חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהאדמה רועדת יש בית-חב"ד
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1077 - כל המדורים ברצף
ימים של אהבה ורחמים
יש חדש
להקים את הזולת מנפילתו
מלחמת היצר
מי יציל את מי
חילוץ מהשאול
עושים תשובה ונגאלים
תמיד יש מקום
כשהאדמה רועדת יש בית-חב"ד
בדיקת סת"ם

שיחה עם הרב שניאור זלמן בלומנפלד, שליח חב"ד בפרו, היא אחת המשימות הקשות ביותר בימים האלה. בין הרגעת הורים מודאגים, למשלוח סיוע לאזור איקה, שבו התרחשה רעידת האדמה הקשה, הוא גם נערך לחודש החגים ולאירוח עשרות מטיילים. בין לבין הוא עומד בקשר עם השלטונות ועם שגרירות ישראל במקום, שמבקשים את עזרתו במגוון עניינים. השיחה עמו נקטעת שוב ושוב.

"קצת עומס עבודה", מתנצל הרב בלומנפלד, בהיגוי דרום-אמריקני כבד, ומבקש להמתין רגע על הקו. הוא ממטיר צרור הוראות מהירות וחוזר לשיחה איתנו. מאז יום חמישי לפני שבוע, שבו התרחשו שתי רעידות-אדמה בעיר לימה שבפרו, ובהן נהרגו ונפצעו מאות בני-אדם, הוא ורעייתו שרה אינם יודעים רגע של שקט. כמו תמיד במקרים כאלה, בית-חב"ד המקומי נהפך לצומת המידע של ההורים המודאגים. גם המטיילים משאירים שם הודעת הרגעה או מגיעים לבית-חב"ד כדי להתקשר עם ההורים.

משלחות סיוע

בעקבות האסון שיגר הרב בלומנפלד כמה משלחות לאזור הפגוע. הן הצטרפו למטוסים של משלחות החילוץ שיצאו לאזור. חסידי חב"ד איתרו כמה עשרות ישראלים ויהודים אמריקנים, תקועים ללא מזון, מים וחשמל, וסיפקו להם אוכל חם. עשרות מהמטיילים הישראלים, שחילצו את עצמם ממקום האסון, חגגו בשבת האחרונה בבית-חב"ד בפרו את נס הצלתם, ואף עלו לתורה לברכת 'הגומל' והשתתפו בסעודות השבת.

זה עשרים שנה עושה הרב בלומנפלד בפרו, בהוראת הרבי מליובאוויטש. ההתחלה הייתה קשה מאוד. מים זורמים וחשמל היו מצרך נדיר. הזוג הצעיר – הוא יליד ברזיל, היא ילידת כפר-חב"ד – קבע את ביתו הזמני במלון דירות, וכבר בשבוע הראשון לשהייתו במקום הזמין משפחה יהודית להתארח בסעודת השבת והוציא-לאור עלון יהדות. בשפה המקומית הם לא שלטו, ונעזרו בנשים מקומיות שתרגמו את העלון. מאז העלון הזה מופיע מדי שבוע להנאת 2500 בני הקהילה היהודית המקומית.

חלב ישראל ופת ישראל

עם הזמן התרחבה הפעילות לעוד ערים, כמו קוסקו (שבה מכהן כשליח הרב עופר קריפור) ואוהראז, שאליהן מגיעים מטיילים רבים. בהרבה עמל ביססו את עצמם במקום. כיום מפעיל בית-חב"ד בפרו חנות למהדרין המוכרת, במחירים מסובסדים, מוצרים כשרים שאינם בהישג-יד: חלב כשר, שעל חליבתו מפקחים בכל שבוע, לחם מהמאפייה הכשרה היחידה במדינה ועוד.

פעילות רבה הם משקיעים בשדה החינוך. בחודשי החופשה הפעילו קייטנה לילדי הקהילה. בכל ימות השנה הם מקיימים פעילות בבתי-הספר.

שליחות ללא הפוגה

לבני-הזוג בלומנפלד שבעה ילדים. עד גיל 13-12 הם לומדים עמם בבית ומשתדלים להציבם ברמה ראויה, שתבטיח שכאשר יישלחו ללמוד בניו-יורק, לא יהיה פער לימודי ביניהם ובין בני-גילם. אחת לשנה נשלחים הילדים לחודש שלם לניו-יורק, ושם הם מצטרפים לכיתות של בני-גילם ולומדים עמם.

את השיחה קוטע עוד צלצול טלפון. עוד הורים מודאגים מבקשים לברר פרטים. הרב בלומנפלד מתנצל שיש לפניו עוד עבודה רבה וממשיך בעבודת השליחות בקצב דרום-אמריקני.

הרב בלומנפלד בפעילות בקצב דרום-אמריקני


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)