חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:26 זריחה: 6:35 י"ד בתשרי התשפ"ד, 29/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יציאת-מצרים נוסח טהראן
חיים יהודים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1057, כל המדורים ברצף
כשאין מוצא – יש מוצא
יש חדש
אכילה שמחזקת את האמונה
שביעי-של-פסח
אל ייאוש
ההבטחה קוימה
גילוי הארת המשיח
חג הגאולה האחרונה
יציאת-מצרים נוסח טהראן
ילדים בחול-המועד

מחזה לא-שגרתי אירע בליל חג-הפסח תשל"ט. עם סיום תפילת ערבית בבית-מדרשו, יצא הרבי מליובאוויטש לרחוב וצעד אל אולם רחב-ידיים, שבו התכוננו כמה מאות נערים, ממוצא איראני, לעריכת הסדר. הרבי בירך אותם בלבביות רבה, התעניין בשלומם, ופנה משם לעבר אולם נוסף, לא-הרחק משם, שבו התאספו כמה מאות נערות, אף הן יוצאות איראן, לעריכת ה'סדר'. גם להן ביקש הרבי לאחל חג שמח. מי היו הנערים והנערות הללו?

הסיפור התחיל כשמונה חודשים קודם-לכן. בקיץ תשל"ח יצאו לטהראן, בשליחות הרבי, שני חסידי חב"ד, הרצל אילוליאן, יליד איראן ובאותם ימים תלמיד ישיבת חב"ד בברוקלין, והרב שלום הכט, רב הקהילה הפרסית בקווינס שבניו-יורק. הם באו לטפל בענייני יהדות בעבור יהודי המקום.

שליחות בעין-הסערה

עד מהרה התברר להם כי נקלעו לעין-הסערה. המונים החלו להציף את הרחובות, מניפים תמונות של המנהיג הגולה, האייתולה חומייני. זו הייתה ראשיתה של המהפכה באיראן. צבא השאה ירה במפגינים, אך נכשל בדיכוי המהומות. פחד השתרר בקרב היהודים.

שבועיים לאחר מכן חזר הרב הכט לניו-יורק, ובמקומו בא הרב יוסף רייטשיק, יליד קליפורניה, שעוד קודם לכן ביקר ופעל באיראן. "ביום שהגעתי לטהראן התקיימה במרכז העיר הפגנה של כמיליון איש נגד השאה. זה היה מפחיד", מספר הרב רייטשיק.

"הוציאו את הילדים"

כמה עשרות מעשירי הקהילה היהודית התארגנו לשלוח את ילדיהם לחו"ל, עד יעבור זעם. אילוליאן ורייטשיק סייעו להם להשיג אשרות לארה"ב, והבטיחו עזרה גם בקליטת הילדים באמריקה. בראש-חודש כסלו תשל"ט נחתה בניו-יורק קבוצת הנערים, ונקלטה על-ידי חסידי חב"ד, ובראשם הרב יעקב הכט, פעיל נמרץ וידוע בתחום החינוך.

כחודשיים לאחר מכן צלצל הטלפון בביתו של הרב יעקב הכט. השעה הייתה ארבע לפנות בוקר, ומעבר לקו נשמע קולו הנרגש של ראש הקהילה היהודית בטהראן, דוד שופט: "אתם מוכרחים להוציא את הילדים שלנו מכאן. מחיילים את הבנים, מתנכלים לבנות, ומרגע לרגע החיים כאן נעשים מסוכנים יותר". הרב הכט החליט להביא את העניין לפני הרבי. "עשו הכול כדי להוציא משם כמה שיותר ילדים", הורה הרבי.

אלף ניצולים

מכאן והלאה קיבל העניין תאוצה. זה היה מבצע לוגיסטי ענק, הכרוך באין-ספור סיכונים. צריך היה לארגן אשרות אמריקניות במספר סיטוני. הוצאת הנערים והנערות מאיראן הייתה חייבת להיעשות במסווה של נסיעת סטודנטים ללימודים, כדי ששלטונות איראן לא יכשילו את המבצע. בו-בזמן היה צריך להכין מקומות לקליטת מאות הנערים והנערות.

"לקראת חג הפסח, כעבור פחות משלושה חודשים, קלטנו כשבע-מאות נערים ונערות", אומר הרב רייטשיק. לאחר הפסח הגיעו עוד שתי קבוצות, ומניין המחולצים מאיראן, במיזם ייחודי זה, הסתכם בכאלף בני-נוער. אלה היו אפוא הנערים והנערות שהרבי בא בעצמו לבקרם באותו ליל-סדר בלתי-נשכח.

אילוליאן (מימין) ורייטשיק (משמאל) עם כמה מהנערים במנהטן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)