חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 ט"ז בתמוז התשפ"ד, 22/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ההבטחה שעודדה את הלבבות
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1061 - כל המדורים ברצף
מי מפחד מפנימיות התורה
יש חדש
למצוא את עצם נקודת החיוּת
גדולים וקטנים
לא שינה מדיבורו
להציל מהרשימה
תכלית העבודה
פרד"ס בסוד
ההבטחה שעודדה את הלבבות
אמירת 'ושמרו' בליל שבת

זה היה ביום ראשון, ל"ג בעומר, תשכ"ז, בדיוק לפני ארבעים שנה. הרב יוסף ויינברג מתרוצץ בנמל-התעופה 'קנדי' בניו-יורק ומחפש נוסע שעמו אפשר להעביר לארץ-ישראל חבילה קטנה, אך יקרה מפז. בחבילה היה סרט-הקלטה מדברים מפתיעים שהשמיע הרבי מליובאוויטש כמה שעות קודם לכן. בדבריו הבטיח הרבי כי עם-ישראל עתיד לנצח את אויביו ניצחון גדול.

מספר השבוע הרב ויינברג, כיום מזקני חסידי חב"ד ומגדולי מפיצי החסידות בארה"ב: "אחרי ששמעתי את הדברים הברורים של הרבי, חשבתי שמוכרחים להעביר את הדברים לארץ במהירות האפשרית, כדי לעודד את רוח התושבים השרויים בחרדה. נסעתי לנמל-התעופה וחיפשתי נוסע נאמן שייקח עמו את סרט ההקלטה. שלטונות ארה"ב אסרו על אזרחי המדינה לטוס לארץ, אבל היו מי שנסעו בכל-זאת. ביניהם פגשתי את ר' חיים סולובייצ'יק, בנו של הגאון המנוח רבי יוסף-בער. כשהסברתי לו מה יש בהקלטה, שמח לקחתה עמו".

ניצחון, ניסים ונפלאות

השבוע הזה, לפני ארבעים שנה, היה שבוע דרמטי מאוד. ישראל נערכה למלחמה שהכריזו עליה צבאות ערב. באוויר עמדו איומים על 'מחיקת ישראל מהמפה' והשלכת היהודים לים (היו-לא-תהיה). בליל שבת, י' באייר, הוכרז גיוס חירום של אנשי המילואים. המשק שותק. העם כולו היה שרוי בחרדה עמוקה. גם העם היהודי לתפוצותיו עצר את נשימתו ונשא תפילה לה'.

ופתאום, בתוך כל המתח והחרדה, נשמע קולו שופע הביטחון של הרבי מליובאוויטש. בדבריו לפני אלפי ילדים ומבוגרים, שנאספו מול  בית-מדרשו בברוקלין, בתהלוכת ל"ג בעומר, הכריז הרבי: "בקשר למצב הנוכחי של אחינו ואחיותינו הנמצאים בארץ-הקודש, ארץ-ישראל – הם עומדים כעת במצב שהקב"ה שומר עליהם ושולח להם ברכות וישועה במידה גדולה יותר, כדי שיֵצאו ממצב זה – והם אכן יֵצאו מהמצב הנוכחי – בהצלחה, בניצחון גדול, בניסים ובנפלאות!".

מברק עידוד

סרט-ההקלטה הגיע למחרת לארץ וזכה לתהודה תקשורתית עצומה. דברי הרבי שודרו ב'קול ישראל' ונסכו עידוד רב בציבור. ככל שהמתח גאה והלך, הוסיף הרבי לשגר מסרים של אמונה וביטחון בישועת ה'.

במברק ששיגר לתושבי כפר-חב"ד נאמר: "זכו ונמצאים בתוככי רבבות אלפי ישראל בארץ הקודש אשר עיני ה' אלוקיך בה תמיד, ובוודאי ובוודאי לא ינום ולא יישן שומר ישראל. ה' על יד ימינך, ה' ישמור אותם וכל בני ישראל שליט"א מעתה ועד עולם. המצפה לבשורות טובות, בטוב הנראה והנגלה, הנגלה והנראה ובקרוב".

כרוז עידוד לחיילים

תוכן המברק מתפרסם בכלי התקשורת וזוכה להד עצום. בכותרת המשנה של העמוד הראשון ב'ידיעות אחרונות' נכתב: "ממברק עידוד שהרבי הריץ אתמול לכפר-חב"ד בישראל, מסתבר שהאדמו"ר, רבי מנחם-מנדל שניאורסון, שופע כולו ביטחון שישראל תינצל מכל רע, וידה תהיה על העליונה".

העידוד שהרבי נוסך בתושבי הארץ מתבטא גם בהוראות שהוא משגר לפונים אליו בשאלה אם לעזוב את הארץ. כל השואלים נענים בתשובה ברורה וחד-משמעית: לא לעזוב! חמישה ימים לפני פרוץ המלחמה מדפיסים צעירי-חב"ד, בהוראת הרבי, כרוז עידוד מיוחד לחיילי צה"ל, ולפיו נזכה בקרוב לנס הגדול של "ובני ישראל יוצאים ביד רמה". צה"ל סייע להפיץ את הכרוז בקרב החיילים. וההמשך ידוע.

הרבי בתהלוכת ל"ג בעומר תשכ"ז. הבטחה שהתממשה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)