חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:32 זריחה: 6:18 כ"ה בשבט התש"פ, 20/2/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המוהל הנודד של השגרירות
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1085 - כל המדורים ברצף
לפעמים טוב לחשוב כמו ילד
יש חדש
קדושת הארץ והבעלות עליה
ברית מילה
לא להתבייש
זכות הכנסת אורחים
מטרת הגלות
תוכחה מכוונת
המוהל הנודד של השגרירות
האזנה לקדיש

במשרד החוץ הישראלי כינו אותו 'השגריר היהודי הנודד'. הוא עצמו מסתייג מההגדרה, אבל המספר המרשים של הדרכונים בביתו, המעוטרים בחותמות ממדינות רבות ברחבי העולם, מעיד שהוא טס בעולם כמעט ללא הפסקה בארבעים השנים האחרונות.

זהו הרב אברהם שוורץ, המוהל הרשמי של משרד החוץ. הוא ירושלמי זה דורות, תושב שכונת גאולה, חובש מגבעת ירושלמית עגולה ולובש מעיל ארוך. הקשר עם משרד החוץ נוצר כאשר נזקקו שם פעם בדחיפות למוהל, בעבור בנו של אחד השגרירים בעולם. מישהו המליץ עליו ואנשי המשרד ביקשוהו לטוס לשם ולערוך את הברית. בו-במקום ארז מזוודה והיה מוכן לצאת לדרך, כובעו על ראשו ומעילו העליון עליו. ניסו להציע לו לבוש אחר, מערבי יותר, אך הוא הבהיר שאין על מה לדבר. כך הוא הולך בירושלים וכך הוא הולך בעולם.

הביא את הסעודה

באמתחתו מאות סיפורים מהבריתות שערך. "הורו לי לנסוע לדרום-אפריקה, לברית של אחד מאנשי השגרירות. בעוד אני מתארגן לנסיעה, התקשר אליי אדם וביקשני לקחת חבילה לבתו, העובדת בקהילה היהודית שם.

"בנמל-התעופה גיליתי לתדהמתי שהוא הכין חבילת ענק, כבדה במיוחד, של מוצרי מזון. ניסיתי להסביר לו שגם אם אצליח, בסיוע משרד החוץ, להעלות את החבילה למטוס, הרי בדרום-אפריקה המכס לא יאשר לי להכניסה. הוא אמר שכל מה שעליי לעשות הוא לרשום את החבילה על שמי ולשכוח ממנה. הסכמתי. כשהגענו לשם התברר שהכול מתואם, והחבילה, שבה היו מצרכי מזון כשרים למהדרין, הועברה היישר אל הבית שבו נערכה ברית-המילה".

מבצע אנטבה

בברית אחרת, אצל עובד שומר מצוות של משרד החוץ, גילה בבית מקווה כשר למהדרין. התברר לו שהמקווה הוקם בעבור בני המשפחה, באישור ובפיקוח של רבנים. בעוד הבעל עוסק בעבודת משרד החוץ, האישה מקיימת קשר עם המשפחות היהודיות במקום ומקרבת אותן לשמירת המצוות. "זה היה מאוד מרגש", הוא אומר.

הברית המוזרה ביותר הייתה בשעה שעיני העולם כולו עקבו אחר מטוס אייר-פרנס שנחטף לאוגנדה. "באותם ימים נקראתי לברית באחת השגרירויות בחו"ל. משום-מה פשטה שמועה שאני נוסע לאוגנדה לסייע במשא-ומתן עם החוטפים. אנשים באו לאחל לי הצלחה ולהתעניין מה בכוונתי לומר לחוטפים... כשחזרתי אחרי הברית סיפרו שבזכות המידע שהבאתי, הצליח צה"ל לשחרר את החטופים"...

אל תדון את חברך

"פעם אחת נסעתי לברית בקניה", הוא מספר עוד. "את פניי קיבל ראש הקהילה, שנראה שומר מצוות. הברית הייתה אמורה להיערך ביום ראשון, ותיאמתי עם ראש הקהילה שניפגש בקבלת שבת. בליל שבת הופתעתי לראות שהאיש איננו. סעדתי אפוא לבדי את סעודת השבת, בחדרי במלון. גם בבוקר נפקד מקומו וכך גם במנחה. בראשי חלפה המחשבה שאולי אין הוא באמת שומר מצוות.

"במוצאי שבת, בשעת ערב מאוחרת, צלצל הטלפון בחדרי. על הקו היה ראש הקהילה. הוא סיפר שביום שישי נסע עם נהגו לעיר מרוחקת, ובעוד הוא טרוד בעסקיו הלך הנהג לשתות מעט והשתכר. עד שהתפכח כבר נכנסה השבת. לראש הקהילה לא נותרה ברירה אלא לשבות לבד באותה עיר, עם מעט מזון יבש. למדתי לא למהר להסיק מסקנות".

הרב שוורץ. סיפורים מבריתות ברחבי העולם


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)