חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הילד שקיבל תגבור ביהדות
חיים יהודים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1056, כל המדורים ברצף
הסוד הגדול של כל יהודי
יש חדש
יש כפרה ויש ריצוי
רבי וחסיד
פתרון פשוט
בקשה במחשבה
מהפך של פסח
נראה נפלאות
הילד שקיבל תגבור ביהדות
בדיקת חמץ

מדברים הרבה על המהפכה היהודית האדירה שחולל הרבי מליובאוויטש בעולם כולו. הנה סיפור אחד שיכול להמחיש את מהות המהפכה הזאת. זה סיפורו של הרב יוסף טייב (40), דיין, רב קהילה, ראש ישיבה ושליח חב"ד בעיר וינסן שבצרפת. זה גם סיפורו של נער פריזאי צעיר, שחשק בתורה, וכשטעם ממנה דבק בה בכל ליבו, וברבות הימים נעשה בעצמו רועה המשקה ממנה לעדרים.

שנות הילדות עברו עליו בבירת צרפת. הוא נולד להורים מסורתיים ולמד בבית-ספר יהודי, שאִפשר לתלמידיו להישאר בכיתה, לאחר שעות הלימודים, ולקבל תגבור תורני על-ידי רבנים מתנדבים. כך הכיר יוסף, שהיה אז כבן שלוש-עשרה, את הרב רפאל כהן, איש חינוך חסיד חב"ד, שהִקנה לו מושגי-יסוד בתורה.

אור השיחות

כשנוכח הרב כהן ברצינותו המיוחדת של הנער, הזמינו לסעודות שבת בביתו, ולאחריהן למד איתו מתוך 'ליקוטי-שיחות' – אחת היצירות התורניות המרכזיות של הרבי.  "הדרך הנפלאה שבה הרבי מאיר בשיחותיו סוגיות רבות בתורה שבכתב ושבעל-פה, כבשה אותי מהרגע הראשון, על-אף גילי הצעיר וידיעותיי המוגבלות למדיי באותם ימים", אומר הרב טייב.

בתוך זמן לא-רב חש יוסף כי מקומו בישיבה, אולם הוריו רצו שיסיים תחילה את מבחני הבגרות. סוכם שישאל את הרבי. הרבי השיב לו על שורה של שאלות אחרות שפירט במכתבו, אך לא על השאלה בעניין הישיבה. זה גם היה גורל מכתביו האחרים אל הרבי.

תשובה ב'יחידות'

ערב חג הפסח תשמ"א זכה יוסף, שכבר היה כבן ארבע-עשרה וחצי, בהגרלה על כרטיס טיסה לחצר הרבי. התרגשות אוחזת בו גם היום כשהוא מספר על כניסתו ל'יחידות' אל הרבי: "בלילה הקודם לא עצמתי עין. למחרת צמתי כל היום והוגעתי את מוחי בשינון מאמר חסידות על-פה. בשעת לילה הגיע תורי, והנה אני לבדי מול הרבי, מושיט לו דף עם שאלות ובקשות. הרבי שואל כמה שאלות אישיות, אני משיב והוא רושם דבר-מה בעיפרון על הדף שהגשתי לו. לבסוף פונה אליי הרבי ואומר לי (בערך): 'בעניין הלימודים בישיבה, עליך לדאוג לחברותא טובה ולאחר מכן להיכנס לישיבה. שתהיה לך הצלחה בהפצת יהדות בסביבתך ובקירוב בני משפחתך לתורה ולמצוות'".

לרב טייב יש הסבר לעובדה שהרבי עיכב את התשובה בעניין הישיבה: "ידוע שב'יחידות' הראשונה של חסיד, הרבי מתווה לו את סדר עבודת ה' שלו לכל ימי חייו. ובאמת, ב'יחידות' הזאת הרבי דיבר איתי על שני התחומים שמלווים אותי עד היום – לימוד בישיבה וקירוב לבבות".

המהפכה היהודית

הרב טייב החל ללמוד בישיבה והתעלה בתורה. כעבור זמן, בבחרותו, היה ממקימי ישיבת חב"ד במוסקווה, שנוסדה בימי הדמדומים של ברית-המועצות. כיום הוא משמש דיין ורב קהילה גדולה (מצודתו פרוסה גם על העיר השכנה, ס' מונדה), ואף עומד בראש ישיבה מצליחה שהקים בווינסן.

תוצאות עבודתו ניכרות בכל פינה. "כשהגעתי לעיר היו בה רק שני בעלי זקן – אני והרב. כיום יש בה ב"ה עשרות רבות של יהודים שומרי תורה ומצוות, המנהלים אורח-חיים חסידי. המקווה שבנינו (היחיד בעיר) הכניס טהרה לבתיהן של כשלוש-מאות משפחות". עכשיו אפוא מייצר הרב טייב את הדור השני למהפכה הצרפתית, סליחה... היהודית.

הרב טייב: "שיחותיו של הרבי כבשו את ליבי"


 
תגובות
1.
כל הכבוד להרב טייב
יאיר-29/11/10 15:48

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)