חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:41 זריחה: 5:36 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יצרן ההאמר תורם ספרי-תורה
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1083 - כל המדורים ברצף
איך להבדיל בין טוב ובין רע
ספרים
להגיע למקומות הרחוקים ביותר
יצר טוב ויצר הרע
שותף לקב"ה
זושא רעב
מהבריאה עד הגאולה
הבט פנימה
יצרן ההאמר תורם ספרי-תורה
ירקות בתחילת השמיטה

דמעות התרגשות צפויות לזלוג השבת בשישה בתי-כנסת ברחבי הארץ. קריאת התורה בפרשת בראשית תהיה בספרי-תורה חדשים, שהוכנסו למשכנם בימי חול-המועד סוכות. כל אחד ואחד מספרי-התורה האלה נתרם לעילוי נשמתו של נפגע במערכות ישראל. תורם אחד מימן את כתיבתם.

נא להכיר: הנדיב ר' יצחק-לייב (איירה) רעננערט, בעל חברת 'רנקו' האמריקנית בעיר סאות'-בנד באינדיאנה. יהודי שומר מצוות, שבכל שנה תורם כשנים-עשר ספרי-תורה, שישה בערב חג-הסוכות ושישה בערב חג-הפסח. "הוא נהנה לתרום ספרי-תורה בערבי חג, כשהוא מגיע לישראל", מספר הרב אהרן בינה, ראש ישיבת 'נתיב אריה', והמנהל של קרן הצדקה שבאמצעותה רעננערט תורם למגוון מוסדות.

ספר ראשון לרבי

יצחק-לייב נולד בברוקלין, למשפחה שומרת מצוות. לאביו הייתה חנות מכולת קטנה. בילדותו למד בבית-ספר ממשלתי, ובימי ראשון ושלישי היה בא לביתו אברך ללמוד עם הילדים חומש וגמרא. לפני כשלושים שנה רכש את מפעלי רנקו האמריקניים, כשעמדו לפני פשיטת רגל. הצלחתו הייתה מטאורית, וגולת הכותרת שלו הייתה הזכייה במכרז של צבא ארה"ב לייצר את רכב ההאמר. כיום אין צבא בעולם שאינו מחזיק כמה עשרות או מאות האמרים.

הוא תורם למגוון מפעלי תורה וחסד. לאחר נפילת מסך הברזל החליט לתרגם לרוסית את הספר 'יהדות הלכה למעשה', מאת הרב לאו. כשקיבל את רשותו, הדפיסוֹ והפיץ אלפי עותקים חינם ברחבי ברית-המועצות. "את העותק הראשון של הספר כרך בכריכת עור מיוחדת, והביאו מתנה לרבי מליובאוויטש", מספר הרב בינה. "הוא אמר לרבי, שבלי פעילות חסידי חב"ד, לשמר את הגחלת הלוחשת של יהדות הדממה, וללא המרצתו של הרבי את הפעילות הזאת, ספק אם היה בשביל מי להוציא את הספר".

שש חגיגות בחג

בחזרה לספרי-התורה. עד כה תרם רעננערט יותר ממאה ושישים ספרי-תורה. בחג-הסוכות האחרון הוכנסו שישה ספרי-תורה חדשים ומהודרים לשישה בתי-כנסת ברחבי הארץ. כל אחד ואחד מהספרים עוטר בכתר תורה של כסף וחושן כסף. גם את ההזמנות לחגיגות מימן רעננערט, והוא עצמו השתתף בהן והתרגש עד דמעות.

אחד מספרי-התורה שהוכנסו השנה היה לעילוי נשמתו של קצין צה"ל, רועי קליין הי"ד, שחירף את נפשו במלחמת לבנון וקפץ על רימון שהושלך לעבר חייליו, וכך מנע פגיעה בפקודיו. בני משפחתו של קליין סיפרו כי בעצם ימי ה'שבעה' הגיעה אליהם ההודעה על כתיבת ספר-תורה לעילוי נשמתו. כשתהו לפשר העניין נודע להם על היהודי נדיב-הלב ונאמר להם כי ספר-התורה ניתן להם והם יחליטו לאיזה בית-כנסת ייתרם.

גלעד אמיתי

עוד ספרי-תורה נתרמו לעילוי נשמת שנים-עשר לוחמי שייטת 13, שנהרגו במארב מחבלים בדרכם לפעולה בלבנון; לזכרו של אביחי לוי הי"ד, תושב בית-חגי, שנרצח במארב מחבלים כשהמתין להסעה בשערי היישוב; לעילוי נשמת חיילים מהיישוב יבנאל, שנהרגו במערכות ישראל; ועוד.

ספק רב אם ללא רעננערט היו בני משפחותיהם של החיילים יכולים להנציח את זכרם בדרך זו. לא מפתיע אפוא שבעיצומו של טקס הכנסת ספר-התורה ניגשו בני המשפחה לנדיב וציינו את תחושתם, כי ספר-התורה הוא גלעד אמיתי לעילוי נשמת יקיריהם.

רעננערט בסיום כתיבת ספר-התורה. נהנה לתרום


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)