חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 ח' בסיון התשפ"ג, 28/5/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"להימנע ממחלוקת, מהלבנת-פנים, משנאת-חינם"
חיים יהודיים

שנה קשה עברה עלינו. קרבנות הפיגועים הנוראים - ביניהם עוללים רכים שלא טעמו טעם חטא, כלות ערב חופתן, קשישים ונשים - הצטרפו למאות קרבנותיו של גל הטרור, שראשיתו בראש-השנה לפני שלוש שנים. הציבור נבוך ומחפש עידוד ותקווה, ואך טבעי הוא כי יבקש את פי 'עיני העדה'.

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב שלמה עמאר, גדול בתורה ונעים הליכות, הוא ללא ספק אחת הדמויות המיוחדות, אשר בכוחן לפנות אל כלל הציבור ולדבר אליו בשפה ברורה ומובנת. בין עשרות שיעורי התורה וכינוסי ההתעוררות שהשתתף בהם, מצא הרב עמאר מעט זמן כדי לחלוק עמנו את הרהוריו על השנה החולפת ואת תקוותיו לשנה החדשה.

הקב"ה מטלטל אותנו

"אף-על-פי שנסתרות דרכי ה', אי-אפשר שלא להזדעזע זעזוע עמוק נוכח האסונות הרבים שהכו בנו באחרונה. הקב"ה מטלטל אותנו מתרדמתנו, וקורא 'עורו ישנים מתרדמתכם'. בהקשר זה יש להזכיר את דברי הרמב"ן, שלפיהם אינו דומה העובר על מצוות ה' בארץ-ישראל לעושה כן בשאר מקומות. נחפשה דרכינו ונחקורה ונשובה עד ה' אלוקינו", אומר הרב עמאר.

הימים ימי חשבון-נפש ותשובה. "במיוחד בראש-השנה, יום הדין, עלינו לחשוב חשבונו של עולם ולהרבות בזכויות כדי להטות את הכף לצד החסד. כמו-כן חשוב להקדיש יום זה לתפילה בלב נשבר ונדכא. ואל יאמר שום אדם, מי אני שאתפלל, כי כבר נאמר בתהילים 'קרוב ה' לכל קוראיו, לכל אשר יקראוהו באמת'. כלומר, כל הקורא אל ה' וחפץ בקרבתו, הקב"ה קרוב אליו. 'לכל קוראיו' ממש - בין מי ששומר תרי"ג מצוות ובין מי שעדיין אינו מדקדק בהן כל-כך".

לא להתעלם מהניסים

"חובת חשבון-הנפש ועשיית התשובה מקיפה את כל חלקי הציבור", אומר הרב. "אצל יהודים שומרי תורה ומצוות, שיצר-הרע מתקשה להסיתם לבטל מצוות ולעבור על איסורי תורה, הוא מכוון את עיקר מאמציו לעניין המחלוקת. שומה עלינו להימנע מהלבנת-פנים, מלשון-הרע ומשנאת-חינם. חובת השעה היא להרבות אהבת-חינם ואחדות לשם שמים".

עם זה הרב עמאר סבור כי "לצד הצרות והאסונות שפקדו אותנו אסור להתעלם גם מהניסים שחולל לנו הקב"ה, ועל כולם - נפילת הצורר העיראקי והרס משטרו, לאחר שבמשך עשרות שנים איים עלינו ואף מימש את איומיו לפני עשור בשולחו אלינו את טיליו. די שניזכר בפחד מפני נשק לא-קונבנציונלי שאחז בציבור ובהיערכות העצומה של כוחות הביטחון בארץ לקראת המלחמה בעירק, כדי להבין את גודל הישועה שנעשתה לנו".

לבקש את משיח-צדקנו

מה עלינו לעשות בפועל?

"לפנות אל הקב"ה ולומר לו בלב שלם: 'אבינו מלכנו אין לנו מלך אלא אתה. חוס ורחם עלינו ואמור די למחלות, די לתאונות-הדרכים, די לפיגועים. האר את חשכת גלותנו במאור תורתך, דבק ליבנו במצוותיך ויחד לבבנו לאהבה וליראה את שמך. שלח לנו את משיח-צדקנו'. אם אמנם נעשה כך כולנו, בוודאי נזכה לכתיבה וחתימה טובה ולשנת גאולה וישועה".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)