חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:35 זריחה: 6:14 ט"ו באדר א' התשפ"ד, 24/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הצייר שגילה את השמים בארץ
חיים יהודים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1049, כל המדורים ברצף
תורה שבכתב ותורה שבעל-פה
יש חדש
לחבר את החכמה למעשה
מתן תורה
דין פרוטה
הקדושה שנעלמה
הכנה להתגלות
דידן נצח
הצייר שגילה את השמים בארץ
צורות בעייתיות

"ספר לנו, אבא, סיפור אמיתי", ביקשו ממנו ילדיו שבת אחת. טוביה, שהגיע לקיבוץ חוּקוֹק כשש שנים קודם לכן, ושם נולדו לו ולרעייתו פנינה שלושת ילדיהם, חיפש מהר 'סיפור אמיתי'. על המדף עמד ספר תנ"ך שקיבל בצבא. הוא פתחו והחל לספר להם מההתחלה, מבראשית.

כשהגיע לסיפור היום השביעי של הבריאה, יום שבת, שאל אמיר, הבכור, בן השש: "איך יודעים שעכשיו שבת?". "פשוט מאוד, סופרים שבעה ימים", ענה. "ומה עושים בשבת?", הוסיף הילד לשאול. "נחים, חושבים...", אמר האב, ושלח את הילדים לארוחת-הצהריים. הוא עצמו פנה לעבודת יומו. לאחר הארוחה היו לילדיו עוד שאלות:  "אם נחים, אז מה עושה אבא, ביום שבת, עם בגדי עבודה ושק כבסים על הגב ליד הטנדר?".

פתח להתבוננות

באפיזודה הזו, שהתרחשה לפני כארבעים שנה, רואה הצייר הנחשב ר' טוביה כץ ציון-דרך מרכזי בחייו. "מאז ומתמיד הייתי טיפוס של מחפש, בעל נפש של אמן. בקיבוץ אפשרו לי לצייר שלושה ימים בשבוע. ראיתי את הפער העמוק בין האידאלים הנאצלים ובין ההתנהגות המעשית בקיבוץ. אבל רק כעת, כשהתייצבתי מול שאלות ילדיי, נפתח לי לפתע פתח להתבוננות. התחלתי לחפש את 'הסיפור האמיתי' שלי".

הוא נולד בתרצ"ז, בדובנו (אז בפולין). אביו היה חבר תנועת 'החלוץ' ועם זאת "יהודי מאוד". ברגע האחרון הצליחו הוא והוריו להגר לבואנוס-איירס. שאר בני המשפחה, שנותרו מאחור, נספו בשואה.

"באתי להתפלל"

בגיל עשרים ושלוש, לאחר שהתחתן, הגיע ארצה עם קבוצה גדולה של עולים מארגנטינה, שבחרו להתיישב בקיבוץ ליד הכינרת. החיפוש אחר משמעות אמיתית לחיים הוליכו ל'מכון מאיר' בירושלים. מאוחר יותר יצא לשנתיים בברזיל, כדי לעשות בה נפשות לרעיון הקיבוצי. עם בואו לס' פאולו הכיר את שליח חב"ד, הרב שבתי אלפרין. "באתי כל בוקר להתפלל בבית-חב"ד והתחלתי ללמוד שם חסידות", הוא מספר. "את השיעור הראשון במועדון הנוער החלוצי שהקמתי, מסר ...הרב אלפרין".

שנתיים לא-קלות עברו עליו שם. "מצד אחד כבר הייתי יהודי מאמין וקיימתי מצוות רבות, ומצד שני הייתי צריך להיות נאמן לשולחיי הקיבוצניקים"...

חיוך עמוק

קודם שובו לארץ טס לחצר הרבי מליובאוויטש. כחודש שהה במחיצת הרבי. ביקור זה נהפך לנקודת המפנה המהותית ביותר בחייו. פעם אחת הביט בו הרבי וחייך אליו, "חיוך עמוק, רחב ומביע כל-כך, המלווה אותי מאז ועד היום". הוא חזר עם משפחתו לקיבוץ וכיפה על ראשו. אחרי שנה עבר לירושלים.

זה כחצי יובל שנים עומד ר' טוביה בראש מסלולי האמנות ברשימה ארוכה של מוסדות חינוך דתיים לבנות. הוא פיתח גישה ייחודית, הממזגת אמונה עם אמנות. בשבוע שעבר התכנסו בירושלים מאות מתלמידותיו, ליום עיון מיוחד, שבו גם צוין יום-הולדתו השבעים. שם גם הקריא שיר שכתב, המבטא את סגנון ציוריו: "להתלוות אל הקווים בירידתם ממרומים / בטרם הטביעו צורתם בחומר / ולגלותם חבויים בטבע / לדעת את שירת הקווים השבים לצור מחצבתם / שמים יורדים ארצה כדי שהארץ תוכל להתקרב לשמים / יש שמים בארץ".

כץ והציור: גישה ייחודית, אמונה ואמנות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)