חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:23 זריחה: 6:07 י"ט באב התשפ"ב, 16/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פתילי ציצית כשרים
פינת ההלכה

שאלה: האם יש צורך ב'הכשר' על טליתות וציציות?

תשובה: פתילי הציציות חייבים להיות טוויים וגם שזורים על-ידי יהודי בן-מצוות, שיאמר במפורש שעושה זאת "לשם מצוות ציצית". אם ייצורם נעשה שלא לשמה – הציציות פסולות. המתעטף בטלית שנקשרו בה אותן ציציות, עובר בפועל על מצוות-עשה של ציצית בכך שהוא לובש בגד בן ארבע כנפות ללא ציצית. בברכה שהוא מברך עליה הוא עובר על איסור ברכה לבטלה ("לא תישא"). במילים אחרות: מי שיש לו רק טלית כזאת, עדיף שלא יתעטף בה כלל.

זה שנים רבות מצויים בשוק פתילי ציצית עבודת-יד בהכשרים טובים. לעומתם, הפתילים המיוצרים במכונה הם הרוב הגדול בשוק, ובטליתות הנמכרות 'מוכנות', קושרים פתילים עבודת מכונה בלבד (חוץ מבהזמנה מיוחדת).

יש מגדולי הפוסקים בדורותינו שהכשירו עקרונית פתילים אלה, בתנאי שבכל פעם שמתחיל הייצור (או שעבודת המכונה נפסקת עקב תקלה טכנית ומפעילים אותה מחדש, אירוע שכיח ביותר), יפעיל זאת יהודי לשמה. אולם למעשה, נכון לעכשיו אין ולא היה כל פיקוח על הייצור במכונה, בארץ או בחו"ל, וייתכן מאוד שהפתילים הללו (הקשורים במאות-אלפי טליתות בכל העולם) אינם כשרים כלל, עם כל המשתמע מזה.

עתה נכנסה הרבנות הראשית לעובי הקורה, ומקווים שבעתיד הקרוב יתחיל פיקוח על ייצור הפתילים בעבור החברות הגדולות, וחזקה עליהן שאז אכן יצויין הדבר במפורש בתעודת הכשר, הן בחבילות הפתילים והן על הטליתות ה'מוכנות'. בינתיים, כל מי שהטלית שלו נקנתה 'מוכנה', או מי שקשר בה פתילים עבודת מכונה, עליו לשאול את רבו "שאלת חכם", כי מסתבר שיצטרך לדאוג שיקשרו בה פתילים עבודת-יד בהכשר טוב, כדי שיוכל לקיים בה מצוות ציצית וברכתו עליה תהיה כדת וכדין.

מקורות: מנחות מב,ב. רמב"ם הל' ציצית פ"א הי"א. טושו"ע או"ח סי' יא ס"א-ב ונו"כ. 'החשמל בהלכה' (תשל"ח) פ"ח ועמ' 135. שערי הלכה ומנהג או"ח ח"א ס"י.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)