חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לומר הרבה בלי לומר מילה
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1028- כל המדורים ברצף
לעמוד מול הדברים החשובים
יש חדש
ברכה שגורמת להעמקת התשובה
תשובה
לזכור את צורכי ישראל
חייל יהודי
תשובה על תשובה
תשובה מביאה גאולה
לומר הרבה בלי לומר מילה
ברכת חודש תשרי

בילדותו סבל עופר גורן מגמגום ומבעיית דיקצייה חמורה, והיה מושא ללעג בחברה. מציאות זו הציקה לו שבעתיים, מפני שהיה לו רצון עז "להופיע ולבלוט", כדבריו. הוא אהב מאוד לשחק ולהציג, אך ההתקשות בדיבור חלק ותקין חסמה לפניו את הדרך.

יום אחד גילה את עולם הפנטומימה, ומיד הרגיש שזו ההזדמנות שלו להוכיח את עצמו בלי שיצטרך לפצות פה. הוא החל לעסוק בפנטומימה כתחביב, בזמן שלמד בישיבת-ההסדר ימית בנווה-דקלים, ולאחר מכן למד את הנושא בדרך מסודרת ומקצועית, וכיום הוא מעלה הופעות בכל רחבי הארץ ואף מחוצה לה. "אני יכול להופיע בכל מדינה ולפני כל קהל, שהרי שפת התנועה היא בין-לאומית", הוא אומר בחיוך.

חיסרון שנהפך ליתרון

הוא מתגורר בבית-שמש, העיר שבה נולד וגדל, עם רעייתו וחמשת ילדיהם. השיפור בדימוי העצמי שלו, עם אימון ממוקד לשיפור מיומנות הדיבור, מחקו את הגמגום והעלימו כמעט לגמרי את קושי ההגייה. אבל העברת מסרים ורעיונות נשארה שאיפת-חייו, והוא עושה זאת בהופעותיו, בכישרון כובש.

דממה אופפת את האולם כשעופר מופיע על הבימה ומתאר תהליך של חשבון-נפש. הוא עושה זאת תוך שימוש בדימויים. החוטא משול לאדם השרוי באפלה וגפרור דולק בידו. האור הקלוש מסייע לו אך בקושי להתנהל בלי למעוד, אך הוא דווקא מרוצה ממצבו, מפני שאינו מכיר מצב אחר, טוב יותר. כשרגליו מובילות אותו יום אחד לדלת נסתרת, והוא שולח יד ופותח אותה לרווחה, מציף את עיניו אור מסנוור כל-כך, עד שאינסטינקטיבית הוא טורק את הדלת וחוזר אל החושך והגפרורים. האם יישאר באפלה, או שיצא סוף-סוף אל האור?

שפת דימויים

בימים האלה הוא מעלה הצגות העוסקות בתשובה, והכול ללא מילים. כך הוא ממחיש את המצב המוגדר 'אחטא ואשוב': אדם בולס ברעבתנות כריך, שממנו נוטפים נוזלים ורטבים המטנפים את חולצתו הצחה. הוא עוצר לרגע כדי להחליף חולצה, ושב לנגוס בכריך המלכלך את בגדיו. כאשר גם החולצה הנקייה מתלכלכת, הוא מחליף אותה בחולצה נוספת, וכך שוב ושוב, עד שהוא נשאר ללא חולצה נקייה להחלפה. ברגע המביך הזה עליו לבחור בין התמסרות לזלילה, שדומה כי לעולם לא תסתיים, ובין יציאה לדרך חדשה, נכונה ושפויה.

לדבריו, העברת מסרים באמצעות פנטומימה חודרת עמוק יותר ללב האדם, משום שהיא מחייבת שימוש בדימויים פשוטים וחד-משמעיים, המובנים לכל אחד ואחד ושאינם תלויים בפערי שפה וידע.

מסרים יהודיים

שנים-עשר מופעים מעלה גורן, רובם עוסקים בנושאים יהודיים מובהקים: תפילה, איזהו גיבור, מיהו מנהיג, סיפורה של מגילת אסתר ועוד. "הדיבור עוצר ומגביל את המסר המובע, לעומת התנועה שמעניקה לו כנפיים ומשאירה מקום לפרשנות אישית", אומר גורן. "אני יכול להופיע עם אותה הצגה לפני מבוגרים וילדים כאחד. הכול יקלטו את המסר ויֵהנו, ולכל היותר יהיו הבדלים בניואנסים".

לצד מופעיו החיים מככב גורן בשני תקליטורים על ספר בראשית, 'אתנ"ךתא' נקראת ההפקה. כמו-כן הוא חבר פעיל ב'בית-המדרש תאיר' בתל-אביב, המעלה סוגיות יהודיות מהותיות, בדרך של המחזה, לפני קהלים מגוּונים. מתברר שאפשר לומר הרבה ולא לומר דבר, ואפשר לא לומר מילה ובכל-זאת לומר הרבה מאוד.

גורן בהופעה: לדבר בדממה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)