חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ו' בתמוז התשפ"ב, 5/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עוסקים ב'קודש' ומקדשים את ה'חול'
בראש-השנה (ולאחר מכן בכל השנה כולה), הולכים אנו בדרכו של אדם הראשון וממליכים את ה' – תחילה על עצמנו - "מלך ישראל", ולאחר מכן על הבריאה כולה - "מלך על כל הארץ".


מאת: על-פי מכתב כללי של הרבי מליובאוויטש

ראש-השנה חל ביום שבו נברא אדם הראשון. אף-על-פי שבריאתו הייתה רק ביום השישי והאחרון ל"מעשה בראשית", נקרא יום זה דווקא "תחילת מעשיך" ("זה היום תחילת מעשיך"). הטעם לכך הוא שהאדם הוא נזר הבריאה ותכליתה, בבחינת "סוף מעשה, במחשבה תחילה" (=הדבר האחרון להיעשות, הוא שהיה ביסוד המחשבה ובתחילתה).

שלמותו של האדם ועליונותו על כל הבריאה הן גם תולדת העובדה שביום בריאתו, קרא לכל יתר הנבראים להתבטל אל ה' ולקבל עליהם את מלכותו, באומרו להם, "בואו נשחווה ונכרעה, נברכה לפני ה' עושנו". כלומר, הוא לא הסתפק בזה שהוא עצמו קיבל עליו את מלכות ה', אלא דאג לכך שגם סביבתו תקבל עליה את מלכותו יתברך.

גם אנו, בראש-השנה (ולאחר מכן בכל השנה כולה), הולכים בדרכו של אדם הראשון וממליכים את ה' – תחילה על עצמנו, "מלך ישראל", ולאחר מכן על הבריאה כולה, "מלך על כל הארץ".

בחיים היהודיים יש חלקים שהם 'קודש' לגמרי – לימוד תורה, תפילה וקיום מצוות. כשאנו עוסקים באלה אנו ממליכים את ה' עלינו – "מלך ישראל". ולעומת זאת יש חלקים המכונים 'חול', ענייני העולם, שאף עליהם חל הציווי "בכל דרכיך דעהו". כאשר אנו נוהגים בהתאם לציווי זה ומקדשים את ענייני ה'חול', אנו ממליכים את ה' על העולם – "מלך על כל הארץ".

עבודתנו זו, על שני חלקיה, היא ההכנה לאותה עת שבה תתגלה מלכות ה' על ישראל ועל העולם כולו, במלא שלמותה והדרה – בגאולה האמיתית והשלמה, שאז יהיה "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר", וכן, "והיה ה' למלך על כל הארץ".

(על-פי 'מכתב כללי' מאת כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע, ערב ראש-השנה תשמ"ו)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)