חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:58 זריחה: 6:52 י"ח בחשון התשפ"ב, 24/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"בזכות התפילין גיליתי את יהדותי"
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1065 - כל המדורים ברצף
הקשר הזה לא יינתק
יש חדש
איך להדליק את נר הנשמה של יהודי
הליכה בדרך
בזכות הגאווה
לא זז בלי תפילין
לפקוח עיניים
אני לא-כלום
"בזכות התפילין גיליתי את יהדותי"
ענווה עם תוקף

בימים האלה מלאו ארבעים שנה ל'מבצע תפילין' שעליו הכריז הרבי מליובאוויטש בימי מלחמת ששת-הימים. המטרה הייתה לתעל את ההתעוררות הרוחנית ששרתה אז בעולם היהודי לפסים מעשיים. הרבי הסביר כי בחר דווקא במצוות תפילין, בשל סגולתה המיוחדת להרתעת אויבי ישראל (כדרשת חז"ל על הפסוק "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך ויראו ממך" – "אלו תפילין שבראש") ובגלל מקומה המרכזי בקשר שבין יהודי לבוראו (הנחת התפילין מסמלת, כידוע, את שעבוד הלב והמוח לה').

בארבעים השנים הללו זכו מיליוני יהודים בכל קצות העולם לגלות את יהדותם בזכות המבצע הקדוש הזה. אברהם איתואל, סגן-ניצב (בדימוס) במשטרה, המתגורר במודיעין, הוא אחד מהם. "ידו הארוכה של הרבי השיגה אותי, באמצעות חסידיו ו'מבצע תפילין', בכל תחנות חיי", הוא אומר.

השכנים השאילו

אברהם (50) היה הילד הראשון שנולד במעלות. אביו היה יוצא מרוקו שאימץ אורח-חיים חלוצי עם עלייתו ארצה באניית-מעפילים. אימו ילידת רומניה, ממשפחה שלא שמרה מצוות. כשהיה כבן שש עברה המשפחה לנהריה, ואברהם הוסיף להתחנך במסגרות חינוך חילוניות. בהגיעו לגיל מצוות לא קנו לו הוריו תפילין. "ביום הבר-מצווה שלי הנחתי תפילין שהשאיל לי אחד השכנים, ובזה תם העניין", הוא אומר.

לאחר שירותו הצבאי התגייס ליחידת החבלנים של המשטרה. הוא התקדם בסולם התפקידים והקצונה. תחילה שימש חבלן באזור גוש דן. לאחר מכן היה קצין החבלה של מחוז ירושלים. בשלב הבא פיקד על בית-הספר לחבלה בבסיס ההדרכה של משמר-הגבול בבית-חורון. בתפקידו האחרון במשטרה היה קצין החבלה של מחוז תל-אביב. בכל המקומות הללו פגש את חסידי חב"ד שהיו באים ומציעים לו ולחבריו להניח תפילין.

המצפון הציק

"למרות הרקע הדל שלי בכל הקשור לתורה ומצוות, הייתי נענה להצעה", הוא אומר. "גם כשהייתי רואה אותם ניצבים בפינת הרחוב עם שולחן קטן וכמה זוגות תפילין, הייתי עוצר ומפשיל שרוול. היו פעמים שמיהרתי או שסתם לא היה לי חשק. הייתי חולף על פניהם, אבל מצפוני הציק לי ומיד הייתי חוזר לאחור ומניח.

"פעם אחת, כשישבתי במשרדי במשטרת תל-אביב, נכנס אליי חסיד חב"ד מבני-ברק ובידו תפילין. 'מדוע אתה עושה זאת; מה מניע אותך?', שאלתי אותו. 'הרבי שלח אותי', ענה לי בפשטות. המשכנו לשוחח, וזו הייתה הפעם הראשונה שבה התוודעתי לנקודת המבט הייחודית של הרבי על העולם, על יהודים ועל שורה של עניינים. בהמשך הביא לי החסיד סידור תפילה וזו הייתה התחלת התקרבותי לתורה ולמצוות".

יוצא לרחוב

כיום, נמנה אברהם עם קהילת חב"ד המתהווה במודיעין, בניצוחו של שליח חב"ד ורב קהילת חב"ד בעיר, הרב ברוך סלונים. וכן, לפחות פעם בשבוע הוא נוהג לקחת את זוג התפילין המהודרות שלו ולצאת לרחוב, לזכות עוברים ושבים במצווה. "אני חש מחוייבות עמוקה לעשות זאת. אחרי הכול, בזכות התפילין גיליתי את יהדותי וחיי השתנו מן הקצה אל הקצה!", הוא אומר.

איתואל והרב סלונים. 'מבצע תפילין' בכל שבוע


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)