חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ד"ר למשפטים, צייר וחסיד
חיים יהודים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1047, כל המדורים ברצף
סוד ההנהגה: מסירות-נפש
יש חדש
כך מתכוננים לצאת ממצרים
תפילין
תשובה זהה
הברכה הגואלת
התקשרות של רבי
קרובים לפסגה
ד"ר למשפטים, צייר וחסיד
'חולצה ציצית'

אוֹדי גוזלן סוגר את ספר החסידות שבו הוא שקוע, ומגולל באוזני כתב שבועון 'כפר חב"ד' את סיפורו האישי. חייו ססגוניים למדיי, ובמידה רבה הם משתקפים גם בעיצוב הססגוני והמקורי מאוד של ביתו, בשכונת היוקרה המפסטד שבמונטריאול. הקירות והרהיטים בגוני בז', חום ובורדו-עמוק; התקרה בצבע שמים תכולים, ואותיות א-ב מרחפות בהם כעננים לבנים.

אודי (39) הוא ד"ר למשפטים, שחיבר עד כה שלושה ספרים במשפט עסקים בין-לאומיים. מאמריו מתפרסמים בכתבי-עת מכובדים. הוא מרבה לעסוק בשאלות בתחומי בנקאות ומימון. נוסף על כך הוא גם צייר מוכשר, המצייר מאז ילדוּתו. רוב ציוריו מוקדשים לדמותו של הרבי מליובאוויטש, וגם את ספריו הקדיש "לרב שניאורסון, שהידע, החכמה והתבונה שלו מחלחלים בשלי".

לעסוק בצדקה

הוא נולד להורים שאינם שומרי תורה ומצוות, שהיגרו מישראל לקנדה. דווקא שם היה חשוב להוריו להעניק לבנם חינוך יהודי, ועל-כן רשמו אותו לגן ולבית-ספר חב"ד במונטריאול. היהדות משכה את ליבו. הוא היה מחכה בליל שבת עד שעה מאוחרת, כדי שאביו היהלומן יחזור מהעבודה ויעשה לו 'קידוש'. בשלב מסויים חדל לאכול במטבח הלא-כשר בביתו. "להוריי היה קשה עם זה בתחילה", אומר אודי.

לקראת הבר-מצווה שלו שכנע אודי את אביו לקחתו ל'יחידות' אצל הרבי מליובאוויטש. כשנכנסו פנימה שוחח הרבי עם אביו, בצרפתית, בעניינים אישיים. לבסוף פנה אל אודי ועודדו לעסוק במצוות צדקה. "על-ידי עזרה לזולת תצליח בכל מעשי ידיך", אמר לו הרבי. מאז הוא אכן מרבה לעסוק בצדקה ובעזרה לזולת. כעבור זמן שיגר אליו הרבי איגרת ברכה לבר-המצווה. אודי אומר כי אף שלא מסר לרבי את תאריך לידתו, גילה שהתאריך מתנוסס בראש האיגרת שקיבל.

"הרבי מחכה"

מבית-הספר המשיך לישיבת חב"ד למתקרבים, במוריסטאון שבניו-ג'רסי. לקראת חתונתו עם רעייתו ואם ילדיו, קרן-ברכה, נסע לחצר הרבי, כדי לקבל מידיו סידור תפילה. הרבי נהג למסור לחתנים סידור שקיבל מחותנו (האדמו"ר הריי"צ), כדי להתפלל בו תפילת מנחה. אודי נסע ממונטריאול לניו-יורק, והגיע באיחור של רבע שעה. מזכירו של הרבי נזף בו: "הרבי מחכה לך!".

התברר שהרבי עיכב בעבורו את צאתו לתפילת מנחה. כעבור רגע יצא הרבי מחדרו והושיט לו את הסידור. "התפלל להצלחה ולבריאות שלך ושל כלתך", אמר לו הרבי ונתן בידו כמה מטבעות, כדי לשלשלם לקופת-צדקה.

בית פתוח

הוא סיפר לרבי כי הוריו לוחצים עליו ללמוד משפטים באוניברסיטה. הרבי בירכו בהצלחה והוסיף: "הפץ יהדות בין המרצים והסטודנטים". ואמנם כך עשה. בימי לימודיו שם חולל מהפכה יהודית בתחומי הקמפוס. "מדי שבת ארגַנו 'שבתון' לכמאתיים סטודנטים", הוא מספר וניצוץ עולה בעיניו.

ביתם המרוּוח מפורסם לכול בדלתו הפתוחה לפני אורחים ואירועים הקשורים בעניינים שבקדושה. הכנסת ספר-תורה, התוועדויות, אירוח רבנים חשובים – זו הכתובת. משפטן וצייר שהוא קודם-כול – חסיד.

ד"ר גוזלן על רקע אחד מציוריו. הנחיות מהרבי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)