "בתחילה האזנו מתוך שיעמום. פתאום קלטנו שהעסק רציני. חשנו שזו אינה סתם הרצאה להנעים למאזינים את הזמן. הופתעתי לגלות שיש לנו היסטוריה מאומתת, שיש שרשרת דורות להעברת התורה. שמירת מצוות הגיעה צעד אחר צעד, תוך התחשבות מרובה בילדים".

הכשרת הספינה

בני-הזוג החלו לארגן הרצאות בביתם בנושאי יהדות אחת לחודש, בעבור השכנים והמכרים. בליבם התפללו שהמאור שבתורה יעבור הלאה, לילדים, והתפילה נענתה. ארז היה באותה עת מפקד 'סופר דבורה', הספינה המהירה ביותר בחיל, ושירת בים-סוף. "החלטתי לעשות קידוש כל ליל שבת, כדי לשבור שגרה", הוא מספר. "כל חברי הצוות התרכזו על הסיפון לקידוש ולסעודת שבת. הדבר שינה את האווירה".

בהמשך החליט להניח תפילין מדי יום ולהתפלל תפילת שחרית מקוצרת. כשהים סער והספינה היטלטלה, היה מתפלל בשכיבה, אבל מעולם לא החמיץ תפילה. יום אחד הבחין כי שני החיילים הדתיים שבספינה נעלמים בכל פעם שמכינים אוכל. בירור גילה כי הם מקפידים על כשרות, וההיעלמות היא לצורך הכנת אוכל מחתרתית, במחבת משלהם. "לא הסכמתי לזה", הוא אומר. "כינסתי את הצוות והסברתי כי שום 'תוספת מעודנת' לתבשילים אינה מצדיקה שחברים בצוות לא יוכלו לאכול איתנו. הכשרתי את הספינה, וכל הכלים עברו טבילה". יום שלם עמדו וצבעו אותם בצבע כחול לחלבי ואדום לבשרי.

דמות המפקד

עם סיום השירות הצבאי, במקום לצאת לטייל בחו"ל, פנה ללימודים בישיבה. שלוש שנים למד בישיבה, ובמהלכן הקים בית בישראל. הוא מוסיף להתייצב לשירות מילואים, וכך הוא גורם שוב ושוב הלם לחניכים הצעירים. שלוש פעמים בשנה רואים שלושה מחזורים של חובלים, מיטב הנוער הישראלי, דמות של יהודי שומר תורה ומצוות. גם מי שינשרו מהגיבוש, ואלה אינם מעטים, יישאו עמם למזכרת את דמות המפקד ירא-השמים.

ארז גוטליב (מימין) ואביו, יעקב. תפילה שנענתה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)