חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מזון כשר בכלים לא-טבולים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1018 - כל המדורים ברצף
הכול תלוי בכוח העמידה
יש חדש
יראה ואהבה כנגד בלעם ועמלק
בני-ישראל
מי אסיר
פגישה מההשגחה
ניסים במאסר
כי קרוב יום אידם
"ברכת הריי"צ הגנה עליי"
מזון כשר בכלים לא-טבולים

שאלה: איך מותר להשתמש במשקאות, שימורים או קפה המיובאים מחו"ל ומאוחסנים בכלים שיוצרו על-ידי גויים ולא נטבלו?

תשובה: כבר נתבאר במדור קודם (גיליון 1016) שאין היתר לשימוש ראשון בכלי שייצרוהו גויים ללא טבילה. עם זה, רבים מהפוסקים מקילים בשימוש זה, אף שהשימוש בכלי עד תומו נעשה בפעמים רבות ועשוי להימשך זמן רב, וכך נהוג. הנימוקים לכך:

א) אין דעת הקונה לקנות את הכלי או הבקבוק, והכלי בטל אגב המאכל. יש גם כלל ש"אדם לא נוח לו לקנות איסור" (ומכיוון שלא נקנה – הוא פטור מטבילה). ובפרט אם הוא מכוון במפורש שלא לקנות אותו.

ב) רוב בני-אדם חדלים להשתמש בכלים אלה לאחר ריקונם, ואם-כן, כבר אינם 'כלי סעודה'. אם לבסוף החליט האדם להשתמש בכלי בקביעות – רק אז נעשו כלי (וגמר מלאכתו על-ידי יהודי ופטור מטבילה), ואין זה פועל למפרע.

ג) ייתכן ששימוש כזה, שרק מוציאים מהכלי ולא מכניסים לתוכו – אינו נקרא שימוש.

ד) יש מצבים (בפרט בקופסאות שימורים) שבהם יש מקום לטעון כי הכלי נעשה ראוי לשימוש רק על-ידי פתיחתו. כלומר, גמר מלאכתו היה על-ידי יהודי והכלי פטור מטבילה.

יש המקילים לאכול מתוך הקופסה או הצנצנת, ואפילו אם הוציא מתוכה חלק ונוכח שאינו צריך את כל מה שהוציא – רשאי להחזיר לתוכה את השאר, שזה אינו שימוש חדש אלא המשך המצב הקודם. ויש מתירים אף לחמם את המאכל בעודו בקופסה, לפחות בעודה סגורה לגמרי.

לעומת זה, יש המחמירים לרוקן את הכלי  ולהטבילו לפני כל שימוש בו, ויש הדורשים לעשות זאת לפחות לפני שימוש חוזר, ובפרט בכלי מתכת שטבילתם מן התורה.

מקורות: שו"ת: אגרות משה יו"ד ח"ב סי' מ וסו"ס קלז. חלקת יעקב ח"ב סי' נז. מהרי"ל דיסקין, קו"א סי' ה אות קלו. ציץ אליעזר ח"ח סי' כו. ספרים: טבילת כלים פ"ד סי"ב, שמירת שבת כהלכתה (תשל"ט) פ"ט הערה מא, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)