חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זכייה שלא כדין
הלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1027- כל המדורים ברצף
לא ישברו את החינוך היהודי
יש חדש
עם-ישראל כאוצר גנוז
ענווה וגאווה
לזכור את צורכי ישראל
צריך אמונה
תשובה חסידית
הסבל משקף את האור
מתקיעת שופר ללימוד התניא
זכייה שלא כדין

שאלה: יהודי זכה בכסף שאינו מגיע לו על-פי דין תורה, מכיוון שבחר להתדיין בבית-משפט. כעת הוא רוצה לעשות תשובה על כך. מה עליו לעשות?

תשובה: על-פי התורה, אסור ליהודי לפנות בתביעה בדיני ירושה או בדיני ממונות, כמו בדינים שבין בני-זוג, אלא לדין תורה, ולא לבתי המשפט שאינם דנים לפי דיני התורה (גם אם שני הצדדים מסכימים לדון שם).

הדבר נכון בכל מקום, וכל-שכן בארץ-ישראל, ואדרבה – מכיוון שהשופטים הם יהודים, המכשלה בזה גדולה שבעתיים, שהרי גם השופט אסור לו לדון לפי חוקים שאינם חוקי התורה, והשפיטה לפיהם היא עלבון לתורה והרמת יד כנגדה. רק אם האדם תבע את חברו לדין תורה והלה סירב, נותן לו בית-הדין רשות לפנות ל'ערכאות'.

כך פסקו גדולי הרבנים בדורנו, מכל החוגים, כמו הרב הראשי הרב יצחק הלוי הרצוג זצ"ל, הרב צבי פסח פראנק זצ"ל, בפסקי-דין רבניים רבים ובשו"ת 'יביע אומר', 'ציץ אליעזר' ועוד.

מי שזכה בממון על-ידי פסיקת בתי-המשפט, יפקיד את הממון בידי אדם המקובל על שני הצדדים, וידונו בעניין מחדש בדין תורה. אם הצד השני אינו מוכן לדון בעניין מחדש, עליו לברר אצל דיין מומחה בכמה היה זוכה בדין-תורה (ובכלל זה שאלת ההוצאות של הצדדים), ולהחזיר לחברו את כל השאר.

יש לזכור כי לא כל ממון המגיע לידי האדם יש ביטחון שהאדם אכן ייהנה ממנו. הכסף עלול ללכת לאיבוד או להוצאות רופאים וכיוצא בזה. רק ממון כשר יש בו ברכה, שיזכו להשתמש בו מתוך נחת-רוח לעניינים טובים.

מקורות: גיטין פח,ב. רמב"ם הל' סנהדרין פכ"ו ה"ז. טושו"ע חו"מ סי' כו ונו"כ. שו"ת יחוה דעת ח"ד סי' סה וש"נ. דיני ממונות ח"א עמ' שמה. וראה 'תחומין' כרך יג עמ' 337.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)