חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:42 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בתי-כנסת קמים לתחייה
חיים יהודים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע - 1046, כל המדורים ברצף
מהפכה בחינוך בהחלטה אחת
יש חדש
רק משה היה יכול לתרגם
אדמו"ר הזקן
לא מחכמה
הסנדלר המשכנע
היכולת לשוב
עיבור ולֵדה
בתי-כנסת קמים לתחייה
ברכת הפריכיות

כשמרדכי וידר הביט במראות הקשים של החרבת ושרֵפת בתי-הכנסת בגוש-קטיף, התעוררו בליבו זיכרונות ישנים ומכאיבים. בילדותו, לפני יותר משישים שנה, חווה על בשרו את הרס וחורבן החיים היהודיים באירופה. כדי להתגבר על הצער שהסבו לו המראות, החליט ליצור תמונות-עץ של בתי-הכנסת בגדיד, בעצמונה ובישיבת נווה-דקלים.

תמונות אלה הצטרפו לעוד עשרות תמונות מרהיבות, ואף דגמים תלת-ממדיים של בתי-כנסת – מהארץ ומהעולם – שיצר מרדכי מפיסות של עץ דק. אלה מעטרים את חללי ביתו בפתח-תקווה ומשווים להם מראה של תערוכה לכל דבר.

ספר-תורה יקר

מרדכי (73), אב לשלושה, סב לשבעה וסבא-רבה לשתי נינות, גדל בעיירה הלוהובץ שבסלובקיה, שבה שימש אביו רב. כשהיה כבן תשע, עם כיבוש העיירה בידי הנאצים, הוסתר תמורת תשלום בבית משפחה נוצרית בעיר ברטיסלווה. בעקבות הלשנה נתפס ונשלח לגטו טרייזנשטט בצ'כוסלובקיה. שם פגש את אימו ושתי אחיותיו הקטנות. ארבעתם ניצלו, אבל אביו ושתי אחיותיו הגדולות נרצחו במחנה ההשמדה מטהאוזן.

החיים בגטו הותירו בו זיכרונות קשים ומרגשים. אחד מהם קשור לספר-תורה קטן, שנמצא בידיו עד עצם היום הזה. "יום אחד נודע לאימי ז"ל שמתקיים מניין לתפילה, ומיד שלחה אותי לשם", נזכר מרדכי. "אחד המתפללים, איש זקן, נעץ בי מבטים בוחנים. הוא התרגש לראות ילד צעיר שבא להתפלל. לאחר התפילה ביקש ממני להתלוות אליו לעליית-גג. שם הוציא ממקום מסתור ספר-תורה קטן, עטוף בגלימת משי, והעניקו לי. ספר-התורה עבר עמי את כל תלאות הדרך, מצ'כוסלובקיה ועד עלייתי לארץ".

שיקום בעבודה

כשנה לאחר המלחמה עבר מרדכי ללמוד בישיבת 'סנדרלנד' בניו-קאסל שבאנגליה. בגיל שבע-עשרה עלה ארצה ולמד בישיבת כפר-הרא"ה. מאוחר יותר שירת בנח"ל הדתי והתחתן עם שרה, ילידת 'בית הויזמן', בשכונת בתי-ויטנברג הירושלמית. אגב, גם את הבית הזה, שבו גדלה רעייתו, שִחזר מרדכי בעץ.

לפרנסתו ניהל במשך עשרות שנים חברה לריהוט מעבדות. אחר-כך, זמן-מה, שלח את ידו בעסקי מסעדנות, ובין השאר ניהל מסעדות כשרות בעיר פיטשאני שבסלובקיה ובפראג בירת צ'כיה. לפני כשש שנים אובחנה אצלו מחלה כרונית, הגורמת להיחלשות השרירים. כחלק מתהליך השיקום עבר סדרת טיפולים לשיפור המוטוריקה העדינה בידיים, וכך התחבר לעסקי העץ.

תגובה לחורבן

"החומר ה'חם' הזה היה מאז ומתמיד קרוב לליבי", מסביר מרדכי ומתאר בהתלהבות את חדוות-היצירה בעץ, שמאפשרת לעצב בו אין-ספור גוונים, עיבודים וצורות.

יצירת העץ הראשונה שלו הייתה דגם מוקטן של בית-הכנסת בהלוהובץ. "לפני למעלה מעשר שנים יצאתי ל'מסע שורשים' בסלובקיה", הוא מספר. "הגעתי למקום שבו עמד בית-הכנסת שמשפחתי נהגה להתפלל בו. לתדהמתי, על מקום בית-הכנסת המפואר הוקם בית-ספר, שעליו התנוסס הדגל הסלובקי וצלב. המפגש הזה גרם לי זעזוע עמוק".

כאמור, זיכרונות העבר הרחוק ומראות החורבן בעבר הקרוב התערבבו אצלו ומצאו את ביטוים בשלל יצירות העץ המרגשות שלו. אפשר לבקר, בתיאום מראש, בבית משפחת וידר, ולצפות בתמונות היפות ובדגמים המרהיבים. טל' 03-9170496.

מרדכי ויצירותיו: עשרות שחזורים של בתי-כנסת


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)