חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 כ"ט בכסליו התשפ"ב, 3/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עם-ישראל כאוצר גנוז
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש. מעובד ע"י צ' לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1027- כל המדורים ברצף
לא ישברו את החינוך היהודי
יש חדש
עם-ישראל כאוצר גנוז
ענווה וגאווה
לזכור את צורכי ישראל
צריך אמונה
תשובה חסידית
הסבל משקף את האור
מתקיעת שופר ללימוד התניא
זכייה שלא כדין

בפרשתנו נאמרו שני פסוקים המציינים את ייחודו של עם-ישראל ואת הבדלתו מכל העמים: הראשון – "וה' האמירך היום (=הפרישך מעמי הארץ) להיות לו לעם סגולה". השני – "ולתיתך עליון על כל הגויים... ולהיותך עם קדוש".

במה באה לידי ביטוי עליונותו של עם-ישראל על כל העמים? התשובה ניתנת בהפטרת הפרשה, שבה מתוארים ייעודי הגאולה, ובכלל זה שהגויים יסייעו לעם-ישראל למלא את תפקידם. בהמשך נאמר: "הגוי והממלכה אשר לא יַעַבְדוּךְ – יאבֵדו, והגויים חָרוֹב יֶחֱרָבוּ".

מילוי התפקיד

מדוע יאבדו ויחרבו הגויים אשר לא יעבדו את עם-ישראל? היכן מצאנו שמוטלת חובה על אומות-העולם לשרת את עם-ישראל, עד שמי שאינו עושה כן מגיע לו עונש של "יאבדו" ו"חרוב יחרבו"?

יש לומר שדבר זה לא יהיה בגדר עונש אלא תוצאה טבעית. בזמן הגאולה תתגלה מציאותם האמיתית של כל הדברים, וממילא לא יהיה מקום לדבר שאינו ממלא את ייעודו ותכליתו. לכן הגויים שלא ימלאו את תפקידם, לסייע לעם-ישראל, יאבדו ממילא את זכות קיומם.

אמצעי להשגת מטרות

כל דבר שברא הקב"ה בעולם נועד למלא תפקיד מסויים. אומות-העולם תפקידן ליישב את העולם, וליצור את התנאים שיאפשרו לעם-ישראל לעבוד את ה' ולהשכין את קדושתו בעולם. בזמן הגאולה יתגלה הייעוד הזה בבירור, ולכן יבואו הגויים ויסייעו לעם-ישראל לעבוד את ה', כי הגויים יֵדעו וירגישו שזה תפקידם, ובלי למלא את תפקידם אין להם זכות קיום.

ובזה טמונה העליונות המיוחדת של עם-ישראל ("ולתיתך עליון") – כל הגויים נבראו כאמצעי להשגת מטרות כלשהן, ואילו עם-ישראל לא נברא כאמצעי להשגת מטרות, אלא הוא-עצמו התכלית והמטרה.

מטרה לעצמה

דבר זה נרמז בפירוש רש"י על המילים "והייתם לי סגולה" – "אוצר חביב... אבנים טובות שהמלכים גונזים אותם". לכאורה, מה התועלת באבנים טובות שהמלכים גונזים אותם? אילו היו משבצים אותן בכתר המלך או בארמון המלכות, היה הדבר מוסיף בהדרו של המלך, אך מה התועלת בהן כשהן גנוזות ונסתרות מעין רואה?

אלא יש דברים שנועדו לפאר ולהרשים, והם חייבים להיות גלויים, ואם לא-כן, אין הם מביאים תועלת; ויש אוצרות שלא נועדו להרשים, אלא הם נוגעים לעצם מהותו של המלך. אלה אוצרות שהמלך עצמו משתעשע בהם, והם לא נועדו להשיג מטרות כלשהן. זו המשמעות של "עם סגולה" – עם-ישראל הוא כמו אוצר גנוז שהמלך עצמו, הקב"ה בכבודו ובעצמו, משתעשע בו, ובזה ייחודו המיוחד של עם-ישראל.

(לקוטי שיחות כרך כד, עמ' 157)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)