חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מי ראה את הירח?
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1109 - כל המדורים ברצף
לא להחמיץ את הפסח
יש חדש
למה הייתה הגאולה בניסן
כעס
כוח הסעודה
רופא ברכבת
גאולה בניסן
פעולה ולא אנחה
מי ראה את הירח?
הלכות ניסן

זה צפוי להתרחש במוצאי שבת, אבל כבר ביום חמישי תוכלו להבחין בתכונה ערה. עשרות חברי 'האגודה הישראלית לצפייה בסהר החדש' יטפסו על הרים נישאים, או על גגות מגדלים וגורדי-שחקים כדי לראות את מולד הירח. העובדה שהחודש המולד צפוי להתרחש במוצאי שבת, על-פי הלוח, אינה מונעת מהם לארוב למולד קודם לכן. לדברי עמנואל הופמן, מייסד האגודה, כבר היו פעמים שהמולד נראה אפילו שלושה ימים לפני המועד שמופיע בלוח.

כמאתיים איש, הפזורים בכל ערי הארץ, חברים באגודה, הפעילה זה עשור. הדבר שמניע את חבריה, לדברי הופמן, הוא הצורך להיערך לקראת בואו של משיח-צדקנו והקמת הסנהדרין. "כיהודים שומרי תורה ומצוות, המתפללים בכל יום לבואו של המשיח, אנחנו גם צריכים להיות מוכנים לקיום כל פרטי ההלכות, וזה כולל גם את קידוש החודש. מחובתנו לעשות הכול כדי שבבוא העת יהיו בידנו כל הכלים לעשות זאת".

מצווה לראות

ההלכה קובעת כי קידוש החודש נעשה על-פי עדות ראייה בלבד. זו מצוות קידוש החודש. רק שני עדים המעידים שראו את מולד הירח, ונמצאו אמינים, הביאו את חברי הסנהדרין להכריז על ראש-החודש החדש. כמובן, תיתכן אפשרות שלא יגיעו עדים, ואז החודש יהיה מלא.

הופמן הוא מנהל מעבדת כימיה באוניברסיטה העברית בירושלים. אדם רציונלי, כהגדרתו. הוא בן 44, נולד באנגליה, ולאחר שעשה דוקטורט בכימיה, שהה שנתיים בארה"ב ואז עלה לישראל, נשא אישה וכיום מתגורר במעלה אדומים. מעודו היה חובב אסטרונומיה.

הציץ ונסחף

לנושא קידוש החודש הגיע לאחר שהרב נחום רבינוביץ', מישיבת 'ברכת משה' במעלה אדומים, ביקשו לצרף נספח מדעי בסוגיה, במסגרת פירוש שכתב על הרמב"ם. הוא למד את הלכות קידוש החודש המובאות ברמב"ם, כדי לדעת כיצד לגשת להיבט המדעי, ועד מהרה נסחף פנימה וסחף חברים נוספים.

"לא קל לראות את מולד הירח", הוא אומר. "בכל חודש אני מקבל עשרות דיווחים מאנשים הטוענים כי הבחינו במולד הירח. לאחר סדרת שאלות מתברר שהם ראו הבזק אור או משהו אחר, אבל לא את המולד. לא לחינם מובא במשנה שרבן גמליאל היה חוקר את העדים על מולד הירח".

דיווחים ומחקרים

הופמן מרכז סדרה ארוכה של דיווחים חודשיים, המגיעים מכל רחבי הארץ, ברובם מחברי האגודה. הממצאים מוזנים למחשב ומשמשים למחקר. הוא כבר פרסם שני מחקרים בעיתונים מדעיים יוקרתיים. הממצאים עוררו סקרנות עולמית בגלל חשיבותם לשורת מחקרים בתחומים לא-ידועים.

מה עושים כאשר המציאות מתנגשת עם הזמנים המופיעים בלוחות? הופמן אומר שהרמב"ם השיב לשאלה בהלכות קידוש החודש, וקבע במפורש שקידוש החודש הוא הלכה למשה מסיני ונקבע על-פי הסנהדרין. כשאין סנהדרין, נוהגים על-פי החישוב ואין נזקקים לראיה. "גם כשאנחנו יודעים בבירור שהמולד היה קודם לאמור בלוח, עדיין ראש-חודש לא זז ממה שנקבע. יתכן בהחלט שיש טעות בחישוב, שכן הלוח נקבע כדבר זמני בלבד, עד חזרת הסנהדרין בקרוב".

הופמן ומכשיריו. שיהיו בידנו הכלים לקראת הגאולה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)