חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:37 י"ח באייר התשפ"ד, 26/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"איננו מבינים את תהליכי הגשם"
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1103 - כל המדורים ברצף
מי פוסח על שתי הסעיפים?
יש חדש
מלכות הארץ ומלכות שמים
עשירות
אב משותף
אמונה פשוטה
וקרב פזורינו
ניסיון העושר
"איננו מבינים את תהליכי הגשם"
פתילי ציצית כשרים

יום ראשון השבוע היה יום שמש בהיר וחמים, אולם חזאי מזג-האוויר ידעו לבשר כי כעבור עשרים וארבע שעות תגיע לארץ סערה עזה, שתביא עמה גשם ושלג. לכאורה נראה שהכלים המדעיים המודרניים מאפשרים לנו להבין את החוקיות שבמערכות האקלים. על רקע זה מעניין לשמוע דווקא מפי הפרופ' פינחס אלפרט, ראש החוג לגאופיזיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב, כי "אנחנו לא מבינים למעשה את תהליכי הגשם".

הפרופ' אלפרט מצטט את מאמר חז"ל על שלושה מפתחות שלא נמסרו לשליח, ואחד מהם הוא מפתח הגשמים. "בשלושת המפתחות האלה אין לאדם יכולת חיזוי וידנו קצרה מלהבינם. ירידת גשם קשורה לדברים שהם כחוט השערה. יש תהליכי ערבול באטמוספרה שנראים כאילו הם אקראיים, ואין לנו יכולת לחזות אותם. זו עובדה שכל מדען יודע אותה, וכיהודי מאמין אני נותן לזה משמעות של אמונה".

חשיבות הטל

 הוא נחשב אחד מחוקרי האקלים הבכירים בישראל. בין השאר הוא עוסק בסוגיות מטאורולוגיות המחברות תורה ומדע. "יש דברים שאמרו חז"ל שנראו לכאורה סותרים את המדע המודרני. אני מוצא שלחכמינו היו עומק ראייה והסתכלות שגם בתקופה המודרנית לא הגיעו לזה".

למשל, הטל. "על-פי מקורות היהדות, בתורה, בגמרא ובתפילת טל, יש לטל חשיבות רבה ביותר בהצלחת הגידולים חקלאיים. המדע סבר שלטל חשיבות שולית ביותר, ואף נטען שיש לו השפעה על התפתחות מחלות צמחים. אולם מחקר שעשיתי עם הפרופ' יפתח בן-אשר העלה כי דווקא חז"ל צדקו. הטל באזור חצי מדברי כמו ארץ-ישראל, חשוב ביותר לגידול הצמח בשעות הבוקר המוקדמות. המדע המודרני החמיץ אפוא את הבנת ערכו של הטל".

שיעור תורה בקמפוס

סדר יומו בקמפוס ברמת-אביב נפתח בלימוד שיעור תורני, בהשתתפות אנשי סגל וסטודנטים, בבית-הכנסת הממוקם סמוך לבניין הפיזיקה, שבו הוא עובד. לימוד התורה, כדבריו, הוטבע בו כבר בילדותו. הוא נולד בירושלים. שפת אימו הייתה יידיש. עד כיתה ג למד בתלמוד תורה 'עץ חיים', סמוך לשוק מחנה יהודה. אחר-כך עבר לבית-הספר 'מוריה' ואחריו למד בתיכון.

שנים רבות הוסיף ליהנות מההויה של העולם החרדי. בכל שבת ושבת היה הולך לשמוע את דרשותיו של הדרשן הידוע הרב שלום שבדרון. לדבריו, פעמים רבות היה המשתתף היחיד שחבש כיפה סרוגה.

ייחודה של ירושלים

כשהוא מדבר על ירושלים ניכרת בקולו ערגה לעיר. "כחוקר אקלים, אני יודע כי זו עיר ייחודית. נוהגים לחלק אזורי אקלים למדברי ולממוזג. אקלים מדברי מאופיין בהרבה שמש ומעט גשם; אקלים ממוזג – הרבה גשם ומעט שמש. ברוב המקומות בעולם יש מצב אחד מהשניים, אך ירושלים היא מיוחדת גם מבחינה זו. יש בה הרבה גשם וגם הרבה שמש. בתהילים פרק מח נאמר על ירושלים 'יפה נוף משוש כל הארץ'. נוף, על-פי רבנו בחיי, פירושו אקלים, וזה המקום היחיד שבו מוזכרת בתהילים המילה נוף. הדיוק בדברי חז"ל – מדהים".

עוד עניין מרתק הוא האבק. חז"ל מספרים כי אברהם הורה לאורחיו לרחוץ את רגליהם, מחשש שהם משתחווים לאבק. "בשנים האחרונות נערכו מחקרים שמהם עולה כי לאבק חשיבות מרכזית במחזור החיים", הוא אומר. "הבנת תפקיד האבק באקלים כדור הארץ גם היה אחד מנושאי מחקרו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון".

הפרופ' אלפרט: "עומק הראייה של חז"ל"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)