חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ה בסיון התשפ"ב, 24/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הזמן לסיים את כל העבודה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ' לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1112 - כל המדורים ברצף
הגאולה כמציאות ממשית
יש חדש
הזמן לסיים את כל העבודה
שביעי-של-פסח
להתרומם ולראות
מלאכי הצלה
בקיעת הנהר
מציץ עלינו
קריעת ים-סוף של מפקד הספינה
ביעור מעשרות

שביעי-של-פסח הוא החג האחרון של פסח, והוא חותם את כל חג-הפסח. עניינו של 'אחרון', שהוא משלים את כל מה שהיה חסר קודם לכן. ראינו זאת במסעות בני-ישראל במדבר, שבהם שבט דן היה "מאסף לכל המחנות". מחנה דן צעד אחרי כולם, ותפקידו היה לאסוף את כל האבֵדות שאיבדו השבטים שלפניו, ולהשיבן לבעליהן.

התפקיד הגשמי של שבט דן שיקף את תפקידו הרוחני. היה עליו לאסוף גם את ה'אבֵדות' הרוחניות. אם יהודי מאחד ממחנות ישראל איבד עניין רוחני כלשהו, היה על שבט דן למצוא את האבֵדה ולהחזירה לבעליה, היינו, להחזיר את היהודי למדרגה הרוחנית שבה הוא צריך לעמוד.

להשלים את החסר

כך יש לראות גם את אחרון-של-פסח. אף הוא בבחינת 'מאסף לכל המחנות' – הוא משלים את כל ימי הפסח ומאפשר לנו לתקן כל מה שהיה חסר בימי החג. פסח הוא זמן מופלא, המעניק לאדם מערכת שלמה של כוחות: לחוש התבטלות לקב"ה, כמצה, לחם עוני; לצאת מה'מְצָרִים' הרוחניים; להתגבר על היֵשות ועל הגאווה, המסומלים בחמץ; ולדלג מעל שלבים (פסח מלשון פסיחה ודילוג).

כשמגיעים לסיום עבודה זו של ימי הפסח, ועורכים חשבון נפש על מידת ההצלחה בעבודה זו, ייתכן שאבד רגע מסויים, שבו לא נעשתה העבודה שהייתה צריכה להיעשות. גם ייתכן שאבד, חלילה, יהודי כלשהו, בשעה שהיה אפשר לקרבו לתורה ולמצוות, אך לא פעלנו דיי הצורך בעניין.

הדור האחרון

כאן מגיע שביעי-של-פסח ומשיב את כל ה'אבֵדות'. יום זה מורה שלא לשקוע בדכדוך, בעקבות חשבון-הנפש, וכמובן לא להגיע לירידה רוחנית בעקבותיו. ביום האחרון של פסח הקב"ה מעניק כוחות ועוצמה מיוחדים, להשלים ולמלא את כל העניינים שחסרו בכל העבודה של ימי הפסח.

ואם כך בכל שנה ובכל דור, קל וחומר בתקופתנו, הדור האחרון של הגלות. דורנו הוא בבחינת עקב של הדורות הקודמים. הוא הדור האחרון, ה'מאסף לכל המחנות'. תפקידו לסיים את עבודת כל הדורות שלפניו, להשלים את כל החסר, ולהביא את הגאולה.

התבוננות שפועלת הוספה

ובמילים פשוטות: אף-על-פי שביאת משיח-צדקנו הייתה יכולה להיות ברגע שלאחר החורבן, אבל בפועל הגאולה עדיין לא באה, ועם-ישראל נדרש לעבור את כל תלאות הגלות הארוכה. אולם ברור, שכאשר נמצאים בסוף זמן הגלות, בעקבתא דמשיחא, בדור שהוא "מאסף לכל המחנות" – ודאי שזה הזמן המסוגל והמוכשר לביאת משיח-צדקנו.

כאשר יהודי מתבונן בכך, שהוא נמצא בתקופת עקבתא דמשיחא, ההתבוננות הזאת פועלת עליו להוסיף בכל הדברים הקשורים עם הגאולה, ובמיוחד ביום זכאי כיום האחרון של פסח – ועל-ידי זה פועלים את ביאת משיח-צדקנו בפועל ממש.

(התוועדויות תשמ"ב כרך ג, עמ' 1280)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)