חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:22 ד' בכסליו התשפ"ג, 28/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נסתר ונגלה
מן המעיין

יהודי בגלוי

"הנסתרות לה' אלוקינו והנגלות לנו ולבנינו עד עולם" (דברים כט,כז). יש יהודים המסתירים את יהדותם, ואיש מלבד הקב"ה אינו יודע שבאמת הם יהודים. זהו "הנסתרות לה' אלוקינו", אך לא די בזה, אלא צריך להיות גם "והנגלות לנו ולבנינו" - שתהיה היהדות מפורסמת וגלויה גם בביתך ובסביבתך.

(פניני תורה)

סודות הבריאה

"הנסתרות" - סתרי תורה וסודות הנהגת העולם, הם "לה' אלוקינו" ויודע אותם הקב"ה בלבד; אבל הנגלות לנו הוא "לעשות את כל דברי התורה הזאת" - לקיים כל מה שהתורה מצווה, ללא פקפוקים, דרישות וחקירות.

(פניני תורה)

נסתר מעצמו

העולם סובר שצדיק נסתר הוא מי שמסתיר את צדקתו ומעשיו הטובים מעין הציבור. האמת היא שנסתר הוא מי שצדקתו נסתרת ונעלמת גם מעצמו - שאין לו שום מחשבה ושום מושג שהוא צדיק.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

להפנות הכוחות לה'

"הנסתרות לה' אלוקינו" - כל הרצון והתשוקה הפנימיים צריכים להיות מופנים לה' לבדו. אף שבגלוי חייבים להתעסק גם בענייני העולם הזה, בכל-זאת אסור שהעניינים הגשמיים יהיו נפרדים מהמכלול הרוחני, שהוא "לעשות את כל דברי התורה הזאת".

(שפת-אמת)

האור הגנוז מתגלה

"הנסתרות לה' אלוקינו" - לכל מצווה סודות עמוקים ורמזים נסתרים, אולם על-ידי קיום המצוות הן נעשות "נגלות לנו ולבנינו" - האור הגנוז בתורה מתגלה ללומדיה ולמקיימי מצוותיה. כפי שפירש הרבי מקוצק: "נעשה ונשמע" - על-ידי ש"נעשה" נגיע גם ל"נשמע" - נבין את סודות התורה.

(הרב יהושע מקוטנה)

תלוי בנו

על הגאולה העתידה נאמר: "בעתה אחישנה", ופירשו חז"ל: "זכו - אחישנה, לא זכו - בעתה". הזמן של "בעתה" הוא סתום, ולא גילוהו אפילו למשה, ואילו הזמן של "אחישנה" גלוי הוא לנו ולבנינו, כי הגאולה יכולה לבוא בכל עת ובכל שעה, ואין הדבר תלוי אלא במעשינו - "היום אם בקולו תשמעו".

(כתב סופר)

מצוות בסתר

רבי מנחם-מנדל מקוצק היה אומר: יש מי שעושים מצוות בגלוי ועברות בסתר, אבל החסידים שלי עושים עברות בגלוי ומצוות בסתר...

אמונה בגלוי ובסתר

מי שבגלוי מצהיר כי אינו מאמין חלילה בנסתרות ובסודות התורה, סימן שבסתר ליבו אינו מאמין אפילו בחלק הנגלה שבתורה.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)