חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 ט"ז באייר התשפ"ד, 24/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המורה הווירטואלי לבר-מצווה
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1017 - כל המדורים ברצף
מלחמה צריך להכריע
יש חדש
טעם שלמעלה מטעם
גאווה וענווה
בין חסיד למלאך
דמעות של ילד
השכל אינו הכול
הפרה האדומה העשירית
המורה הווירטואלי לבר-מצווה
ארוחה בטיסה

פעמים רבות אנשים מפתחים להם תחביבים, מתוך זיקה לתחום עיסוקם העיקרי. אצל זכי (זכריה) ליברמן, התהליך היה הפוך: הוא הגיע לעבודתו כמנהל יחידת המחשב של המרכז הרפואי 'הרצוג' בירושלים בעקבות מיזם צדדי שביקש לפתח. ביקש וגם הצליח. מדובר באתר אינטרנט אינטראקטיבי – 'המדריך הכולל לבר-מצווה'.

"הרעיון היה להגיע אל כל אותם נערים שהוריהם מסרבים או מתקשים לשלוח אותם ל'רב', שיכין אותם לקראת בר-המצווה", מסביר זכי. "מניעיהם של הורים כאלה עשויים היות אידאולוגיים, כלכליים או טכניים. למשל, ילדים המתגוררים ביישובים קטנים שאין בהם רב, או במקומות נידחים בחו"ל. בעבור כל אלה הקמתי את האתר, שבאמצעותו הנער יכול לשבת בביתו ולהתכונן כראוי ליום שבו יהיה לאיש".

אם אין כסף, בונים לבד

זכי (39), בוגר ישיבת הכותל, נשוי ואב לחמישה, המתגורר ברמת בית-שמש, לא ידע כמה כבדה המשימה שקיבל עליו. בימים שהרעיון החל להתבשל במוחו – לפני יותר מעשר שנים – היה תחום המולטימדיה עדיין בחיתוליו. גם הוא-עצמו נעדר אז כל ידע בסיסי במחשבים. "הצעתי את הרעיון לכמה חברות גדולות, אך הן דרשו סכום-עתק של מאות-אלפי שקלים. לא הייתה לי ברירה אלא ללמוד בעצמי מחשבים", הוא אומר.

וכך, בעמל וביזע, כאשר פעם אחת אף נאלץ לגנוז את כל עבודתו – שפתאום התברר כי היא מפגרת אחר קצב ההתקדמות הטכנולוגית – ולהתחילה מחדש, הקים במו ידיו את האתר:  www.bar-mitzva.com.

לנצל את חלון-ההזדמנויות

בין התכנים המרכזיים באתר: הלכות ציצית ותפילין, לימוד טעמי המקרא, הקלטות של כל הפרשיות וההפטרות (בנוסח אשכנז ובנוסח ספרד), ברכות התורה וההפטרה, עצות מועילות לנער הנרגש, והפניית ההורים למגוון שירותים הקשורים בחגיגת בר-המצווה. הגולש יכול לבחור בין אנגלית לעברית, והשימוש באתר אינו כרוך בתשלום.

כעת זכי עובד על הוספת עוד תכנים יהודיים, שאינם קשורים בהכרח לבר-מצווה. "אני מעוניין לנצל את חלון-ההזדמנויות הקטן והחולף הזה, הנפתח באופן טבעי בליבו של בן-המצוות, ולהכיר לו עולם שלם של יהדות, שברוב המקרים זר לו לחלוטין. לשם כך כללתי באתר את ברכות שני הרבנים הראשיים לשעבר, הרב לאו והרב בקשי-דורון, לבר-המצווה. כשנער צעיר יושב לו אי-שם בקיבוץ בצפון הארץ או באיזו עיר רחוקה בארצות-הברית, ופתאום רואה את הרב הראשי מיישיר אליו מבט ומברך אותו אישית – זה עושה לו משהו".

גם מבוגרים מתעניינים

בקרוב יעלה זכי לאתר דרשות לחתני המצוות, לפי פרשיות השבוע ומועדי השנה. הוא משוכנע כי לא רק נערים ישתמשו באתר, אלא גם מבוגרים. "אני מכיר לא-מעט אנשים שכבר חגגו בר-מצווה לילדיהם ואף לנכדיהם, המבקשים יום אחד להתחיל לקרוא בתורה. על-ידי האתר שלי יוכלו ללמוד את טעמי המקרא ולהתכונן לקריאה של כל פרשה ופרשה".

לימודי המחשבים הובילו את זכי לתפקידו ב'הרצוג', שם הוא עובד רוב שעות היום. אך אם תשאלו אותו במה הוא רואה את ייעודו ומה נותן לו את עיקר סיפוקו, התשובה שלו תהיה קצרה וחד-משמעית: האתר.


ליברמן והאתר שהקים: לפרוץ את המחסומים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)