חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ח באייר התשפ"ד, 26/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1028- כל המדורים ברצף
לעמוד מול הדברים החשובים
יש חדש
ברכה שגורמת להעמקת התשובה
תשובה
לזכור את צורכי ישראל
חייל יהודי
תשובה על תשובה
תשובה מביאה גאולה
לומר הרבה בלי לומר מילה
ברכת חודש תשרי

מעל לטבע – בטבע

"ושבת עד ה' אלוקיך" (דברים ל,ד). עבודת התשובה צריכה להגיע עד הדרגה ששם הוי', שהוא למעלה מהטבע, יהיה "אלוקיך" – 'א-להים' בגימטרייה 'הטבע'.

(המגיד ממזריטש)

ברייה חדשה

כשמכניסים נר דולק למקום חשוך, החושך נעלם ואינו קיים עוד, כאילו לא היה כלל מעולם. כך יהודי ששב בתשובה, אף שחטא בעבר והשחית את דרכו, על-ידי התשובה הוא נעשה ברייה חדשה.

(הבעל-שם-טוב)

לברוח מהפגמים

מי שרוצה לשוב בתשובה שלמה, אל ישים לב לתקן פגמיו, אלא ישתדל לכל לראש להרחיק את עוונותיו מנגד עיניו. עליו לברוח מיצר הרע הרודף אחריו, ויתאמץ לעבוד את ה' במידות האהבה והיראה.

(המגיד מקוז'ניץ)

למעלה מהגבלות

"ושבת עד ה' אלוקיך... בכל לבבך ובכל נפשך" (דברים ל,ה). לא נאמר כאן "בכל מאודך", לפי שעבודת התשובה עצמה עניינה יציאה מההגבלות, בבחינת "בכל מאודך"; אלא שצריכים להחדיר רגש זה גם ללב ולכוחות הנפש, בבחינת "בכל לבבך ובכל נפשך".

(לקוטי שיחות)

מידת הרחמים

הסימן לתשובה הוא כאשר האדם מסגל לעצמו התנהגות במידת הרחמים. כי החטאים מולידים אכזריות בלב האדם, והתשובה מתקנת זאת ומעוררת בו את הרחמים. זהו שנאמר (דברים ל,ג) "ושב ה' אלוקיך את שבותך וריחמך".

(רבי שמלקי מניקלשבורג)

עזרה לשוב

"ושב ה' אלוקיך את שבותך". זהו שאמר דוד המלך (תהילים קכו,ד) "שובה ה' את שבותינו" – אנו מבקשים מהקב"ה שיעזור לנו לעשות תשובה, שכן אנו עצמנו אין לנו הכוח לשוב בתשובה, ועל כך מבטיחה התורה שאכן כך יהיה: "ושב ה' אלוקיך את שבותך".

(עיטורי תורה)

הפיכת התאווה

"ומל ה' אלוקיך את לבבך ואת לבב זרעך, לאהבה את ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך" (דברים ל,ו). התאווה והחשק לעניינים גשמיים, לחטא ולתענוגות, יתקן אותם ה' לאחר התשובה ויעבירם לעניינים נעלים, לדברי תורה ומצוות.

(מי השילוח)

החמצה של שטות

"כי קרוב אליך הדבר מאוד בפיך ובלבבך לעשותו" (דברים ל,יד). העולם אומר שחזן הוא שוטה, משום שהיכל הניגון ("בפיך") קרוב להיכל התשובה ("בלבבך"), וכאשר החזן נמצא  בהיכל הניגון ואינו קופץ ונכנס להיכל התשובה – ודאי שוטה הוא.

(רבי משה מקוברין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)