חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גדולים וקטנים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1061 - כל המדורים ברצף
מי מפחד מפנימיות התורה
יש חדש
למצוא את עצם נקודת החיוּת
גדולים וקטנים
לא שינה מדיבורו
להציל מהרשימה
תכלית העבודה
פרד"ס בסוד
ההבטחה שעודדה את הלבבות
אמירת 'ושמרו' בליל שבת

זוהר של אור

"אמור אל הכוהנים בני אהרן ואמרת אליהם" (ויקרא כא,א). מפרש רש"י: "להזהיר גדולים על הקטנים". "להזהיר" מלשון "זוהר", בבחינת "המשכילים יזהירו כזוהר הרקיע" (דניאל יב,ג). הגדולים צריכים להאיר מאורם על הקטנים, ולאצול מכוחם על המוני בית-ישראל.

(בארות המים)

לדאוג לקטנים

האחריות הגדולה המוטלת על הגדולים ושצריך להזהירם על כך היא – "על הקטנים", מוטלת עליהם החובה לדאוג לתינוקות של בית-רבן, להדריכם ולחנכם לתורה ולמצוות.

(עיטורי תורה)

לשנן אמונה

הציווי "ושיננתם לבניך" (דברים ו,ז) נאמר בתורה לפני "ולימדתם אותם את בניכם" (שם יא,יט). תחילה יש 'לשנן' ולהחדיר בילד את האמונה, את ה'שמע', ראשי-תיבות: "שאו מרום עיניכם", על-ידי שמרגילים אותו באמירת ברכות וכיוצא בזה, ורק לאחר מכן יש לגשת ל"ולימדתם אותם".

(ספר השיחות תש"ג)

המנהיג מותאם לדור

"אמור אל הכוהנים בני אהרן" – מלמד שהראה הקב"ה למשה דור ודור ושופטיו, דור דור ומנהיגיו (מדרש רבה). המנהיג מותאם לדור – דור קטן זקוק למנהיג גדול. משל לחולה, שככל שמחלתו קשה יותר, נזקקים לרופא מומחה יותר.

(רבי שמחה-בונם מפשיסחה)

לא להתנשא

יש להזהיר את הגדולים, את המנהיגים העומדים בראש העם, שיתנהגו יפה עם הקטנים, עם שאר העם. עליהם להקטין את עצמם, לא להתגאות ולא להתנשא על העם.

(עיטורי תורה)

דוגמה חיה

בראש ובראשונה צריך המחנך להראות דוגמה חיה מדרך התנהגותו האישית. זו הדרך הטובה ביותר להשפיע על הזולת, כי כשהמחונך רואה שהמחנך שלו וסביבתו הקרובה מתנהגים על-פי אותם עקרונות שדורשים ממנו, הדבר פועל עליו שגם הוא ינהג כן.

(הרבי מליובאוויטש)

שלהבת עולה

חינוך אמיתי הוא כאשר אין המחונך זקוק לעידוד מתמיד של המחנך, אלא יכול להלך בכוחות עצמו. יש להביא את המחונך שיהיה בבחינת "שלהבת עולה מאליה".

(לקוטי שיחות)

זהירות בגרעין

חינוך הילדים הוא בדוגמת גרעין או שתיל רך, אשר כל הטבה וטיפול בהם מביאים תוצאות באין-ערוך כאשר הגרעין או השתיל נעשה אילן נושא פירות. כך הוא גם בחינוך הילדים, "כי האדם עץ השדה".

(אגרות-קודש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)