חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ז בסיון התשפ"ד, 22/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בכל ענף מזוזה כשרה
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1064 - כל המדורים ברצף
חמש-עשרה שנות ניסויים
ספרים
פנימיות התורה מתקנת הכול
ברכת כוהנים
הכול גלוי
הוראה מסתורית
יבוא בהיסח-הדעת
להיות עסוקים
בכל ענף מזוזה כשרה
ברכת כוהנים – מתי?

כשיוסי שמואלי, חבר קיבוץ טירת-צבי, מביט על עצים, אין הוא רואה ענפים אלא בתי-מזוזה. "אני מביט בצורת הענף וכבר יודע היכן בדיוק תמוקם ה'שין' ואילו צורות נוספות אגלף בו", הוא אומר.

יותר משלושים שנה הוא מייצר בתי-מזוזה מקוריים ומרשימים מענפי עצים. כל העצים מתאימים למלאכה – איזדרכת, איקליפטוס, צאלון, ארז או קטלב. אבל במיוחד הוא אוהב לגלף בעצי שבעת המינים שנשתבחה בהם ארץ-ישראל ובעצי ארבעת המינים של חג-הסוכות.

מנגרות לאמנות

שמואלי (56), נגר במקצועו, נולד בטירת-צבי. הקיבוץ שוכן בעמק בית-שאן. מטע התמרים של הקיבוץ נחשב הגדול בארץ, ומשום כך לא-הרחק מהמטע הוקם 'מוזאון התמרים'. מי שהניח את התשתית למטע ואף ניצח עליו כארבעים וחמש שנים הוא אביו של יוסי.

האב, שנולד בעיירה אושווישן (אושוויץ), ניצל בנס מהשואה כשנשלח לאנגליה ב'קינדר טרנספורט' (כעשרת-אלפים ילדים וילדות יהודים, שהועברו ערב מלחמת העולם השנייה מגרמניה, מאוסטריה ומצ'כוסלובקיה). גם רעייתו לעתיד הייתה באותה קבוצה. המלחמה תפסה את שניהם באנגליה, והם נאלצו להישאר שם כשש שנים. לאחר מכן עלו ארצה, נישאו, והצטרפו לטירת-צבי, שהקימוהו שומרי מצוות יוצאי גרמניה, פולין וליטה.

גילוף במלחמה

ענפים רבים, שמהם גילף שמואלי בתי-מזוזה, נלקחו מהמטע שגידל אביו. "מאז שאני זוכר את עצמי, אני מגלף", הוא אומר. "בבית-הספר לקחתי עיפרון וגילפתי בו 'יד' דקיקה של ספר-תורה. 'יד' אחרת שגילפתי בנעוריי עדיין שמורה עמי. במלחמת יום-הכיפורים שירתי כחובש בכיר, תחילה ברמת-הגולן ולאחר מכן בסיני. בדרך לסיני לקחתי איתי ענף של עץ צאלון. בזמני הפנוי גילפתי בעזרת הסכין שבתיבת הציוד הרפואי את בית-המזוזה הראשון שלי. זמן לא-רב לאחר מכן עלתה ארצה אסירת ציון מאודסה, הגב' יהודית לוין, והענקתי לה את בית-המזוזה הזה".

מאז אותה מלחמה הספיק לייצר מאות ואולי אלפי בתי-מזוזה. "בשביל הפרנסה אני נגר, אך בשביל הנשמה אני מגלף בתי-מזוזה", אומר שמואלי.

הנצחת הארז

ואם כבר מדברים על 'נשמה', יש גם לא-מעט סיפורים מרגשים. למשל: "לפני כמה שנים באו לביקור בטירת-צבי שני תושבי עופרה. השניים, יוסי וחיה רונד, הם הוריו של ארז רונד הי"ד, שנרצח (בכ"ו בסיוון תשס"ב) לא-הרחק ממקום מגוריו, על-ידי מחבלים שירו לעבר המכונית שבה נסע כטרמפיסט. ההורים סיירו בקיבוץ ונחשפו לבתי-המזוזה הייחודיים שלי. 'האם תוכל לגלף לנו בית-מזוזה מענף של ארז?', שאלו. 'אנחנו רוצים להנציח כך את ארז בננו', הטעימו. ייצרתי אז לראשונה בית-מזוזה מענף של ארז. כשקיבלו ההורים את המזוזה המוכנה, התרגשותם הייתה גדולה. בעקבות זאת עלה בדעתם רעיון להעניק בית-מזוזה דומה לכל אחד ואחד מחברי כיתתו של ארז הי"ד, ביום נישואיו. מאז כבר שלחתי להם כחמישה-עשר בתי-מזוזה כאלה".

יוסי מזמין את הציבור לבקר בביתו בטירת-צבי (לתיאום: 050-7952698) ולעקוב מקרוב אחר תהליך הכשרת הענפים, גילופם וצביעתם, עד התוצר המוגמר של בית-מזוזה.

שמואלי ובתי-המזוזות שלו. מגלף בשביל הנשמה


 
תגובות
1.
בית מזוזה
תקוה-14/02/08 09:30

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)