חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חתן מן השמים
מעשה שהיה


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1033 - כל המדורים ברצף
להיות יהודים גם "אחרי החגים"
יש חדש
לאדם ניתן הכוח לחבר
יצר טוב ויצר הרע
שלושה דברים
חתן מן השמים
הזדמנות נוספת
רוחו של מלך המשיח
מחיפוש אישי ל'חלום קטיף'
אמירת 'לחיים'

קושיה עצומה בחריפותה נזרקה לחלל האוויר בהיכל הישיבה הגדולה שבעיר וורבוי. הקושיה לא נתנה לתלמידים ולמגידי-השיעורים מנוח, והם לא חדלו להפוך בה ולהפוך בה – ואין פותר. ראש הישיבה בכבודו ובעצמו נדרש אף הוא לקושיה, אך גם הוא התקשה למצוא לה מענה משביע-רצון.

השאלה החמורה שוגרה אל כמה מגדולי התורה שבדור, ובהם רבה של מטרסדורף, הגאון רבי מאיר אלמשאד. לא חלף זמן רב ולישיבה בוורבוי הגיעה תשובתו הכתובה של רבי מאיר אלמשאד – מפורטת ומנומקת, מדהימה בגאונותה מצד אחד ובפשטותה מהצד השני.

שואל השאלה – אשר-אנשיל שמו, אחד התלמידים העילויים של הישיבה – התפעל כל-כך מהגאונות הטמונה בתשובה, עד שניצתה בו תשוקה גדולה לפגוש פנים-אל-פנים את משיב התשובה, רבה של מטרסדורף. לאחר שקיבל את הסכמת ראש-הישיבה, יצא לדרך.

בדרכו מוורבוי למטרסדורף עצר אשר-אנשיל באכסניית-דרכים. בהיכנסו לאכסניה פגש בה תלמיד ישיבה נוסף, בן-גילו, ועד מהרה התפתחה בין השניים שיחה תורנית ערה. אשר-אנשיל גילה כי הצעיר שלפניו הוא למדן מופלג.

לאחר שדנו והתפלפלו שעה ארוכה באחת מסוגיות התלמוד, חשו השניים קרובים זה לזה כדי לפתוח בשיחת רעים – מהיכן, לאן וכיוצא באלה. כששמע בן-שיחו של אשר-אנשיל כי פניו מועדות למטרסדורף, פשט חיוך של קורת-רוח על פניו. "איזו השגחה פרטית!", קרא בחדווה, "ודאי לא יקשה עליך לעשות לי טובה קטנה שתחסוך ממני טרחה גדולה!".

הוא סיפר לאשר-אנשיל כי בא מפרשבורג וכי בידיו מעטפה חתומה שאותה נתבקש על-ידי רב עירו וראש ישיבתו, הלוא הוא ה'חתם סופר', למוסרהּ לידי רבה של מטרסדורף, רבי מאיר אלמשאד.

בעבר ישב הגאון רבי משה סופר – בעל ה'חתם סופר' – כחמש שנים על כס רבנות מטרסדורף. בשנת תקס"ג הוזמן לכהן כרבה של פרשבורג המעטירה, שבה התקיימה ופעלה הקהילה היהודית החשובה ביותר בהונגריה.

לאחר עזיבתו את מטרסדורף שימשו ברבנותה ענקי תורה. תחילה הגאון רבי בונם איגר, אחיו של רבי עקיבא איגר. אחריו עלה על כס הרבנות רבי מאיר אלמשאד.

אולם גם בהיותו בפרשבורג הוסיף ה'חתם סופר' לדרוש בשלום בני קהילת מטרסדורף ולשמור על קשר חם עם רבניה. אין פלא אפוא שהתנהלו קשרי מכתבים בין ה'חתם סופר' לבין רבה של מטרסדורף באותה עת.

אשר-אנשיל נענה לבקשה בחפץ-לב וקיבל לידיו את המעטפה. בן הישיבה מפרשבורג הודה לו בחום רב, וכעבור שעה קלה נפרד ממנו לשלום, כשהוא שב חזרה לישיבה בפרשבורג. "הזכות שמנעת ממני ביטול-התורה, תעמוד לך!", הספיק לפלוט בחיוך ידידותי, בצאתו מפתח האכסניה.

בהגיע אשר-אנשיל למטרסדורף פנה היישר לבית הרב. ביראת-כבוד הביט בפניו של הגאון, שהצליח לתרץ את הקושיה שכל למדני וורבוי לא יכלו לה. לאחר שהציג את עצמו לפני הרב, האיר לו רבי מאיר פנים. "גם אם זכיתי ומשמים האירו את עיניי בהבנת הסוגיה, אין זה מפחית כהוא זה מחריפות שאלתך!", החמיא לאשר-אנשיל.

הם שוחחו ביניהם עוד שעה ארוכה בדברי תורה. אשר-אנשיל כמעט שכח את השליחות שקיבל עליו מעמיתו מפרשבורג. לפתע נזכר במעטפה החתומה שבכיסו. הוא מיהר להוציאה ומסרהּ לרבי מאיר, כשהוא מספר לו מי השולח וכיצד נתגלגלה לידיו.

לנגד עיניו פתח רבה של מטרסדורף את המעטפה, הוציא מתוכה מכתב ולאחר שעיין בו התפשט על פניו מבט שקשה היה לעמוד על טיבו המדויק. בתנועת יד סימן לאשר-אנשיל להמתין בחדרו ולא להיחפז ולצאת. אשר-אנשיל השתומם, שכן בינו ובין המכתב ששלח ה'חתם סופר' אין ולא אמור להיות כל קשר!

רבי מאיר ישב מהורהר זמן-מה ואז הדהים את הבחור בהכרזה דרמטית מתמיהה: "נראה כי מהשמים הועידוך להיות חתני". באומרו זאת הוסיף לעיין במכתב, ואף הוא עצמו נראה משתומם.

כעבור דקה הניח את המכתב מידיו והחל לפרש את דבריו: "זה זמן אני מחפש חתן ראוי לבתי כלילת המעלות. לשם כך ביקשתי אף את עזרת ידידי, הגאון רבי משה מפרשבורג, העומד בראש ישיבה שבה לומדים כחמש-מאות תלמידים. ובכן, מסתבר כי רבי משה נענה לבקשתי ושיגר אליי מעטפה סגורה זו, בידי אחד מבחירי תלמידיו. במכתב שבמעטפה נאמר כי מוסר המכתב – עילוי בתורה ומצוין במידות – ראוי להיות חתן לבתי".

רבי מאיר עצר לרגע, כבורר את מילותיו. "אבל ההשגחה העליונה סובבה את הדברים כך, שהמכתב נמסר לידיך ואתה הוא שהבאתו אליי", הוסיף ואמר. "נמצא אפוא כי רוחו הגדולה של רבי משה מפרשבורג וההשגחה העליונה עשו יד אחת וזימנו אותך להיות חתני... כעת, כל מה שנותר הוא לשאול לפיך ולפי הנערה".

מול גילוי מופלא זה של יד ההשגחה גם אשר-אנשיל מוורבוי ובתו של רבי העיר מטרסדורף לא נותרו אדישים. כעבור זמן לא-רב נשא אשר-אנשיל את בתו של רבי מאיר לאישה, כדת משה וישראל.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)