חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ז בסיון התשפ"ג, 6/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תחל שנה וברכותיה
עמדה שבועית

השנה קרו גם אירועים מפתיעים ובלתי-צפויים לחלוטין. מציאות חיינו השתנתה פתאום. יש בזה כדי להמחיש כמה הישועה האלוקית יכולה להיות מפתיעה ומהירה

האווירה הציבורית בשלהי תשס"ג מדוכדכת למדיי. המציאות הביטחונית הקשה גובה מאיתנו קרבנות יקרים, וסופה אינו נראה. המצב הכלכלי מביא עוד ועוד משפחות אל סף עוני ומחסור, ואף מתחת לו, וגם כאן יש באופק רק גזרות וקיצוצים. מבחינת אופייה היהודי של המדינה תירשם השנה כשנת נסיגה וכרסום בערכים היהודיים.

מעציבות במיוחד הרפיסות וההססנות בהתמודדות עם האיום הביטחוני. כאן מדובר בחיי אדם, בפיקוח-נפש, ואף-על-פי-כן מוסיפים לדשדש בביצה המדממת ואין מוצאים עוז לפתור את הבעיה מן השורש. הבעיה איננה איש זה או אחר, אלא עצם הנכונות למסור סמכויות ביטחוניות לידי אויבינו. יש דרך אחת יחידה להשיב את השקט והביטחון - לשוב וליטול לידינו את כל סמכויות הביטחון, לסלק מן הארץ את כל תומכי הטרור, ולהבהיר לאוכלוסייה כי לא תהיה שום פשרה עם מי שיעודד או יצדיק טרור ורצח יהודים.

במשך השנים ניסינו את כל הדרכים האחרות. עשינו הסכמים וישבנו בוועידות. הצענו להם את לב-ליבה של הארץ, ובסוף התברר שהיינו כאותו שוטה ש"גם אכל, גם לקה, גם שילם". אבל גם אחרי עשר שנים עקובות מדם עדיין לא מצאו קובעי המדיניות את אומץ-הלב הדרוש כדי להבין שיש דרך אחת ויחידה, היא הדרך הסלולה בתורת ישראל, כדי להבטיח בפועל את שלום הארץ ויושביה, גם בלי חגיגות 'שלום'.

הכינרת, המלחמה בעיראק

עם זה, השנה קרו גם דברים טובים, ובעיקר מפתיעים. זוכרים את הכינרת? לפני שנה אמרו כל המומחים כי אין שום סיכוי שמאגר המים העיקרי שלנו יתמלא, לאחר שהגיע לנקודת-שפל שלא הייתה כמותה. על-פי מיטב הבנתם, רק סדרת שנים גשומות יכולה לחלץ את הכינרת מהמשבר. ופתאום נפתחו ארובות השמים, הכינרת התמלאה, ואנחנו נכנסים עכשיו לחורף כשהמפלס גבוה כל-כך, עד שיש חשש שיצטרכו לפתוח את הסכרים כדי למנוע הצפה.

המלחמה בעיראק, שמוטטה את משטר הרשע של הצורר מבגדאד, היא אחד הדברים המופלאים שהתרחשו השנה. העריץ הזה כבר הוכיח את יכולתו לטבוח רבבות בני-אדם בנשק השמדה המוני, והוא הלהיב את חלומותיהם של שונאי ישראל במדינות ערב באיומיו להשמיד (היה-לא-תהיה) את המדינה היהודית. לשם מטרה זו עצמה חתר להשיג נשק גרעיני, ולו היה הדבר תלוי בו, זו הייתה רק שאלה של זמן ושל עיתוי לביצוע מזימתו.

והנה, הקב"ה סובב את האירועים בדרך פלאית כל-כך, שארה"ב וכמה מבעלות-בריתה קמו להעביר את שלטון הרשע הזה מעל פני האדמה. הללו התעמתו עם מרבית מדינות העולם, היו נכונות לספוג ביקורת נוקבת והפגנות סוערות, ולא זזו מנחישותן להיכנס למלחמה קשה, בכוחות אדירים, אל תוך-תוכי עיראק, כדי לחסל עד תום את משטרו של הצורר. על זה נאמר "לב מלכים ושרים ביד ה'".

"שמחה לארצך"

אלה אירועים מפתיעים ובלתי-צפויים לחלוטין. פתאום המציאות שאנחנו חיים בה השתנתה לגמרי. יש בהם כדי להמחיש כמה הישועה האלוקית יכולה להיות מפתיעה ומהירה.

וזו תפילתנו לקראת השנה החדשה - שלא נצטרך עוד לדשדש בתוך סבך הבעיות ולחפש פתרונות חלקיים. מצפים אנו שהקב"ה יראה לנו את ניסיו הגדולים, יביא לנו את משיח-צדקנו ואת הגאולה האמיתית והשלמה. שיתקיימו מילות התפילה שנאמר בראש-השנה: "תן כבוד ה' לעמך... שמחה לארצך וששון לעירך, וצמיחת קרן לדוד עבדך, ועריכת נר לבן-ישי משיחך, במהרה בימינו".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)