חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:49 זריחה: 5:43 ט"ז בתמוז התש"פ, 8/7/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש 'ענף סת"ם' בקיבוץ
חיים יהודים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1059, כל המדורים ברצף
המדינה היהודית המתכרסמת
יש חדש
החטא החיצוני של האדם השלם
לימוד התורה
"מי אני"
חוזר ושואל
להאמין ולצפות
לשמור את הדיבור
ראש 'ענף סת"ם' בקיבוץ
ספירה של ספק

למאיר באום, שבקרוב ימלאו לו שמונים, תפקיד ייחודי בקיבוצו, משואות-יצחק. הוא עומד בראש 'ענף סת"ם', וזה כשלושים וחמש שנים הוא כותב את פרשיות התפילין לכל בני הקיבוץ המגיעים למצוות. יש לו כתב-סופרים יפה להפליא, המפאר אין-ספור מזוזות, מגילות ואף ספרי-תורה שכתב בנקוף השנים. שמונה מספרי-התורה שכתב משרתים קהילות יהודיות בחו"ל. שני ספרי-תורה אחרים, ששרדו מן השואה ובלו, תוקנו על-ידו. האחד הוכנס לארון-הקודש בבית-הכנסת של הקיבוץ, והשני לארון-קודש מיוחד שבנה בביתו.

לא רק ספרי-התורה הנזכרים שרדו מן התופת, אלא גם הוא-עצמו. "בשנתיים הראשונות של המלחמה הצלחנו בדרך כלשהי לנוע בין הטיפות", אומר באום, שבפרוץ המלחמה היה כבן-גילם של הנערים שבעבורם הוא כותב את פרשיות התפילין.

הבריחה מגרמניה

הוא נולד בגרמניה, בעיר קטנה ליד אחן, הקרובה לגבול הולנד. הוריו, לֵאוֹ (יהושע) וארנה באום, היו שומרי מסורת. זמן-מה לאחר 'ליל הבדולח' (אור לט"ז במרחשוון תרצ"ט) הבין האב כי מקומו ומקום יקיריו אינו בגרמניה. הוא נמלט לבלגיה, ואליו הצטרפו כעבור זמן קצר רעייתו ושני ילדיהם, מאיר ויששכר, המבוגר מאחיו בכשנה.

"כשפלשו הגרמנים לבלגיה", מספר מאיר, "שלחו הבלגים את כל הגברים הפליטים שעל אדמתם ברכבת נעולה לצרפת, וכך הגיע אבא לצרפת (בהיותה עדיין חופשית). הצרפתים לא ידעו מה לעשות בפליטים ושלחו אותם דרומה, לאזור הפירנאים. שם נכלאו במחנות ששימשו בעבר להחזקת פליטים ספרדים.

לכודים בצרפת

"לאחר שאבא השיג מסמך המאשר כי בקרוב יזכה בוויזה לארה"ב – מסמך שבעזרתו הצליח לעבור מהמחנה הסגור בדרום המדינה למחנה אחר באזור מרסיי – שיגר לנו מסר, כי נצא מיד מבלגיה הכבושה ונחבור אליו, כדי להמשיך יחדיו לארה"ב. פעלנו כעצתו ועברנו בגנֵבה את הגבול לצרפת.

"למרות הוויזות שבידינו, דחו אותנו שלטונות ארה"ב ב'לך ושוב', עד שהגרמנים פלשו לצרפת, ושלטון וישי, משתף הפעולה, ניתק את קשריו הדיפלומטיים עם ארה"ב. בשלב הזה כבר היינו לכודים באין מוצא". בשלהי חודש אב תש"ב נשלחו בני הזוג באום ברכבת ממחנה דראנסי שליד פריז לדרך שלא הייתה ממנה חזרה. "על-פי החישובים שלנו, שניהם נספו באושוויץ בא' באלול", אומר מאיר.

שבט ההולך בדרך התורה

הוא ואחיו הוברחו על-ידי ארגוני הצלה יהודיים. במהלך המלחמה הופרדו זה מזה ונדדו בין מוסדות רבים. בתום המלחמה שבו ונפגשו, ויחדיו עלו לארץ. מאיר החליט להעשיר את ידיעותיו בתורה ופנה לישיבה. כעבור כמה שנות לימוד פתח במסלול שהוביל אותו לשדה-החינוך, ובמסגרתו פעל למעלה משני עשורים.

לפני כשלושים וחמש שנים עשה הסבה לכתיבת סת"ם. הוא אוהב את מלאכתו, שהיא מלאכת-קודש, ורווה נחת משלושת ילדיו, מנכדיו ומניניו. "בחסדי ה' הצלחנו להקים כאן שבט של צאצאים ההולכים כולם בדרך התורה, ובכך אנו מפצים את עצמנו על האובדן הכואב שחווינו שם", הוא אומר.

באום מציג את פרשיות התפילין לנערי הקיבוץ


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)