חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:08 זריחה: 6:39 כ"ב בשבט התשפ"ב, 24/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשחוקרים חסידות נהפכים לחסיד
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1090 - כל המדורים ברצף
היום שמחיה את נפשנו
יש חדש
שני ניסיונות, שני קצוות
חסידות
נשמה מעולם האצילות
משיח אילמים
תורתו של משיח
ה'איתן' שבנשמה
כשחוקרים חסידות נהפכים לחסיד
ברכות הברק, הרעם והקשת

ניצוץ התשובה ניצת בו דווקא מתוך המחקר האקדמי הקר, מספר הד"ר יחיאל הררי (33). הוא מתגורר במושב זוהר שבדרום, ועסק בעבר בעיתונות ובייעוץ תקשורתי. כמו-כן שימש עוזר פרלמנטרי בכנסת ויועץ בכיר במשרדי התעשייה והמסחר והשיכון והבינוי. כיום הוא מלמד חסידות במכללת ספיר שבדרום.

הכול התחיל לפני כחמש שנים, כאשר הגיש לשיפוט עבודת מחקר שכתב באוניברסיטת תל-אביב בנושא 'קבלה ומשיחיות'. שלושה פרופסורים בעלי-שם אישרו את העבודה בציון מעולה, אך חוקר אחד פסל אותה. לטענתו, כדי להבין את הקבלה והחסידות אי אפשר לבחון אותן באמות-מידה חיצוניות, הנשענות על הנחות זרות ומנוכרות לתפיסת עולמו של היהודי המאמין.

להתחיל מחדש

"בתחילה רגזתי מאוד", אומר הד"ר הררי, "ובמיוחד שהדבר חייב אותי להשליך לפח עבודה בת מאות עמודים ולהתחיל הכול מבראשית. אולם בהדרגה, מתוך השאיפה לסיים את התואר השלישי, התגברתי על הביטוש שספג ה'אגו', שיניתי את זווית הראייה, והתחלתי לנסות לחשוב כחסיד. אחרי שנה של עבודה מאומצת הושלמה טיוטה חדשה של עבודת הדוקטורט".

התכנית המקורית של יחיאל הייתה להמשיך ללימודי פוסט-דוקטורט בחו"ל, ובינתיים לימד באוניברסיטת תל-אביב. אולם העיון השיטתי בספר התניא ובתורת החסידות שינה את תכניותיו וחולל מהפך באורח-חייו ובהשקפת-עולמו.

תורת הנפש של התניא

"שנים ניסיתי להבין את חידת הקשר בין הנפש לגוף, או בשפת החוקרים הבעיה הפסיכו-פיזית. למדתי חלק נכבד מכתבי ההוגים המערביים, אך התשובות לא היו מספקות", מספר הד"ר הררי. "עד שנתקלתי בתורת הנפש היהודית, כפי שמציגהּ בעל התניא. הוא מציב ארגז של כלים מעשיים, אסופה של פתרונות, עצות ותמרורי דרך, הנשענים על הכרת מבנה האדם והבריאה. העצות ארוגות בתוך משנה שיטתית, המבוססת על הפשט, הרמז, הדרש והסוד, ויונקת מכל מרחבי התורה. הלימוד בתניא סגר אצלי חורים רבים, למרות שעכשיו אני יודע כמה עדיין אינני יודע".

לדעתו, הספרות החב"דית יש בה אוצרות עמוקים ורחבים כל-כך, שהיא אינה צריכה להתעמת עם הפילוסופיות האחרות. מתוך מחשבה זו החל לכתוב סדרה הנקראת 'עצות התניא – התבוננות עצמית על-פי הקבלה והחסידות'. באמצעותה הוא מבקש להציג את המשמעות הפנימית של סוגיות כמו תקשורת, זוגיות, חלומות, התמודדות עם חרדות, משמעות הזמן, טרדות הפרנסה ועוד.

ההפצה מתחילה בנפש

עד כה ראו אור שלושה פרסומים: "חלומות ומשמעותם", "יום-הולדת, ראש השנה הפרטי לצמיחה רוחנית", ו"המשמעות הפנימית של הדיבור". בחודש הבא עומד לצאת לאור החיבור הרביעי בסדרה הנקרא "טרדות הפרנסה – להיות עשיר להיות עני".

הכתיבה החלה כצורך עצמי: "בהפצת המעיינות צריך שאלה יפוצו קודם-כול באדם עצמו, מפנימיותו לחיצוניותו. הכתיבה היא לי כלי להפצת המעיינות הפנימיים, לתרפיה עצמית, ולאחר מכן אני מקווה שישפיעו גם על הקורא". הוא מציין כי בכוונתו לשמור על אופייה הייחודי של הסדרה, המשלב עיון מעמיק ויסודי בכתבים, לצד הפשטה המאפשרת לכל אדם להיכנס לתוככי התניא ולצאת ממנו נשכר.

הד"ר הררי. הורו לו להתחיל לחשוב כחסיד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)