חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ח באייר התשפ"ד, 26/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ביגוד מתאים
הלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1022 - כל המדורים ברצף
במלחמה כמו במלחמה
יש חדש
לגשת לתורה כמו ילד קטן
אין עוד מלבדו
יודע נסתרות
ביטחון עד הרגע האחרון
הנחמה שבתוך החורבן
משרה אותה יחידה לבנייך
מורה דרך ב'מורה נבוכים'
ביגוד מתאים

שאלה: האם כשיוצאים לטייל בימי הקיץ החמים יש מקום להקל בדיני צניעות לנשים?

תשובה:  הציבור נזהר כיום מחשיפה לשמש, ביודעו את הנזק הנגרם ממנה. הנזק הרוחני הנגרם לאישה ולסביבתה כתוצאה מחשיפה בכלל – גדול בהרבה.

חז"ל אמרו, שהקב"ה ברא את האישה מן הצלע, שהיא מקום צנוע, כדי שהאישה תהיה צנועה, "ועל כל איבר ואיבר שהיה בורא בה היה אומר לה: 'תהא אישה צנועה'".

שלא כתרבות המודרנית, שהפכה את האישה למודל לתאווה ולפרסומת, התורה מצווה על האישה והבת לשמור על כבודן ולא לגלות חלקים מגופן. אסור גם למכור בגדים בלתי-צנועים (אם אין להם שימוש צנוע).

יש להקפיד שהשרוול יכסה את כל הזרוע, ובכלל זה המרפק. החצאית תכסה את כל הברך גם בשעת ישיבה. מהברך ועד כף הרגל אפשר לכסות בגרביים או בחצאית.

בגד שקוף אינו נחשב כיסוי. כמו-כן אסור ללבוש בגד צמוד, המבליט את איברי הגוף, או בגד בצבע צעקני. אישה נשואה תכסה את שערות ראשה בפאה או במטפחת וכדומה.

הרבי מליובאוויטש הדגיש שיש להיזהר בעניין זה ביותר, ולא כאלה "המקילים בכמה ענייני צניעות בקיץ, ובפרט כשנמצאים בדירת-עראי מחוץ לעיר. ומהם האומרים 'אחטא ואשוב' - כאשר אשוב העירה".

השמירה על הצניעות היא גם מצווה המגינה על עם-ישראל במלחמה, ככתוב (דברים כג,טו): "כי ה' אלוקיך מתהלך בקרב מחנך להצילך ולתת אויביך לפניך, והיה מחניך קדוש...".

מקורות: כתובות עב,א-ב. שו"ע או"ח עה, ואה"ע כא, קטו ונו"כ. ב"ר יח,ב. הליכות בת ישראל פ"ד ופ"ז, וש"נ. לקוטי שיחות יג,84. ועיי"ש ח,226.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)