חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ז בסיון התשפ"ד, 22/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלום ומחלוקת
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1067 - כל המדורים ברצף
ג' בתמוז – יום התעלות
יש חדש
שלום בין היהודי ובין העולם
שלום ומחלוקת
אהבה אין-סופית
המומחה והרבי
בכוחנו לזרז
הגאולה מחכה
נסע כמטייל, חזר כשליח
לוי במקום כוהן?

מחלוקת אישית

"ויקח קורח בן-צהר בן-קהת בן-לוי ודתן ואבירם בני-אליאב ואון בן-פלת בני-ראובן" (במדבר טז,א). לא נאמר "ויקחו קורח ודתן ואבירם" אלא "ויקח", בלשון יחיד. שכן במחלוקת זו דאג כל אחד ואחד מהם לעצמו בלבד, וכל אחד ואחד מהם היה צד לעצמו.

(הרב צבי-הירש קלישר)

לא לשם שמים

זהו שנאמר (אבות ה,יז) "איזו היא מחלוקת שאינה לשם שמים, זו מחלוקת קורח ועדתו". לא נאמר "קורח ומשה" אלא "קורח ועדתו", כי בתוך עדת קורח עצמה הייתה מחלוקת. כל אחד ואחד מהם רצה כבוד לעצמו, וזה עצמו סימן שהמחלוקת אינה לשם שמים.

(יערות דבש)

בזכות הייחוס

הפסוק מונה ומפרט את ייחוסם של קורח ואנשיו – זה בנו של זה וזה נכדו של זה. על-פי-רוב זו זכותם היחידה של בעלי המחלוקת, שבכוחה הם מעיזים לתבוע לעצמם כיבודים ומשרות רמות.

(החוזה מלובלין)

ניסיונות שלום

"וישלח משה לקרוא לדתן ולאבירם" (במדבר טז,יד). אף שדתן ואבירם הוחזקו בעלי-מחלוקת מוּעדים, שלא החמיצו כל הזדמנות לריב ולמדון, שלח משה לקרוא להם, אולי יעלה בידו להשפיע עליהם. זאת משום ש"אין מחזיקים במחלוקת" – במחלוקת אין הולכים אחר הכלל של 'חזקה', אלא תמיד יש צורך לנסות להגיע לשלום.

(כתב סופר)

כוחו של ידיד

אהבת רֵעים היא המידה היחידה שיכולה לתת לאדם דרך בים החיים, ולהעמידו על בסיס נכון. רק אוהב וידיד יכול להעמיד את האדם על רגליו, להצילו מבוץ היגון והאנחה, ולהעלותו למרחבי אור.

(אגרות קודש אדמו"ר הריי"צ)

אין בדידות

מי שיש לו אוהב נאמן אינו בודד, גם כאשר מרחק של אלפי פרסאות מפסיק בין השניים. לפני אהבה אין מחיצות, ובאהבה לא שייך ריחוק מקום.

(אגרות קודש אדמו"ר הריי"צ)

החבר מעורר

יש חסרונות שאדם עצמו אינו רואה, מצד אהבת עצמו, אך חברו, שרואה זאת, מעורר עליהם. עצם הדיבור מעורר צער וחרטה גדולה על התכונות שאינן טובות.

(ספר המאמרים תרנ"ט)

לא לבד

"אל תהי דן יחידי" (אבות ד,ח). כאשר אדם דן ובודק את מצבו הרוחני, אל יעשה זאת בינו לבין עצמו, אלא ייקח עמו חבר שיעזור לו להעריך את עצמו באמת.

(לקוטי שיחות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)