חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת קודש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1104 - כל המדורים ברצף
כמה טוב שיש שבת
יש חדש
מתי צריכים להיקהל?
שבת קודש
תמיד לבקש
חינוך בלי פשרות
עשרת השבטים
הרגשת הקדושה
הנדר שהוליד ספר שימושי
פסח בבית-מלון

לא דוחה שבת

"ששת ימים תעשה מלאכה וביום השביעי יהיה לכם קודש" (שמות לה,ב). הקדים להם אזהרת שבת לציווי מלאכת המשכן, לומר שאינו דוחה את השבת.

(רש"י)

חביבותם של ישראל

כמה חביבים ישראל לפני המקום. בעבודת המשכן, הנעשה לכבודו יתברך, אסור לחלל את השבת, אבל בפיקוח נפש של ישראל, אפילו ספק פיקוח נפש דוחה את השבת. 

(חתם סופר)

להתענג בקדושה

"וביום השביעי יהיה לכם קודש". אף ה'לכם' של יהודי, העניינים האישיים שלו, צריכים בשבת להיות קודש. יש לאכול ולהתענג בשבת-קודש בקדושה ובטהרה.

(החיד"א)

ללא התעסקות

"ששת ימים תֵּעָשה מלאכה". " תֵּעָשה", ללמדנו שהמלאכה בששת ימי החול צריכה להיות ללא התעסקות, אלא כאילו היא נעשית מאליה, ואז "וביום השביעי יהיה לכם קודש", השבת תהיה מוקדשת לענייני הרוח בלבד.

(הרבי מליובאוויטש) 

לנצל את השבת

את שעות השבת צריך בן-תורה לנצל לתורה ולעבודה בקדושה. ללמוד בעצמו וגם להשפיע על אחרים ללמוד. מובן שצריכים גם לאכול ולישון, אך את הזמן הנותר צריכים לנצל לתפילה וללימוד.  

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

ברכה לכל השבוע

על שבת-קודש נאמר: "מִניה מתברכין כולא יומיא" [=ממנה מתברכים כל ימי השבוע]. כאשר שומרים את השבת כראוי, הדבר מביא ברכה בכל ימי השבוע.

(לקוטי דיבורים)

קדושת השבת

בשנים-עברו היה לחסיד בשבת זמן לעסוק בתיקון עצמו, וזו הייתה נחת-הרוח של השבת. להיכנס אל הרבי, אל השוחט ואל המלמד, ולשמוע אמרה חסידית בעבודת ה'. כיום אמנם שומרים את השבת, אבל כל השמירה היא רק שהשבת לא תהיה חול. יש להתעסק גם עם שמירת קדושת השבת.

(ספר השיחות תש"א)

שבת קרה

רבי אברהם מסוכוצ'וב בא קיץ אחד אל עיר המרפא נויהיים. בשבת בבוקר הלך והשטריימל חבוש על ראשו. פגשו אחד מיהודי המקום ושאלו מדוע הוא חובש כובע פרווה ביום חם כל-כך. השיבו רבי אברהם: משום שהשבת אצלכם קרה מאוד...


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)