חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:38 זריחה: 6:09 י"ח באדר א' התשפ"ד, 27/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כוח ההרס וכוח הבניין
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1048, כל המדורים ברצף
כוח ההרס וכוח הבניין
יש חדש
לא לחלל ולא להוציא
מסירות נפש
עץ ופרי
מעגל שנסגר
האדם כאילן
החוטר יצמח
חווה של מצוות
שנת "מעשר עני"

כוח ההרס נראה חזק מכוח הבניין, אך בפועל כוח הבניין גובר ומכריע. כוח ההרס יכול לנצח בנקודה זו או אחרת, אבל במאזן הכולל, כוח הבניין מנצח ללא ערעור

הילד יושב כבר שעה ובונה מגדל מקוביות. הוא מניח בזהירות קובייה על קובייה, וסוף-סוף מצליח לבנות מגדל לתפארת. זורח מאושר הוא קורא להוריו ומראה להם את מעשה ידיו. ואז מגיח האח הקטן ובמכה אחת ממוטט את כל המגדל. כמה קשה לבנות וכמה קל להרוס.

אלפי פועלים עמלו שנים על בניית מגדלי התאומים במנהטן. בבניית המגדלים הושקעו קרוב למיליארד דולר. אט-אט התרוממה עוד קומה ועוד קומה, עד שהושלם המפעל שנהפך לאחד מסמלי קו הרקיע של העיר ניו-יורק. פחות משעה נדרשה כדי ששני המגדלים האדירים ייהפכו לערימת אבק ואפר. כמה קשה לבנות וכמה קל להרוס.

כשלושים שנה ארכה בניית יישובי חבל עזה. איזו התרגשות הייתה כשהצליחו להקים עוד בית ועוד שכונה. באיזו שמחה חגגו את בנייתו של בית-כנסת או את חנוכת הבית של ישיבה ותלמוד-תורה. כל קידוח של יסוד בקרקע נתן את התחושה שבכך נקבעות עובדות שאיש לא יוכל להזיזן. אולם בתוך שבוע ימים בלבד נהרס חבל-הארץ הפורח והיה לעיי-חורבות. כמה קשה לבנות וכמה קל להרוס.

הטוב מצטרף

כוח ההרס נראה חזק לאין-שיעור מכוח הבניין. הבנייה דורשת עמל ויגיעה, היא אורכת זמן וצורכת משאבים רבים. ההרס נעשה בשנייה אחת ובהשקעה קטנה יחסית. הבנייה מצריכה אדריכלים, מהנדסים, מעצבים, בנאים, טייחים, רצפים, חשמלאים, צֵבָּעים. כל בעל מקצוע מביא עמו את הידע שלמד ואת כישרונו האישי. צירוף כל הכישורים הללו יוצר את הבניין. כדי להרוס דיי בלבנת-חבלה פשוטה.

אבל אם אכן כוח ההרס חזק מכוח הבניין, היה עולמנו צריך להיות מדבר שממה. כוחות ההרס היו צריכים להשמיד את כל מה שיצרו כוחות הבניין, שהרי ההרס הוא החזק והוא הגובר. בפועל אנו רואים שדווקא כוח הבניין גובר ומכריע. כוח ההרס יכול לנצח בנקודה זו או אחרת, אבל במאזן הכולל, כוח הבניין מנצח ללא ערעור. עובדה שהעולם נבנה ומתפתח, משתכלל ונעשה מפואר יותר ומורכב יותר.

זה מה שאמרו חז"ל "מרובה מידה טובה ממידת פורענות". הטוב יש בו עוצמה גדולה פי כמה וכמה מהרע. איננו צריכים ללכת שולל אחר היכולת הטמונה בכוח ההרס להשמיד בתוך שניות דברים שעמלו עליהם חודשים ושנים, כי בסופו של דבר כוח הבניין עוצמתו גדולה לאין-ערוך.

סודו של הטוב ושל כוח הבניין הוא ביכולת להוסיף נדבך על נדבך, לצרף מעשה למעשה. הרע וההרס הם התפרצות חד-פעמית, שיכולה להיות בעלת עוצמה גדולה, אבל היא נקודתית ואין היא מצטרפת אחת לאחת. לעומתו, הטוב מתחבר אל הטוב, לבנה מצטרפת ללבנה, וכך נוצר כוח אדיר שיכול לגבור אפילו על יכולתו ההרסנית של הרע.

הטוב צומח

הטוב נמשל לזרע שנזרע באדמה. הוא נראה גרגיר קטן, אבל הוא צומח ועולה ונהפך לאילן רב-ממדים. כל אילן כזה מניב פירות שבהם זרעים נוספים, המצמיחים עוד ועוד אילנות. זרע אחד קטן יכול להצמיח יער שלם. זה כוחו של הטוב.

לעיתים אנחנו חושבים שרק מהפכות גדולות יכולות לשנות את המציאות. ט"ו בשבט, ראש-השנה לאילנות, מפנה את תשומת-ליבנו לכוח הצמיחה הקיים בטוב. מעשה טוב אחד, דיבור טוב אחד, אפילו מחשבה טובה אחת – יש בהם כוח אדיר. אם כל אחד ואחת מאיתנו יגביר את כוחו של הטוב ויוסיף מעשה טוב, עוד מצווה, עוד תורה, עוד תפילה – יצטרף הטוב הזה ויהפוך לעוצמה אדירה.

ולמעשה, הרמב"ם אומר, שעל האדם לראות את עצמו ואת העולם כולו מונחים על כף מאזניים, כאשר הכפות שקולות. מעשה טוב אחד – מכריע את הכף ומביא לאדם ולעולם כולו תשועה והצלה. אם כולנו נוסיף בטוב, באור, בקדושה – ודאי יוכרע העולם כולו לכף זכות ותבוא הגאולה האמיתית והשלמה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)