חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חלום
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1042 - כל המדורים ברצף
יחסי-גומלין עם גימיק
חדש על המדף
שני ניסים, שתי הודאות
חלום
עיניים צופיות
נס חנוכה בכלא
חלומות ופשרם
קץ הגלות
זעקה של יהודי
כבוד נר מצווה

דברים בטלים

"ופרעה חולם והנה עומד על היאור" (בראשית מא,א). בהיותו חולם ענייני רעיוניו, חלם גם-כן שהיה עומד על שפת היאור, כמאמר חז"ל: כשם שאי-אפשר לבר ללא תבן, כך אי-אפשר לחלום בלא דברים בטלים.

(ספורנו)

שקידה ביום

החלומות הטובים בענייני תורה, שמודיעים לאדם בחלום, באים בדרך-כלל לאחר שקידה גדולה ביום. כאשר האדם עוסק בתורה בשקידה גדולה, או שהוא עוסק בעבודה שבלב ביגיעה עצומה, כאשר נשמתו עולה למעלה בלילה מודיעים לו אז חידושי תורה, איש-איש כפי שקידת עבודתו במשך היום.

(היום יום)

מעלים בקודש

חלומות יוסף הצדיק היו בסדר של "מעלין בקודש" – החלום הראשון היה בענייני "ארץ", והחלום השני היה בענייני שמים. לעומתם, חלומות פרעה היו בסדר פוחת והולך – החלום הראשון היה על סוג החי (פרות), והחלום השני על סוג הצומח (שיבולים). כמו-כן, כל חלום התחיל ב"יפות מראה" ואחר-כך הופיעו ה"רעות מראה".

(הרבי מליובאוויטש)

העולם כחלום

כשאדם מקיץ משנתו שתקפה עליו, ששקע ימים רבים בתרדמת הזמן, הוא יודע באמת כי "ופרעה חולם" – כי יצר הרע, העושה פרעות באדם, אינו אלא חלום, והתענוג האמיתי הוא הדבקות בה' יתברך.

(מאיר עיני ישרים)

יתברר שהכול חלום

זהו שנאמר (תהילים כו,א) "בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים". עם ביאת המשיח, כשתימלא הארץ דעה, נדע כי כל תענוגות העולם שעסקנו בהם בימי חיינו לא היו אלא חלום ודברי הבל.

(רבי צבי יהודה מסטרטין)

קדושה מול קליפה

יוסף מסמל את הקדושה, ופרעה את הקליפה. לקדושה יש קיום נצחי, ואין בה שינויים מלבד הוספה ועלייה. לעומת זה, בקליפה יש שינויים, ובסדר פוחת והולך. הקליפה קיימת כדי לגלות את כוחותיו הפנימיים של האדם, וכשהאדם מנצחה – היא מתבטלת, כי נסתיים תפקידה.

(לקוטי שיחות)

בקדושה אין חינם

חלומותיו  של יוסף מתחילים ב"והנה אנחנו מאלמים אלומים" (בראשית לז,ז) – הכול עסוקים בעבודה ובמלאכה, שלא כחלומותיו של פרעה שבהם אין כל עניין של עבודה ומלאכה. ללמדנו שבקדושה אין חינם, וכל המשכה והשפעה מלמעלה באה אך ורק על-ידי עבודה; ואילו בקליפה אין הכרח שתהיה עבודה.

(הרבי מליובאוויטש) 

החלום מזכיר

רבי שמחה-בונים מפשיסחה אמר: החלום מזכיר לאדם במה מוחו היה שקוע במשך היום.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)