חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:25 זריחה: 6:05 ט"ז באב התשפ"ב, 13/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החיפוש הוביל לתודעת המקדש
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1020 - כל המדורים ברצף
מחיר מופרז לניקוי המצפון
יש חדש
לא סתם סימן
מסעי בני-ישראל
הפרעות לפני ואחרי
יהודי יקר
גילוי אלוקות
מגדים של זהב
החיפוש הוביל לתודעת המקדש
התרת נדרים

לא קל לשוחח בימים האלה שיחה נינוחה עם הרב מנחם מקובר, ראש ארגון 'והראנו בבניינו', המתרוצץ מהרצאה להרצאה בעניין המקדש ועבודתו. מצוייד במכשור להקרנת מצגות ובידע רב שצבר בשנים ארוכות של עיסוק בנושא, מעביר הרב מקובר את קהל מאזיניו לעולם שכולו חוויה לימודית-רוחנית וערגה לגאולה ולבניין הבית השלישי.

מסכת חייו (47) וסיפור משפחתו נשזרים למארג מרתק במיוחד. אימו, דורה, כיום בת שמונים ושבע, נמלטה במלחמה מגטו דובנה והוסתרה על-ידי נערים גויים, שלימים הוכרו כ'חסידי אומות העולם'. כשנה וחצי התנהלו חייה בין קירותיו של קיר כפול. אחרי המלחמה עלתה לארץ ונישאה ליחיאל מקובר, בן למשפחה נכבדה בחסידות אלכסנדר. רוב בני משפחתו נספו במחנות, והוא והאחים ששרדו עלו ארצה, כשהם מתרחקים מחיי תורה ומצוות.

כיפה – בפעם הראשונה

יחיאל ודורה התגוררו ברמת-גן ושם נולד מנחם, בנם-יחידם. בגיל תשע התייתם מנחם מאביו. היתמות פיתחה בו עצמאות. האינטליגנצייה הגבוהה שלו עוררה אותו לחפש דרך ומשמעות. הוא למד בתיכון עירוני ט בתל-אביב, ואחר-הצהריים השתלם במתמטיקה בחוג למחוננים שבאוניברסיטת בר-אילן.

המפגש עם אנשי אקדמיה שומרי מצוות הרשים אותו מאוד. במיוחד הוא זוכר לטוב את מורו, הד"ר ציקוני, שהשיחות עמו וסעודות השבת על שולחנו, קירבוהו לתורה ולמצוות. "בגיל שבע-עשרה החלטתי לשמור מצוות", הוא אומר. "לא אשכח את מבטי התדהמה שננעצו בי כשהופעתי לראשונה בשערי התיכון וכיפה לראשי".

ישועה למעלה מדרך הטבע

מסע החיפושים הוביל אותו במסלול פתלתל שראשיתו בישיבת פוניבז', המשכו בישיבות תיכוניות וב'מרכז הרב', ומשם לקשר עם הרב יצחק גינזבורג, שפתח לפניו צוהר לעולם הסוד והחסידות ("הוא הדליק בי ניצוץ עמוק וחזק מאוד").

בצה"ל שירת כקצין ביחידת המחשב. את הידע והניסיון שרכש בצבא ניצל לאחר מכן לניהול פרוייקט השו"ת המפורסם. במסגרת הפרוייקט יצר קשר מכתבים מפותח עם הרבי מליובאוויטש, ואף נסע אליו עם רעייתו (בשנת תשמ"ח). "התפילות עם הרבי, ההתוועדויות שלו, העמידה מולו – אלה חוויות בלתי-נשכחות. נוסף על כך, ביקשתי מהרבי ברכות בשני עניינים אישיים חשובים מאוד, ובשניהם ראיתי ישועה והצלחה שלא כדרך הטבע", הוא אומר.

השתוקקות אמיתית

לפני כאחת-עשרה שנים הצטרף לצוות המחקר וההוצאה-לאור של 'מכון המקדש', בראשות הרב ישראל אריאל. מהמחקר עבר לניהול המדרשה, ולאחר מכן ניהל את המכון כולו. בזמן האחרון הוא מתמקד במתן הרצאות ושיעורים, במסגרת הארגון שהקים וששמו המלא הוא 'והראנו בבניינו – לימודי המקדש והקודשים, לקידום תודעת המקדש'. שיעוריו מלוּוים במצגות מחשב בשלל היבטים. ביניהם – תולדות המקדש, מבנה המקדש, המשכן, עבודת הקרבנות ומחשבת המקדש.

בהופעותיו המרובות הרב מקובר נחשף ל"עניין ציבורי גובר והולך, בכל מה שקשור לבית-המקדש". כפועל-יוצא מכך, לדבריו, "יש התעצמות בתחושת החסר כיום, ובהשתוקקות אמיתית לבניין בית-המקדש, עם כל המשמעויות הפנימיות שבכך" (טלפון הארגון 'והראנו בבניינו': 02-9998941).

הרב מקובר ותצוגת המקדש: "התעצמות בתחושת החסר"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)