חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"נתון תתן"
פינת ההלכה


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1024 - כל המדורים ברצף
תפיסות שגויות שגרמו למחדל
יש חדש
המקום הנבחר
שוחד
השראת השכינה בדנציג
חייל מסתורי
התבוננות בתפילה
רואים בעיני בשר
המלאכים שעוזרים להביא מלאכים
"נתון תתן"

שאלה: אנחנו תורמים לעניים או למוסדות צדקה, כאשר פונים אלינו בבקשת תרומה. האם בכך אנו יוצאים ידי חובת מצוות צדקה?

תשובה: מצוות צדקה צריכה להתקיים לעיתים קרובות, ולהיות חלק בלתי-נפרד מהחיים היהודיים, ולא להתבסס על תרומות אקראיות. כמו-כן יש מעלה בנתינות רבות (אפילו בסכומים קטנים), כי כל נתינה מזככת את הנפש.

יש לזכור את מה שאמרו חז"ל: "אמר הקב"ה: נפשו של עני הייתה מפרכסת לצאת מן הרעב ונתת לו פרנסה והחיית אותו – חייך שאני מחזיר לך נפש תחת נפש. למחר בנך או בתך באין לידי... [סכנה], אזכור אני להם את המצווה שעשית עם העני, ומציל אני אותם...".

יש לקבוע קופות צדקה בבית במקום בולט, ולקבוע אותן במסמר וכדומה, כחלק חשוב ובלתי-נפרד מהבית, במיוחד במטבח – לעיני בעלת-הבית, לצורכי מזון לעניים; בחדרי הילדים – כעניין חינוכי; כך שהבית כולו נהפך ל"בית של צדקה". כמו-כן יש לקבוע קופות במקום-העבודה וברכב.

גם מי שנמצא בדרך או בצבא ואין לו אפשרות לקופה מסודרת, יְיַחד לעצמו מעטפה ויניח בה מדי פעם בפעם כמה מטבעות לצדקה. כל זאת כדי להזכיר לכל אחד ואחד ולסביבתו לקיים את מצוות צדקה לעיתים קרובות, ויש בזה גם סגולה לשמירה ולהצלה.

מהזמנים שבהם נהוג לתת לצדקה: לפני התפילה – שחרית ומנחה. לפני קיום כל מצווה, ובמיוחד נשים ובנות לפני הדלקת נרות שבת. לקראת חגים (גם כדי לסייע לנזקקים לחגוג את החג). בימי-זיכרון ובימי-הולדת. הרבי מליובאוויטש עורר לתת לצדקה גם בכל הזדמנות של אמירת תהילים בימות החול, כמצווה המוסיפה בזכותם של ישראל. ואמרו חז"ל: "גדולה צדקה שמקרבת (ומזרזת) את הגאולה".

מקורות: אבות פ"ג מט"ו, ובפיה"מ להרמב"ם. ב"ב י.א. תנחומא משפטים טו. שו"ע (ושו"ע אדמו"ר הזקן) או"ח סי' צב. לבושי שרד סי' קג. (וראה צדקה ומשפט פ"ח הע' כה). שערי הלכה ומנהג או"ח סי' מב, צ ויו"ד סי' צד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)