חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:23 זריחה: 6:07 י"ט באב התשפ"ב, 16/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אור
מן המעיין

האור שנגנז

אור שברא הקב"ה ביום הראשון, אדם צופה ומביט בו מסוף העולם ועד סופו. כיוון שהסתכל הקב"ה באנשי דור המבול ובאנשי דור הפלגה, שמעשיהם מקולקלים, עמד וגנזו והתקינו לצדיקים לעתיד לבוא.

(בראשית רבה)

על-ידי הצדקה מגלים

אף-על-פי שגנז הקב"ה את האור הזה בעבור הצדיקים לעתיד לבוא, על-ידי הצדקה שיהודי עושה הוא ממשיך את האור הזה מלמעלה, שגם היום יהיה בגילוי למטה.

(ספר המאמרים תרח"צ)

נגנז בסיפורי התורה

אור התורה ויסודותיה נגנזו לצדיקים בסיפורי המעשיות שבתורה. כאשר הצדיקים מעיינים בהם ודורשים על-ידם את הקב"ה, עתיד האור הגנוז הזה לבוא ולהתגלות לפניהם.

(כתר שם טוב)

חסד עליון

חסד עליון עשה הקב"ה שגנז את אור בראשית, לפי שהרשעים היו עלולים לפגום גם באור ההוא.

(חידושי הרי"ם)

הקב"ה מאיר

"ויאמר אלוקים יהי אור ויהי אור" (בראשית א,יג). כאשר יהודי בא בתפילה ובבקשה מהקב"ה שיהיה  לו אור, שילך בדרך האור ולא ישקע עוד בחושך, אזיי "ויהי אור" השם יתברך מאיר לו את הדרך.

(רבי נח מלכוביץ')

אור ורז

"אור" בגימטרייה 'רז' ו'זר'. עבודת הצדיקים היא לגלות את ה'רז' שקיים גם ב'זר', ואז נעשה אור, שכן מי שיודע את ה'רז' המצוי בכל דבר, יכול להאיר אור.

(הבעל שם טוב)

אור החכמה

החכמה מכונה אור, כפי שנאמר בזוהר ש'אור' הוא החכמה. תפקיד השכל להאיר את המידות שבלב, על-ידי שהשכל מתלבש במידות להנהיגן שיהיו על-פי השכל, לא פחות ולא יותר.

(אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש)

אור וחסד

"וירא אלוקים את האור כי טוב" (בראשית א,יד). בספירות העליונות נקראת ספירת החסד, שעניינה גילוי ושפע – "אור". בתהילים נאמר: "אך טוב וחסד ירדפוני" וכן "כי טוב חסדך מחיים", הרי שהחסד וטוב עניין אחד הם. שניהם נכללים אפוא במה שנאמר על האור שהוא טוב.

(ספר המאמרים תרצ"ט)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)