חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש-השנה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1029 - כל המדורים ברצף
הבקשה הגדולה החובקת-כול
יש חדש
אי-אפשר בלי עבודת האדם
ראש-השנה
כי אתה פעלתו
כבקרת רועה עדרו
שבת במקום שופר
שופר הגאולה
הדיין מדבר על הדין
מתי תשליך

בכייה לתיקון המידות

הרבי הרש"ב מליובאוויטש היה מזהיר לבקש ולעורר בראש-השנה רחמי שמים, מתוך בכייה והתעוררות פנימית, לתיקון המידות ולהנהגה במידות חסידיות.

האהבה ממתקת הדין

"עלה אלוקים בתרועה". "אלוקים" רומז למידת הדין. "תרועה" הוא מלשון רֵעות. מתי נמתקת מידת הדין ויש לה עלייה? כשיש "תרועה" – כשישראל מקיימים את המצוות באהבה, מתוך רֵעות עם הקב"ה, שאז נמתקת מידת הדין למידת רחמים.

(המגיד ממזריטש)

הכרה בחטא

עצם ההכרה בחטא מהווה מליץ יושר בעד האדם. זהו שאנו אומרים בתפילת ראש-השנה: "באין מליץ יושר" – מי שמחזיק עצמו לבחינת "אַיִן", זה עצמו נעשה "מליץ יושר".

(קדושת לוי)

שעבוד כוח הדיבור

הרבי הרש"ב מליובאוויטש היה אומר דברי חסידות ביום שני של ראש-השנה, אחרי תפילת מנחה, וממשיך באמירתם עד הלילה, כדי לשעבד את כוח הדיבור של השנה החדשה בענייני חסידות.

חוטאים ושבים

"הטוב ומיטיב לרעים ולטובים" (מתוך התפילה). הקב"ה טוב ומיטיב גם למי שהם "רעים וטובים", כלומר שפעמים הם חוטאים ואחר-כך שבים בתשובה וחוזרים למוטב.

(רבי בונם מפשיסחה)

רק לדפוק

"הפותח שער לדופקי בתשובה" (מתוך התפילה). הקב"ה פותח שער גדול אפילו למי שהם בחינת דופקי בתשובה, הם רק דופקים ומקישים על השער כדי לשוב בתשובה.

(רבי נח מלכוביץ')

אנחה של יהודי

הרבי מהר"ש מליובאוויטש אמר: כשיהודי נאנח או בוכה בראש-השנה על שלא טוב לו בגשמיות, בבריאות או בפרנסה, זה עצמו הוא בבחינת תשובה עילאה.

מוטב לומר תהילים

שנה אחת נכנסו בראש-השנה בניו וחסידיו של ה'צמח-צדק' וביקשו שיאמר דברי חסידות. אמר להם הרבי: "הקהל אומר כעת תהילים ואתם מבקשים דברי חסידות? טוב יותר לומר תהילים". וכן עשו.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)