חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ז בסיון התשפ"ג, 6/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הדלקת נרות בליל ב של ראש-השנה
פינת ההלכה

שאלה: מה מיוחד השנה בהדלקת הנרות בליל שני של ראש-השנה?

תשובה: בדרך-כלל מדליקים נרות שבת (וכנהוג – גם נרות-יום-טוב) זמן מסויים קודם שקיעת השמש, אולם בליל ב של ראש-השנה מדליקים נרות רק אחרי זמן צאת השבת. המתפללת ערבית אומרת 'הבדלה' בתוך תפילת שמונה-עשרה ('ותודיענו'). אישה שאינה מתפללת אומרת תחילה "ברוך המבדיל בין קודש לקודש".

בהדלקת נרות הנעשית ביום-טוב עצמו, שאסור להדליק בו אש חדשה, מדליקים רק מאש קיימת (ויש לזכור להשאיר לשם כך מערב החג נר-נשמה וכדומה). כמו-כן אין לכבות את הגפרור שמעבירים בו אש, אלא להניחו שיכבה מעצמו.

יש נוהגים גם בנרות יום-טוב לכסות את העיניים לאחר ההדלקה ולברך, וכן מנהג חב"ד. מקצת הספרדים (יוצאי מרוקו, סלוניקי, טורקיה) ומקצת האשכנזים (יוצאי ליטא ועוד) נוהגים כך רק בנרות שבת, ואילו ביום-טוב מברכים לפני ההדלקה (התימנים, התוניסאים, יוצאי חלב ועוד מברכים גם בשבת לפני ההדלקה, וכן דעת 'יביע אומר').

בהדלקת נרות של יום-טוב נוהגים בקהילות רבות לברך, לאחר ברכת ההדלקה, "שהחיינו... לזמן הזה" (ה'יביע אומר' ואחרים שוללים זאת תמיד). בראש-השנה, שכולו "קדושה אחת", נהגו שהמדליקה תלבש לפני-כן בגד חדש או שיונח לפניה פרי חדש, כדי שתוכל לברך את הברכה ללא חשש.

המברכת על פרי חדש רצוי שתסמיך את ההדלקה לקידוש ככל האפשר. כמו-כן נהוג לברך ולאכול את הפרי החדש מיד לאחר קידוש ולפני נטילת-ידיים לסעודה.

גבר שהדליק נרות בעצמו ובירך 'שהחיינו' בהדלקת הנרות, לא יברכנה שוב בקידוש.

מקורות: שו"ע תקב,א. שו"ע אדמו"ר הזקן רסג,ח. מטה אפרים תקפא,נד. תקצט,ט-י. תרכה,לג ובאלף למטה שם. משנ"ב תקיד,לה. כה"ח סו"ס תקיד. פסקי תשובות סי' תר. ילקוט יוסף שבת ח"א עמ' קנט, ומועדים עמ' סא. קיצור דיני נש"ק פ"ו ובהערות, וש"נ.

 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)