חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניסים במאסר
י"ב – י"ג בתמוז


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1018 - כל המדורים ברצף
הכול תלוי בכוח העמידה
יש חדש
יראה ואהבה כנגד בלעם ועמלק
בני-ישראל
מי אסיר
פגישה מההשגחה
ניסים במאסר
כי קרוב יום אידם
"ברכת הריי"צ הגנה עליי"
מזון כשר בכלים לא-טבולים

הרבי הריי''צדברי ימי החסידות משופעים בתאריכים חגיגיים שנולדו בעקבות מאסרים ורדיפות. החג הגדול והחשוב של חסידות חב"ד הוא חג הגאולה י"ט בכסלו, חג גאולתו של רבנו הזקן ממאסרו בפטרבורג. גם האדמו"רים הבאים, ממלאי-מקומו, 'זכו' לשבת במאסר, אם בגלל הלשנות-שווא ואם בגלל מאבקם למען ענייני היהדות, נגד מזימות השלטונות.

חג הגאולה השני בחשיבותו, אחרי י"ט בכסלו, הוא י"ב בתמוז, שבו שוחרר כ"ק אדמו"ר הריי"צ ממאסרו ברוסיה הקומוניסטית. בהתוועדויות החסידיות דנו זקני החסידים בשאלה, איזה משני החגים גדול יותר. אחד סבר שי"ב בתמוז גדול יותר, וזה טעמו ונימוקו: "מאסרו של אדמו"ר הזקן בא על-ידי מלשינות שווא ושקר, אבל על אדמו"ר הריי"צ היה הכול אמת, מכיוון שהוא עשה כל מה שהאשימוהו. וגם, בימי הצאר היה על-כל-פנים מלך ואיזה משפט, אבל כאן רשעים רוצחים. אם-כן, הרי זה נס גדול יותר".

"יומכם יגיע"

העובדה שדווקא המאסרים והרדיפות יצרו חגים וימי שמחה חדשים, הייתה ידועה גם לקומוניסטים, ובשלב כלשהו ניתנה הנחיה מגבוה למנוע מצבים כאלה. כמה חסידים שנאסרו סיפרו, שהחוקרים אמרו להם: "אתם חושבים שתשתחררו ותהפכו את יום השחרור לחג? לא ולא, מכאן לא תצאו לעולמים".

כשבאו לאסור את הרבי הריי"צ, ניהלו את החיפוש והמאסר שני אנשי ה'יבסקצייה' (=המחלקה היהודית), נחמנסון ולולב. שניהם היו צאצאים למשפחות של חסידי חב"ד, ונוכחותם דקרה את הלב יותר מעצם המאסר. כאשר יצא הרבי מן הבית, מסר את תיק החפצים האישיים שנטל עמו לידי אחד החיילים. קפץ לולב ולקח את התיק מידי החייל ואמר: "תנו לי את התיק. אני חפץ לשאתו. חסידים נשארים חסידים – סבי היה נושא את החבילות של סבכם ואני אשא את החבילה שלכם"...

הרבי הוציא את התיק מידיו ואמר: "הסבא שלך היה חסיד, ולכן זכה לשאת את חבילותיו של סבי למקום שסבי רצה ללכת. אתה רוצה לשאת את תיקי למקום שאתה רוצה להוליכני, וזה לא יכול להיות; בדרככם לא אלך!". הרבי מסר שוב את התיק לידי החייל ולא הסכים שלולב יישא אותו.

היו לרבי עוד כמה וכמה עימותים עם שני אנשי ה'יבסקצייה' הללו. פעם, במהלך חקירה, כשהללו החציפו פנים כלפיו, אמר להם: "אני יכול להבטיח לכם, שיום יבוא ויהיו שינויים בסדרי השלטון וגם תורכם יגיע". ואכן, בתוך התמורות שהתחוללו בצמרת השלטון הקומוניסטי, הושלכו גם לולב ונחמנסון לבית-הכלא ועקבותיהם לא נודעו.

אגב, לימים הביע הרבי את כאבו על שנאלץ לנקוט לשון קשה כל-כך כלפי יהודים. וכך אמר: "אבי (הרש"ב) לא הוציא מעולם מילת קללה מפיו, אפילו לא על היצור השפל ביותר. ואילו אני נאלצתי לקלל את הזדים הארורים הללו בקללות נמרצות".

בזכות קיום הלכה

ניסים רבים קרו לרבי בבית-הכלא. עצם העובדה שהסכימו להביא לו את התפילין, היא נס בל-יתואר במושגי הימים ההם. גם העובדה שאִפשרו לו לאכול מזון כשר היא נס אדיר.

הרבי סיפר על נס שקרה לו בזכות קיום הלכה בשולחן-ערוך: בערב שבת שלחו לו בגדי שבת מביתו. הבגדים עברו חיפוש, אבל כשהרבי קיבלם, קיים את ההלכה שצריך למשמש בכיסים, לוודא שאין בהם דבר-מה שעלול להכשיל את האדם בהוצאה מרשות לרשות בשבת. ואז מצא בכיס מכנסיו מכתב קטן, שקיבל במוצאי השבת האחרונה, וטמנו אז בכיסו. לוּ היו החוקרים מוצאים מכתב זה, היה הדבר גורם צרות צרורות הן לרבי הן לאנשים שהיו קשורים במכתב. הרבי מיהר להשמידו וכך ניצלו הוא ואותם אנשים.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)