חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:31 ט"ו בכסליו התשפ"ג, 9/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בין המצרים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1071 - כל המדורים ברצף
הגלות זועקת מעמודי החדשות
יש חדש
המזימה החשאית של בלעם
בין המצרים
מי מקרין קדושה
כיצד מנצחים
ייהפכו לשמחה
גבעה לעצמך
מתוך הכאב צמח הבניין
קניות ב'תשעת הימים'

בגלל שנאת חינם

"מקדש שני מפני מה חרב? מפני שנאת חינם" (יומא ט). בית-המקדש היה מאחד ומלכד את ישראל, וכיוון שהייתה בהם שנאת חינם, לא היו ראויים למקדש, שהוא סמל של אחדות-ישראל.

(המהר"ל מפראג)

התיקון: אהבת חינם

התיקון לחורבן בית-המקדש הוא על-ידי אהבת חינם. יש להרבות רֵעות ואחדות בישראל. בזכות זה נזכה לקיבוץ גלויות ולבניין בית-המקדש השלישי.

(תולדות יעקב יוסף)

לא בכסף

זהו שנאמר (ישעיה נד,יג) "חינם נמכרתם ולא בכסף תיגאלו": בגלל שנאת חינם גלינו מארצנו, וכך גם גאולתנו ושיבתנו לארץ צריכה להיות 'חינם', על-ידי אהבת חינם.

(מאוצרנו הישן)

לא לחכות להזמנה

"אקמצא ובר קמצא חרוב ירושלים" (גיטין נה). הלוא קמצא כלל לא היה בסעודה, ולמה  מזכירים את שמו לגנאי? אלא אוהב וידיד נאמן צריך לבוא מעצמו לשמחת חברו, אפילו לא הוזמן אליה. מכיוון שקמצא לא עשה כן, גם לו יש חלק בחורבן.

(רבי יצחק מוורקי)

ירושלים חיה בלב

"כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה" (תענית ל). חז"ל אמרו שגזֵרה על המת שמשתכח מן הלב. מי שמתאבל על ירושלים מראה בזה שירושלים חיה וקיימת בליבו, שאילולא כן כבר הייתה נשכחת ממנו. לכן הוא זוכה ורואה בשמחתה.

(רבי חיים מוולוז'ין)

המחשבה מזככת

כוחות האדם נמשכים אחר המחשבה. אדם שחושב מחשבות של קדושה ומתאבל על ירושלים, מזדכך ומשיג קצת משמחת ירושלים כפי שתהיה לעתיד לבוא.

(רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

חורבן של מי

"ראוי לכל ירא-שמים להיות מֵצר ודואג על חורבן בית-המקדש" (שלחן ערוך). שאלו את רבי מנחם-מענדל מקוצק: וכי מי שאינו ירא-שמים אינו צריך להצטער על חורבן בית-המקדש? השיב להם: אדם כזה צריך להצטער קודם-כול על חורבן עצמו...

החשיבו את דעתם

"לא חרבה ירושלים אלא על שהעמידו דבריהם על דין תורה" (בבא-מציעא ל). כלומר, הם החזיקו והחשיבו את דברי עצמם כדברי תורה, כתורת משה מסיני.

(עיטורי תורה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)