חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:13 זריחה: 6:36 ח' בשבט התשפ"ג, 30/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זמן שמחה(תנו)
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1031 - כל המדורים ברצף
להיות מאוחדים גם בשגרה
יש חדש
כדי להבין צריך להתבטל
חג-הסוכות
האתרוג גילה
אורח בסוכה
מים שמביאים שמחה
תורה מפי הקב"ה
זמן שמחה(תנו)
ארבעה מינים כשרים

ערב החג הופיע תקליטו השביעי של הזמר החסידי שלמה שמחה (סופרין) מטורונטו שבקנדה. כקודמיו, גם תקליט זה מתאפיין בנעימות חסידיות אותנטיות, ללא תוספות הלוויי ששורבבו בשנים האחרונות לתוך הזמר ה'חסידי'. וכשאלה מבוצעות על-ידי שלמה שמחה, בעל הקול החם והכובש – התענוג גדול באמת.

כשהוא שר 'שלום עליכם' אפשר לחוש את הכניסה הביתה בליל שבת ואת מלאכי השרת המלווים אותנו. בשיר 'עבודה שבשמחה זה שירה', שיר שמח על עבודת בית-המקדש, אפשר כמעט לדמיין את הכוהנים בעבודתם ואת הלוויים בשירם ובזִמרם. וכשהוא שר בדואט נפלא עם אייבי רוטנברג את 'מירקל' (ניסים), הנפש מתרוננת בתודה לקב"ה על הניסים שבכל יום.

תמיד שר

הוא אוהב כל-כך את עשרת השירים שבתקליט עד שהתקשה לבחור בָּאחד המיוחד שעל שמו ייקרא התקליט כולו. התקליט נקרא אפוא (כמה מפתיע ...) 'שלמה שמחה'. ההפקה של שיעה מנדלוביץ, העיבוד של ישראל לם. "השתמשנו בטכנולוגיה המתקדמת ביותר, בלי לוותר על הסגנון המקורי", הוא אומר. "מבחינה זו לא זזתי מהמקום שבו עמדתי כשהתחלתי להופיע ולהקליט, לפני כארבע-עשרה שנים".

הוא נולד במנצ'סטר שבאנגליה, במשפחת חב"דית המונה חמש-עשרה נפשות (שמונה אחים וחמש אחיות). המוזיקה והשירה מלוות אותו משחר ילדותו. "אבי שיחיה הוא בעל-תפילה ותיק מאוד, ואני, מיום שאני זוכר את עצמי – אני פשוט שר".

אורח בחזרות

כשהיה כבן חמש עברה משפחתו ללונדון, סמוך למקום שבו יגאל צליק ומקהלתו התאמנו להופעותיהם. "אבי התנגד שאצטרף למקהלה. הוא טען שלא בריא להיכנס בגיל צעיר מדיי לעולם ה'שואו'. אבל אני אהבתי שירה, ולכן הייתי הולך בכל יום ראשון למקום החזרות ומקשיב לשירה. לא היה לי יצר במה, אלא רק אהבה לשירה". בימים-הנוראים שלאחר בר-המצווה שלו כבר עבר לפני התיבה בבית-כנסת בלונדון שנתקע ללא חזן.

גם אחיו ניחנו בקולות ערבים והם משמשים בעלי-תפילה. "בראש-השנה וביום-הכיפורים עברנו כולנו לפני התיבה, איש-איש בקהילתו", הוא אומר. אח אחד מתגורר בקליפורניה ומופיע כזמר, אח שני משמש חזן רשמי של אחת הקהילות בלונדון, ואח נוסף אפילו הפיק תקליט משיריו.

שמחת הילדים

לצד ההופעות והתקליטים משמש שלמה (בן 38, נשוי ואב לשישה) גם חזן בית-הכנסת 'תורת אמת' בטורונטו. "זו קהילה צעירה, שאינה מעוניינת כל-כך בפרקי חזנות, אלא יותר בשירה. כשאני מגיע ל'מכניסי רחמים' ושר את לחנו של ר' חיים בנט, כל הקהל שר איתי". קודם-לכן שימש חמש שנים – בשילוב עם יעקב מוצן – חזן בית-הכנסת 'שער השמים' בעירו.

זה כמה שנים מופיע שלמה במופע הגדול של 'האסק' – ארגון המסייע לילדים מיוחדים ולבני משפחותיהם. "כבר הופעתי באין-ספור בימות, לפני קהלים גדולים ובאירועים נוצצים", הוא אומר, "אבל את ההתרגשות הגדולה ביותר אני חש דווקא בהופעותיי לפני הילדים האלה. יותר משאני מרומם את רוחם, הם מרוממים אותי. לראות את שמחתם ואת אהבתם לה', זה משהו שלא מהעולם הזה. לזה אני קורא שמחה אמיתית".

שלמה שמחה: "טכנולוגיה מתקדמת בלי לוותר על האותנטיות"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)