חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:49 זריחה: 5:43 ט"ז בתמוז התש"פ, 8/7/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חוזר ושואל
מעשה שהיה


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1059, כל המדורים ברצף
המדינה היהודית המתכרסמת
יש חדש
החטא החיצוני של האדם השלם
לימוד התורה
"מי אני"
חוזר ושואל
להאמין ולצפות
לשמור את הדיבור
ראש 'ענף סת"ם' בקיבוץ
ספירה של ספק

אחד מחסידיו של אדמו"ר המהר"ש (רבי שמואל) מליובאוויטש היה סוחר יערות שראה ברכה בעסקיו. יום אחד הוצעה לו עסקה שלכאורה נראתה משתלמת ביותר. מדובר היה ברכישת מפעל גדול, שעל-פי כל התחזיות היה עתיד להניב רווחים גדולים.

כחסיד, נהג הסוחר לשאול בעצת הרבי לפני כל ביצוע עסקה חשובה; על-אחת-כמה-וכמה  עסקה שדרשה השקעת הון רב. נסע אפוא לליובאוויטש, לשאול את פי הרבי ולבקש את ברכתו.

בריאותו של הרבי באותם ימים לא הייתה איתנה, והזמן שהוקצב לכל חסיד היה קצר ביותר. לאחר שנכנס פנימה אל הקודש, הציג הסוחר בכמה מילים את עיקרי הדברים, וציפה לברכת הרבי. לתדהמתו שמע מפי הרבי דברים אחרים לגמרי. "לא על כך תהיה תפארתך", אמר לו הרבי. "לדעתי, כדאי שתמשוך את ידך מן העסקה".

נדהם ומאוכזב עזב הסוחר את בית הרבי וחזר למקום מגוריו.

כעבור כמה ימים באו לביתו הסוחרים שהציעו לו את העסקה. הוא הביט בעמיתיו במבוכה גלויה. "האמינו לי כי לוּ היו הדברים תלויים בי, הייתי קופץ על ההזדמנות בשמחה רבה, אך מה אעשה שהרבי הורה לי למשוך את ידי ממנה", אמר בנימה מתנצלת.

הביטו בו הסוחרים, שלא היו חסידים, בפליאה רבה. "האם שיתפת את רבך בכל פרטי העסקה?", שאלוהו כעבור רגע. "האם סיפרת לו על הרווחים העצומים שהיא צפויה להניב?", תהו. הם הוסיפו בביטחון כי "לוּ היה הרבי יודע כל זאת, אין ספק שהיה דוחף אותך אליה בשתי ידיים!"...

הרהר החסיד בדברי עמיתיו ודבריהם נכנסו לליבו. הם צודקים – חשב לעצמו – אכן לא ניתנה לו הזדמנות נאותה להציג לפני הרבי את מלוא התמונה.

קם ונסע שוב לחצר הרבי.

כשנכנס אל הרבי החל לתאר לפניו – הפעם ביתר פירוט – את העסקה המוצעת. "רבי", חתם את דבריו בהתרגשות, "מדובר כאן ברווחים עצומים... בתוך זמן קצר ביותר אפשר ממש להתעשר מהעסקה... בעזרת ה', כשאקצור את הרווחים המיוחלים, אפריש מהם סכום גדול לצדקה!".

הרבי הקשיב לו בסבלנות ולבסוף אמר: "לא כדאי לך. שמעני-נא והנח לעסקה הזאת. הקב"ה יזמן לך את פרנסתך מעסקות אחרות!".

נסע החסיד הסוחר לביתו מתוסכל כפליים. כל הסימנים מראים שמדובר בעסק רווחי ביותר, ואילו הרבי מבטל זאת כלאחר-יד ופוסק בקלות כזאת לשלילה!

ידידיו הסוחרים התקשו להאמין. גם חברים ובני-משפחה תהו על דברי הרבי. "מדובר בעסקה של 'פעם בחיים'!", טענו בלהט. "נראה שלא הבנת כראוי את תשובת הרבי, או שמא נכשלת גם הפעם בהצגת הדברים לפניו. עליך לנסוע אליו פעם נוספת, ועכשיו אל תחסוך בהסברים ובפרטים, ואל תצא מחדרו קודם שיעניק לך את ברכתו לעסקה".

קם הסוחר ונסע לליובאוויטש בשלישית. נכנס ל'יחידות', שטח לפני הרבי את כל הנימוקים וההסברים האפשריים, וממש 'התחנן' לפני הרבי ש'יתיר' לו לקיים את העסקה.

הרבי הקשיב לו רוב-קשב ואז פסק: "לא! לא כדאי!".

חזר הסוחר לביתו במפח-נפש. מחשבותיו טלטלוהו אנה ואנה. הלוא הרבי לא אסר עליי לבצע את העסקה, אמר בליבו, הוא בסך-הכול 'לא המליץ' עליה...

סוף דבר שהסוחר לא עמד בפיתוי וחתם על העסקה. והנה, לא חלפו אלא חודשים אחדים וכבר התברר כי העסקה המבטיחה אינה אלא אסון כלכלי. הוא איבד בה את רוב הונו.

בלב שבור לרסיסים, ובידיעה ברורה כי הוא ורק הוא אשם בנפילתו, נסע הסוחר לליובאוויטש. בראש מורכן ובעיניים דומעות התוודה לפני הרבי על המעשה הנמהר שעשה ועל תוצאותיו.

"אשאל אותך שאלה", פנה אליו לפתע הרבי. "חסידים נוסעים אל רבם ושואלים את פיו בענייני מסחר ובשאר תחומים שהוא אינו מצוי בהם. הרבי אומר להם מה שאומר, והם מצייתים לו. מדוע, לדעתך, הם עושים כך, בשעה שהרבי עצמו אינו מתמחה בתחומים שבהם הוא נשאל?".

שתק החסיד. "שלוש תשובות בדבר", המשיך הרבי. "החסידים התמימים והפשוטים מייחסים את דברי הרבי לרוח-הקודש, ועל כן הם שועים  לדבריו בלי חכמות. חסידים מיושבים יותר בדעתם מוסיפים לכך גם טעם שכלי, באומרם כי הרבי 'ביטל' את רצונותיו, את שכלו ואת כל כוחות נפשו לתורה, וממילא דעתו היא דעת-תורה. כששומעים בקול הרבי, מאמינים הם, שומעים למעשה בקול התורה. אך יש דרגה שלישית של חסידים, 'בעלי בתים' שהם 'פיקחים' במיוחד. הללו טוענים כך: הרבי בא במגע עם אנשים רבים, בעלי עיסוקים מגוּונים, ומתוך כך הוא רוכש בקיאות רבה בתחומים רבים. יש לו אפוא ראייה רחבה ונכונה של הדברים, ומצד זה כדאי להקשיב לדעתו".

שתק לרגע הרבי, ומיד הוסיף: "שלוש פעמים באת לכאן, שלוש פעמים שאלת אותה שאלה, ושלוש פעמים נענית באותה התשובה. ומצד כל אחת משלוש הדרגות שמניתי קודם-לכן היה עליך להקשיב ולציית לְמה שנאמר לך".

קודם צאתו של הסוחר השבור מחדרו בירכו הרבי כי יצליח לכונן מחדש את עסקיו ופטרו לשלום.


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)