חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרשות לרפא על-פי ההלכה
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1100 - כל המדורים ברצף
להחליף את התפיסות השגויות
יש חדש
אפשר להיכנס בתוך העשן
גמילות-חסדים
סוד הרפואה
מתן בהסתר
חסד לשם חסד
כמו צל
הרשות לרפא על-פי ההלכה
תאריכים באדר

אמנם פורים יחול רק בעוד חודש וחצי , אך השבת מברכים את חודש אדר-א, וזו סיבה טובה למדיי בשביל הפרופ' אברהם סופר להציג את השאלה הזאת: האם יוצאים ידי חובת מצוות משלוח מנות במשלוח ממתקים לחולי סוכרת. את התשובה אפשר למצוא בסדרת הספרים 'נשמת אברהם',  שנחשבת החשובה בתחומי הרפואה וההלכה, ולדברי המצויים בתחום, בלעדיה קשה כיום להרים יד ורגל בהלכות רפואה.

הפרופ' סופר הגיע לעולם הרפואה מתוך תחושת שליחות. הוא נולד בירושלים, למד רפואה באנגליה, בבית הספר האוניברסיטאי לרפואה של לידס. במשך שנות עבודתו כרופא שילב בין המחקר לטיפול הרפואי המעשי. עבודה שעשה לפני ארבעים שנה, על השפעת החמצן בלב ריאתי, נחשבת פורצת-דרך. הוא זכה בפרס השנה של אגודת הלב האמריקנית והבריטית.

דילמות מתחדשות

עתידו הכלכלי והרפואי בחו"ל נראה מבטיח, אך הוא בחר, שוב מתוך תחושת השליחות, לחזור לישראל ועבד כמנהל מחלקה במרכז הרפואי 'שערי צדק'. במקביל לטיפול בחולים המשיך גם כאן במחקר, ופרסם יותר משמונים מאמרים בכתבי-עת רפואיים.  כיום הוא בגמלאות, אך מוסיף לחפש תשובות הלכתיות לנושאים רפואיים אקטואליים.

'הרפואה וההלכה' הוא מקצוע חדש בעולם המדע, מקצוע הצובר תנופה ויוקרה ברחבי העולם. התעוררות זו באה בעקבות הדילמות הקשות המתחדשות בשל ההתפתחויות הטכנולוגיות והרפואיות. נוצר פער גדל והולך בין הטכנולוגיה הרפואית לבין עקרונות ההומניזם הקלסי. התוצאה הייתה פנייה מחודשת לעיון במקורות ההלכה עתיקי-הימים, לשאיבת פתרונות ממעיינה של תורה.

הפיזור הרחב

"הקושי העיקרי בהלכות רפואה הוא הפיזור הרחב של פסקי ההלכה בנושא", מציין הפרופ' סופר, "ותשובות לשאלות רבות יש צורך לחפש זמן רב". זה מה שהמריץ אותו לכתוב את סדרת הספרים, שמרכזת את הלכות הרפואה.

ואכן, השאלות רבות ומגוּונות: האם איסור מכירת איברים, המקובל ברוב ארצות העולם, עלול לגרום שהלחץ האדיר למציאת תורמי איברים יתנקז לתחום הפשיעה ושפיכות-הדמים? כיצד יש לנהוג אם מתברר שאחד מבני זוג נשוי נגוע במחלה ויראלית סופנית? מה דין ברכת 'שהחיינו' על לידת תינוק בעל מום קשה? מה דינה של הוצאת דם לבדיקת מעבדה לעניין חובת נטילת ידיים אחריה? מה דינו של אדם אשר ליבו ממוקם כלפי צד ימין לעניין הנחת תפילין?

ניסוי מדעי-הלכתי

הלקט נפתח דווקא במצוות יראת ה' ואהבתו, שבהן פותח השולחן-ערוך, שכן "אלה הלכות הקשורות במיוחד לעוסקים במלאכת הרפואה", אומר הפרופ' סופר. "יראת שמים היא הבסיס לכל התנהלותו של הרופא".

בעולם הרבנות יש כלפיו הערכה רבה. דעתו השפיעה השפעה לא-מעטה על החלטות הרבנים בסוגיות רגישות. לדוגמה, כדי לקבל נתונים רפואיים בדוקים, בעלי השפעות הלכתיות לשאלת קביעת רגע המוות, עשה ניסיון מדעי, שתוצאותיו הביאו לידי כך ש"נתבטלה ההוכחה" שהייתה מקובלת  עד לאותה עת, ונקבעו אמות-מידה חדשות לקביעת מוות. כך הרפואה מתקדמת לאור ההלכה.

הפרופ' סופר. "יראת שמים היא הבסיס להתנהלותו של רופא"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)