חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:22 ד' בכסליו התשפ"ג, 28/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עלילת שבועות בימי המקדש
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1063 - כל המדורים ברצף
ללמוד כדי להיות יהודים
יש חדש
שתי משמרות, שני תפקידים
חג-השבועות
התורה קובעת
הפיקדון הוחזר
היום יבוא
לימוד יומי נוגע בנפש
עלילת שבועות בימי המקדש
ברכת התורה עם שחר

בשיירה שיצאה ממצרים לארץ-ישראל היו דמויות ססגוניות, שמאחורי כמה מהן הסתתרו תעלומות מרתקות. כאלה הם, למשל, שלושת האופים, שקיבלו הזמנה דחופה מחברי לשכת-הגזית, להקדים את בואם לירושלים, ערב חג-השבועות. גם יהושע ואלישע, שני רוכבים בשיירה, סקרנים מאוד לדעת מה כתוב באיגרת הבהולה ששיגר פרנס הקהילה היהודית באלכסנדריה לראש הסנהדרין. ומי יודע מה זוממים רומיוס ופוליוס, שני הקצינים הרומים חמורי-הסבר, הנושאים על אחד מגמליהם כלוב ובו שש יונים, הזוכות לטיפול מסור במיוחד.

הפתרונות לתעלומות האלה ועוד מצויים בספרו האחרון, הרביעי במספר, של הרב יעקב-מאיר שטראוס מבני-ברק – 'מנחה למלך'. בדרך לפתרונות המפתיעים יתוודע הקורא להלכות רבות ולסוגיות תלמודיות ומדרשי חז"ל העוסקים בעבודת בית-המקדש בחג-השבועות (ובשבת).

העלייה מלונדון

זו דרכו המקורית של המחבר להעביר לבני הדור הצעיר תכנים מורכבים וכבדים, הקשורים בעבודת המקדש. הרבה מאוד מידע תורני עובר במעטפת של עלילת מתח. כך עשה גם בספריו הקודמים: 'הזכייה הגדולה', העוסק בעלייה-לרגל ערב פסח; 'מול כיסא הכבוד', המתאר את עבודת היום-יום בבית-המקדש; ו'מפי כֹהן גדול', העוסק ביום-הכיפורים. בכולם נשאב הקורא אל תוך פרטי העלילה, ובסופה הוא מגלה כי רכש ידע רב בנושא שהוא משאת-נפשו של כל יהודי – בית-המקדש.

הרב שטראוס (45), אב לארבעה-עשר ילדים, הוא 'מלמד' ותיק ומחנך הכיתה הגבוהה בחדר 'באר חיים מרדכי' של ויז'ניץ בבני-ברק. הוא נולד בלונדון ובילדותו עלתה משפחתו ארצה. "זה היה בימים שלאחר מלחמת ששת-הימים", הוא אומר. "הייתה אז התעוררות גדולה לעלות לארץ ולכך נוספה גם העובדה שאבי ספג מהלומה בראשו בהלכו ברחוב רק בגלל היותו יהודי. 'זהו זה, עולים לארץ!', החליט".

עלילה מלמדת

בבחרותו למד ב'היישוב' בתל-אביב, לאחר מכן ב'אתרי' בירושלים, ושם דבק בחסידות ויז'ניץ. הרעיון להעביר את המידע על בית-המקדש ועבודת הקרבנות בדרך עלילתית עלה בדעתו בעקבות הקושי הרב שחש כ'מלמד' בהקניית הסוגיה בדרך ישירה, ונוכח הבורות הרבה שמצא בתחום. "אם נשאל אדם, אפילו בוגר, כיצד הוא מתאר לעצמו את גובהו של בית-המקדש, נגלה שמעט מאוד אנשים קולטים שמדובר בגובה של גורד-שחקים בן כשבע-עשרה קומות!", הוא אומר.

הספרים, כאמור, כתובים לצעירים ולכן גם מנוקדים, אבל מתברר שיש לא-מעט מבוגרים ה'חוטאים' בקריאתם (בגלל המידע, כמובן, לא בגלל העלילה...). "אמר לי יהודי תלמיד-חכם, שרכש את הספרים לילדיו וקרא אותם בעצמו, שזו הייתה הפעם הראשונה בחייו שחש כאב אמיתי על חורבן הבית. 'פתאום הבנתי מה אנחנו מפסידים', אמר האיש".

כמה קרבנות

המידע האצור בספריו עשיר מאוד ולא-אחת גם מפתיע. למשל, האם שאלתם פעם את עצמכם כמה קרבנות הוקרבו בבית המקדש בחג-השבועות? ובכן, זה היום שבו הוקרב מספר הקרבנות הגדול ביותר בכל השנה, מכיוון שכל עולה לרגל היה צריך להקריב שלושה קרבנות. מספר עצום זה הוקרב ביום אחד, בין 'תמיד של שחר' ל'תמיד של בין הארבעים'. לאחרונה החל הרב שטראוס (052-7615548) גם להרצות בעניינים האלה.

הרב שטראוס וספריו. קצתם תורגמו ליידיש ולאנגלית


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)