חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:31 ד' בטבת התשפ"ב, 8/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנפקת מטבעות בליווי הלכתי
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1105 - כל המדורים ברצף
איך יוצאים מהמלכודת
ספרים
הצדקה נוהגת תמיד
ציפייה לגאולה
זקוק לצדקה
למכור קרח
האם העולם ייחרב?
שני כיסים
הנפקת מטבעות בליווי הלכתי
שלושה ספרי-תורה

בכל שנה, כאשר קוראים בתורה את פרשת שקלים, עולה חיוך קטן של הנאה בזווית פיו של יוסף אתאלי. כסמנכ"ל בחברה הממשלתית למדליות ולמטבעות הוא חש שזו הפרשה שלו. כיום, בגיל 68, כשמאחוריו עשרות מטבעות ומדליות, שהופצו לאחר שקיבלו אישור הלכתי, הוא חש שתרם תרומה מעניינת בתחום לא מוכר כל-כך.

אחת המדליות שהוא גאה בה והיה שותף בעיצובה, היא מדליית 'זכר למחצית השקל'. יש בה יותר מעשרה גרם כסף טהור (כשיעור מחצית השקל). מאז הופצה, לפני יותר מעשרים שנה, זכתה להצלחה גדולה. בבתי-כנסת רבים רכשו את המטבע כדי לאפשר למתפללים לקיים 'זכר למחצית השקל'. כל מתפלל 'קונה' לעצמו את מטבע הכסף, תמורת תרומה למטרות צדקה, ותורם אותה בחזרה לבית-הכנסת בשמו ובשם בני-ביתו.

רבנים בוועדה הציבורית

עוד סדרת מטבעות, שאתאלי היה שותף בייצורה, מיועדת לפדיון הבן. אלה חמישה מטבעות, בערך של שקל כסף שלם (קצת יותר מעשרים גרם כסף לכל מטבע), שבצידם האחד כתוב "קדש לי כל בכור", ובצד השני מוטבע חלק מכתר ארם צובא.

"כל מטבע כזה", מספר אתאלי, "עובר סדרה של אישורים בוועדה ציבורית מיוחדת. כמה אמנים מגישים הצעות, על בסיס הוראות חברי הוועדה, ומהן בוחרים את העיצוב המנצח. בוועדה יושבים גם רבנים חשובים. למשל, הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר, עמד בראש ועדה מסויימת למדליה, וכך עוד רבנים. יש הקפדה רבה שבכל מטבע בעל משמעות הלכתית, כמו 'מחצית השקל' או 'פדיון הבן', יישמרו כל דרישות ההלכה".

מטבעות לאישים

החברה עוסקת גם בהפצת מדליות המוקדשות לדיוקנם של חכמי ישראל, ביניהם רש"י, הרמב"ם, הבעש"ט והרבי מליובאוויטש. בקרוב תונפק מדליה ל'חפץ חיים'. לדברי אתאלי, הטבעת דיוקן של אדם על מטבע עוררה שאלות הלכתיות, שהופנו לרבנים. "התשובה שנתקבלה היא, שאם מוטבעת על המטבע רק צורת הראש והפנים, וגם זה רק מהצד הקדמי, אין זה נחשב לראש שלם והדבר מותר לכל הדעות.

"ההתייעצות עם אנשי ההלכה הדוקה מאוד", מספר אתאלי. הוא מגלה, כי לפני יותר מעשור פנו אל הרב אליהו בקשי-דורון, הרב הראשי אז, בשאלה אם מותר לסחור בפסלים אמנותיים של חיות. הרב פסק שהדבר מותר "כל עוד הם עשויים לנוי ולא לפולחן".

שגרירי המתכת

השאיפה לייצר מדליות בעלות ערכים יהודיים הביאה את אנשי החברה ליצור סדרת מדליות המבוססת על מדרש רבה בספר בראשית, על ארבעה מאבות האומה "שיצאו להם מוניטין" (מלשון מטבע). מתברר שהיו מטבעות קדומים לכבוד אברהם ושרה, וכך ליהושע בן-נון, לדוד המלך ולמרדכי. במדרש מובא תיאור מפורט של המטבעות הללו, וברוח זו עוצבה סדרה דומה של מדליות החברה. הסדרה הצליחה כל-כך עד שהגיעה בקשה לעצב מדליות ותליונים עם שמות האימהות, ובהמשך גם רות ואסתר.

"לפני חמישים שנה, כאשר ראש-הממשלה הראשון, בן-גוריון, ייסד את החברה למדליות ולמטבעות, הוא כינה את המטבעות 'שגרירי המתכת של ישראל'. ספק אם הוא שיער שהמטבעות הללו יפיצו בעיקר את ערכי היהדות", מסיים אתאלי. 

אתאלי. "הקפדה על שמירת כל כללי ההלכה"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)