חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ז בסיון התשפ"ג, 6/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקב"ה רוצה את הגוף – שיהיה בטל אליו
אוצרות דור ודור

נושאים נוספים
התקשרות 683 - כל המדורים ברצף
המשכת התשובה למטה – בכוח התורה
הצורך במלחמה הוא רק ב"מלחמתה של תורה"
לעזרת שומרי שמיטה
פרשת תצא
"דע מה למעלה ממך"
חתונות בבית רבי
הקב"ה רוצה את הגוף – שיהיה בטל אליו
ברכת הגומל ליולדת / פירות בסעודה / הנהגות ב'אוהל'
אבלות בשבת שבין המצרים
הלכות ומנהגי חב"ד

למי שלא איכפת – מלמעלה יעוררו אותו

א. שלוש מדרגות הן: שור, כשב ועז. שור הוא שור נגח, שנוגח כאשר מציקים לו . . אלא שמכגון אלה אין להתייאש, כי העובדה שהוא עומד לנַגד ומקשה קושיות – היא הראיה שאור הקדושה עודו מאיר בו. הדבר 'נוגע' לו, ומזה הוא מתעורר באחד משני האופנים: או שהוא מתעורר בהתעוררות תשובה מהרגשת הלא-טוב, או להפך: הוא מתייצב כנגד ומתנגד. לאדם כזה יש להתמסר, ניתן לעזור לו, ומכיוון שאור הקדושה נוגע לו, אינו יכול לסבול זאת, לכן נעשה מנַגד.

...אך עז נקרא מי שלא איכפת לו כלל. הוא איננו מתפעל מכלום, כי הוא עז בעצם. תתפלל, תניח תפילין, אל תניח, היה בשמחה, אל תהיה בשמחה – אין זה נוגע לו כלל. עבורו אור הקדושה אינו גורם מפריע, למרות שאור הקדושה אכן מנַגד לו לגמרי, אלא שהוא אינו מרגיש את הניגוד שבדבר, כי אור הקדושה אינו נוגע לו. הוא במקום אחד ואור הקדושה בנפרד.

לאיש כזה דבר לא יעזור [. .] אלוקות יכולה לפעול עליו, אלא שהאלוקות 'תשבור' אותו...

יש להקדים ולפעול 'שבירה' לבד

ב. ...אולם, כאשר הוא 'שובר', 'שובר' הוא חלילה את הגוף, כי הוא שייך לגוף. הוא עצמו – שייך לגשמיות דווקא. אדם-קדמון, עקודים נקודים – אלה שייכים לנשמה; אך הוא עצמו שייך לגוף. הוא עצמו הוא גוף, כי כדי לעשות גוף הרי זה רק בכוחו ויכולתו.

(עמד כ"ק אדמו"ר [הרש"ב] על רגליו ואמר מקירות ליבו:) שמעו יהודים כולכם! דעו לכם, שכאשר הוא שובר – שובר הוא חס-ושלום את הגוף. מביא עליו פשוט ייסורים רחמנא-ליצלן עד אשר הוא נשבר. וכך הוא אומר לו: לך לא עוזר שום דבר, אני מלמדך להועיל. אלא שהוא פוגע חס-ושלום בגוף. לכן אין להמתין עד ש'הוא' ישבור – ודאי צריך ועדיף לשבור את עצמנו לבד. איננו צריכים לקבל ייסורים רחמנא-ליצלן, אנו מבקשים רק טוב.

רק כך יבוא משיח

ג. ...כשהוא נשבר, אכן איננו רוצה דבר. הוא אינו נחשב בעיני עצמו לכלום, ואלוקות פועלת בו, והיא מוכרחת לפעול בו. גם מנשה עשה תשובה. אין לנו דוגמא פחותה ממנשה, שעשה הכול – ובכל-זאת עשה תשובה. אלא שכיצד עשה תשובה – מלמעלה שברו אותו, וכאשר נעשה לו לא-טוב, עשה תשובה.

מדוע מניחים אתם ציפורים בחיקכם?! לחשוב שכך יבוא משיח... משיח אינו יכול לבוא באופן אחר, אלא אם-כן יפעלו בעצמם שבירה. אם ישברו את עצמם – הרי טוב, ובאם לאו – ישבור 'הוא'.

הרבי [אדמו"ר הזקן] אמר, שמשיח ייכתב בעיתונים – הרי זה רק שהלשון הוא כך, אך המכוון הוא, שכל היהודים יהיו מוכנים לביאת המשיח, בדיוק כשם שנכתב בעיתונים שהוא מגיע.

כאשר הדבר נוגע לגשמיות, אז מתעוררים בתשובה.

ד. ...הוא עצמו [הקב"ה] שייך רק לגוף. כי אדם-קדמון אינו יש, ואינו שייך אל הגוף, כי הוא שלא בערך . . כל אלו ה'משמשים' הם גילוי אור, והם שייכים לנשמה, כי אינם בערך הגוף. אך הוא עצמו עצמיות האור שלגביו הכול בהשוואה, והוא שייך אל הגוף, ולכן הוא מתעסק עם הגוף. הוא אומר לו: תן לי את הגוף שלך, שחלק בשר זה יהיה בטל אלי... כי הוא [הקב"ה] רוצה דווקא את הגוף שיהיה בטל, ובאם לא כן, שובר הוא בעצמו את הגוף. אז מרגיש הגוף אותו עצמו, ויודע שצריך להתבטל אליו.

(ספר השיחות "תורת שלום" מכ"ק אדמו"ר הרש"ב נ"ע, עמ' 10-12 – תרגום מאידיש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)