חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:23 זריחה: 6:07 י"ט באב התשפ"ב, 16/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"כולם בחכמה עשית"
חיים יהודיים

בשבוע שאנו קוראים בו על בריאת אדם הראשון וחווה אשתו, ראשית המין האנושי, אנו משוחחים על הפלא האלוקי שבתהליך היווצרות האדם עם הפרופ' חיים סידר, פרופסור מן המניין במחלקה לביולוגיה מולקולרית בבית-הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, ומבכירי החוקרים בעולם בתחומו.

הפרופ' סידר (60), איש מקסים וצנוע, שמצהיר כי האמונה בה' היא חלק בלתי-נפרד מאישיותו ומעבודתו המדעית, נולד בברוקלין שבניו-יורק, עלה ארצה עם משפחתו בשנת תשל"ג והתיישב בירושלים. לאחר שהצטרף לבית-הספר לרפואה הקים את המעבדה הראשונה בארץ לביולוגיה מולקולרית, הנחשבת כיום אחת הטובות בעולם.

ספר ההוראות של התאים

בשנת תשנ"ט זכה בפרס ישראל לביולוגיה, לאחר שחשף את תהליך המתילציה, ובכך הצעיד קדימה את המחקר הבין-לאומי של הגנטיקה המולקולרית. מהי מתילציה? מסביר הפרופ' סידר: "גוף האדם בנוי מאיברים, וכל איבר מורכב ממיליארדי-מיליארדים של תאים. בכל תא גרעין, ובכל גרעין אינפורמציה גנטית – די-אן-אי (D.N.A). העובר מתחיל להתפתח מתא אחד, שבו צפון כל המידע הגנטי הקשור לכל הגוף. התא הזה מתחלק לעוד ועוד תאים עד להיווצרות גוף שלם, ולכן בגרעינו של כל תא בגוף נמצא כל המידע הגנטי של האדם.

"ה די-אן-אי הוא כמו ספר ההוראות שנתן הבורא לכל תא בגוף, כדי שידע איך להתפתח ולפעול", מוסיף ומסביר הפרופ' סידר. "בגוף האדם כחמישים אלף גנים. כעשרים אלף מהם נועדו להפעלה זהה של כל האיברים. אצלנו הם מכונים 'גנים של משק-הבית'. יתר הגנים נועדו להורות לתאים של כל איבר ואיבר כיצד להתפתח ולפעול. יש כאן תהליך מופלא של התמיינות, שבו כל תא בורר לעצמו את האינפורמציה הנוגעת אליו מתוך 'ספר' הדי-אן-אי האנושי (שבו כשלושה מיליארד 'אותיות'). כך נהפכים תאים מסויימים לכבד, אחרים ללב, לעין, וכך הלאה".

סוגר ופותח

כיצד נשמר הסדר בהתמיינות זו של התאים? כאן נכנס לתמונה תהליך המתילציה שגילה סידר: "ימים אחדים לאחר היווצרות העובר מצטרף לדנ"א חומר כימי ש'מדלג' על אותם עשרים אלף גנים של 'משק-הבית'. המנגנון האחראי להוספת החומר הכימי (המתילציה) מזהה אותם על-פי צופן מיוחד שיש להם. את כל שאר הגנים החומר הכימי 'נועל'. בשלב מאוחר יותר, 'פותח' כל תא את הגן שנועד לו וכך הוא יודע לאיזה איבר עליו להיפתח".

דרך-אגב הוא אומר, כי כמעט כל המחלות נובעות מפגם בתהליך ההפעלה של הגנים. למשל, תא סרטני מתפתח מפני שגנים שהיו לא-פעילים מתחילים לפתע לפעול (או להפך). "אם נדע איך בדיוק עובדת מערכת הבקרה על הגנים, אולי נוכל לרפא סרטן ואפילו פיגור שכלי".

חכמה אין-סופית

ככל שמעמיקים בתהליך מופלא זה אי-אפשר שלא לעמוד משתאים נוכח החכמה האין-סופית של הבורא, שברא מערכות מורכבות ומדוייקות כל-כך. "המדע עוסק בניסיון להתחקות אחר השורש, להבין את נקודת המוצא של הדברים", אומר הפרופ' סידר. "אני מתקשה מאוד להבין מדען שהתוודע לכל נפלאות הבריאה הללו ואיננו מאמין בבורא. לדידי, האמונה בה' היא חלק בלתי-נפרד מאישיותי, מחיי ומעבודתי המדעית".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)