חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הלכות ניסן
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1109 - כל המדורים ברצף
לא להחמיץ את הפסח
יש חדש
למה הייתה הגאולה בניסן
כעס
כוח הסעודה
רופא ברכבת
גאולה בניסן
פעולה ולא אנחה
מי ראה את הירח?
הלכות ניסן

שאלה: אילו הלכות יש לזכור בהיכנסנו לחודש ניסן?

תשובה: פרשת החודש: השבת קוראים בשני ספרי-תורה. נחוץ להכין מראש את ספרי-התורה גלולים במקומות המתאימים, ואם לא עשו זאת מערב שבת – יש להכינם בבוקר, לפני התפילה.

בספר-התורה הראשון עולים שבעה קרואים בפרשת השבוע (תזריע). לאחר מכן אומרים חצי קדיש, וקוראים למפטיר בספר השני את פרשת החודש מתוך פרשת בוא – "וידבר ה'... תאכלו מצות". למנהג הספרדים וחב"ד, מוסיפים להפטרה גם פסוק ראשון ואחרון של הפטרת 'מחר חודש'.

קרבנות הנשיאים: בשנים-עשר הימים הראשונים של חודש ניסן אומרים אחרי התפילה את פרשת קרבנותיו של נשיא-השבט שהקריב ביום זה לכבוד חנוכת המשכן במדבר. קרבנות אלו הוקרבו מא' בניסן ועד י"ב בו, נשיא אחד ליום, וכך אומרים אותם. ברבות מקהילות ישראל מוסיפים "יהי רצון", תפילה מיוחדת, ויש המוסיפים פסוקים מסויימים.

ברכת האילנות: פעם אחת בשנה, בחודש ניסן, מברכים על עצי-פרי (רצוי - שניים) בפעם הראשונה שמסתכלים בפריחתם. הברכה: "ברוך אתה... שלא חיסר בעולמו כלום, וברא בו בריות טובות ואילנות טובות ליהנות בהם בני-אדם". כל עוד יוצאים פרחים – אפשר לברך (ויש המברכים גם כשיצאו פירות בטרם היותם ראויים לאכילה). יש היוצאים בצוותא מבית-הכנסת לברך את הברכה, לקיים "ברוב עם הדרת מלך". יש הנמנעים מלברך בשבת ובחג.

שמחה: הואיל ורוב החודש יצא בשמחה – י"ב ימי הנשיאים, ערב-פסח, וחג-הפסח – אין אומרים תחנון, ואין צמים ואין מספידים נפטר (אלא לחכם בפניו) במשך כל חודש ניסן.

מקורות: שו"ע או"ח סי' רכו, תכט ונו"כ, ופסקי תשובות שם. סדר ברכת הנהנין פי"ג הי"ד. לוח דבר בעתו. וראה שערי הלכה ומנהג או"ח ח"א סי' קיג-ד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)